Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 6914
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śpiewają polsko–niemieckim chórem

Środa, 10 grudnia 2008, 9:31
Aktualizacja: 9:32
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Śpiewają polsko–niemieckim chórem
Fot. Angela
Urszula i Andrzej Gniewkowie, twórcy Fundacji „Karkonosze – Muzyka serc” w miniony weekend spotkali się w Görlitz z zaprzyjaźnionym chórem niemieckim Chor der Luter Kirche, by podsumować kilkunastoletnią współpracę. Na tym jednak nie poprzestaną. Kolejne Międzynarodowe Spotkanie Kolędowe w Świątyni Wang zaplanowane jest na 25 grudnia.

Współpraca z niemieckim Chor der Luter Kirche w Görlitz nawiązała się z państwem Gniewek zupełnie przypadkiem w 1995 roku kiedy polscy muzycy pojechali tam szukać współpracowników. Wówczas w szkole muzycznej podano im namiary do dyrygenta niemieckiego chóru.

– Po pierwszym koncercie mieliśmy wrażenie, że to będzie tylko takie jednorazowe spotkanie – mówi podczas konferencji Johannes Zimmermann. – To jest jednak świetna współpraca, bardzo dobrze nam się wspólnie koncertuje i mamy nadzieję, że jeszcze wiele lat będziemy otrzymywać zaproszenia do Polski.

Urszula i Andrzej Gniewek to muzycy znani, jednak paradoksalnie w Cieplicach i Jeleniej Górze, gdzie mieszkają i m.in. koncertują, słyszało o nich niewielu. Tymczasem od zawsze związani są oni z muzyką symfoniczną i działalnością kulturalną. Przez trzydzieści lat obydwoje pracowali w Filharmonii Dolnośląskiej. Przez pięć lat muzycy współpracowali też z Filharmonią w Częstochowie.

Urszula Gniewek gra na skrzypcach, komponuje i zajmuję się aranżacją. Pan Andrzej również jest skrzypkiem, dyryguje chórem oraz śpiewa. W latach 80. prowadził 20-osobowy chór przy kościele św. Wojciecha, przez rok przewodził chórem w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. Pięć lat był dyrygentem Chóru Ekumenicznego w Karpaczu, a w 2003 roku stworzył nowy 32-osobowy chór integrujący Ciepliczan, działający przy parafii św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

W latach 90. Urszula i Andrzej Gniewek rozpoczęli współpracę międzynarodową z Niemcami i Czechami. Prowadzili warsztaty z muzyka kameralną dla młodzieży polskiej i czeskiej. Przez kilka lat organizowali koncerty w kościele Pokoju w Jaworze. W sumie dali około dwóch tysięcy koncertów.

Ich publiczność to nie tylko wielkie osobowości, ale całe rodziny, dla których Gniewkowie dawali koncerty w miastach na wioskach. Ich pomysły są doceniane i naśladowane w całej Europie. Na bazie Międzynarodowych Spotkań Kolędowych Czesi stworzyli u siebie podobny festiwal, który obecnie rozwija się i zaczął żyć własnym rytmem. Od 1995 roku, koncertują w Świątyni Wang z niemieckimi wykonawcami m.in. z Chor der Luter Kirche na Międzynarodowych Spotkaniach Kolędowych. Obecnie przygotowują się do kolejnej edycji spotkań, czego efekty będzie można podziwiać już 25 grudnia w Świątyni Wang.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
686
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Palił się komin
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group