Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8415
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sobota z wernisażami

Niedziela, 30 czerwca 2019, 6:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2019, 12:32
Autor: WAC
Jelenia Góra: Sobota z wernisażami
Fot. WAC
Otwarcie dwóch wystaw czasowych odbyło się wczoraj (29.06) w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie.

Na pierwszej z nich pod nazwą „Światy równoległe” prezentowane są prace członków Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Niektórzy z nich jednocześnie należą do działającej przy Piechowickim Ośrodku Kultury grupy „Π – Art”. Na otwarciu wystawy była obecna część z 32 autorów prezentowanych na niej prac wykonanych w różnych stylach i różnymi technikami. W większości są to amatorzy, choć zdarzają się też osoby po wyższych studiach plastycznych. Łączy ich wspólna pasja artystyczna.

Na drugą wystawę pt. „Pociąg specjalny z Gerhartem Hauptmannem” składają się dokumenty, które dotyczą dziejów transportu do Niemiec zwłok Gerharta Hauptmanna.

Wszystkie te dokumenty kwerendowaliśmy w różnych źródłach, różnych archiwach – mówi dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” Janusz Skowroński. - Cześć materiałów przekazała nam też rodzina porucznika Henryka Bany, który wraz z piątką żołnierzy konwojował trumnę z ciałem noblisty do granicy polsko – niemieckiej w miejscowości Tuplice. Ten pociąg miał wyruszyć 19 lipca, czyli sześć tygodni po śmierci G. Hauptmanna z dworca Jelenia Góra Towarowa. Ostatecznie wyjechał dzień później. Była w nim trumna z ciałem pisarza, a właściwie dwie trumny bo trzy dni po jego śmierci czyli 9 czerwca 1946 roku, w willi w Jagniątkowie urządzono mu tzw. pogrzeb bez pochówku. Ciało umieszczono w cynkowej trumnie, a następnie włożono ją do drugiej drewnianej trumny i zalutowano. Tak zabezpieczone zwłoki czekały na ustalenia polsko – radzieckie co do ich wywozu. Noblista został pochowany na rybackim cmentarzu w miejscowości Kloster na wyspie Hiddensee 28 lipca 1946.

Dodatkową atrakcją otwarcia wystawy była możliwość wysłuchania, w interpretacji aktorki Teatru C.K. Norwida Iwony Lach, fragmentów nigdzie wcześniej nie publikowanych dzienników wdowy po pisarzu Margarety Hauptmann, opisującej okoliczności śmierci oraz wywozu zwłok męża.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group