Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10570
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sobieszowski tartak do likwidacji

Wtorek, 17 lutego 2009, 7:27
Aktualizacja: 16:28
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Sobieszowski tartak do likwidacji
Fot. RED
Tylko do końca lutego pracownicy sobieszowskiego tartaku firmy Stelmet będą mieli pracę. Prezes spółki podjął decyzję o zaprzestaniu od początku marca produkcji w Sobieszowie i zwolnieniu pracowników. W internecie pojawiła się też oferta sprzedaży tartaku.

Sobieszowski tartak funkcjonował przez około 40 lat. W tym czasie firma będąca m.in. jego właścicielem już czterokrotnie zmieniała nazwy na Kowar wood, Top wood, Tartak Sobieszów, Lignum i Stelmet. Początkowo w sobieszowskim oddziale pracowało około 150 osób. Wraz z upływem czasu redukowano ilość zatrudnienia.

Jak mówią jednak pracownicy, naprawdę źle w zakładzie zaczęło się dziać w II kwartale ubiegłego roku, kiedy ograniczono eksport i zaczęto masowo zwalniać pracowników. Obecnie do końca lutego pracuje tam jeszcze około 35 osób. W wielu przypadkach mają oni na swoim koncie po 36 lat przepracowanych tylko w sobieszowskim tartaku. Kilka tygodni temu oficjalnie poinformowano ich o zamknięciu zakładu. Na stronach internetowych właściciele spółki zamieścili też informacje o sprzedaży zabudowanej działki w Sobieszowie z przeznaczeniem na inwestycje.

W ostatnim czasie w Sobieszowie mieliśmy bardzo poważne problemy z ochroną środowiska w związku z przekraczaniem dozwolonych norm hałasu, za co płaciliśmy niemałe kary – mówi Stanisław Bieńskowski, prezes firmy Stelmet S.A.

– Poza tym tartak w Sobieszowie był drugim zakładem naszego przedsiębiorstwa, w które pakowaliśmy mnóstwo pieniędzy, a wydajność pracy była bardzo mała. Nie stać nas było na jego utrzymanie. Podjęliśmy więc decyzję, że jeśli ktoś zapłaci nam za niego godziwie, lepiej będzie nam go sprzedać, kupić działkę w polach i tam wybudować tartak. Po prostu zadziałały tu prawa ekonomii. Jeśli przyszłoby nam kupić na rynku elementy wytwarzane w Sobieszowie, zapłacilibyśmy dwa lub nawet trzy razy taniej. Pracownicy natomiast zostali zwolnienie zgodnie z obowiązującym prawem.

Więcej na temat sprawy oraz opinii pracowników tartaku przeczytacie Państwo w najbliższym wydaniu naszego tygodnika Jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1064
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group