Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7170
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnięte ryby, wycięte drzewa. Kontrowersyjna rewitalizacja

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 marca 2012, 8:23
Aktualizacja: Niedziela, 18 marca 2012, 7:54
Autor: Agrafka/Es
Fot. Agrafka
Pod lodem, który pokrywa wciąż powierzchnię stawu w Parku Norweskim, nie ma już wody: została spuszczona wobec perspektywy prac rewitalizacyjnych. Wiele wskazuje na to, że pozostały tam ryby, których nie udało się wyłowić i zginęły. Nie ma także tablicy informacyjnej dotyczącej inwestycji, która budzi oburzenie mieszkańców Cieplic.

Jak już wczoraj informowaliśmy, rozpoczęły się prace rewitalizacyjne Parku Norweskiego, które mają kosztować dziewięć milionów złotych. Robotami będzie objęty m.in. znany chyba wszystkim miejscowym akwen, z którego spuszczono już wodę, ale nie całą: nie pozwoliło na to ukształtowanie dna. W dołkach została woda, a w niej ryby, które – wszystko na to wskazuje – padły z powodu niedotlenienia, czyli. tzw. przyduchy. Powierzchnię stawu wciąż bowiem pokrywa warstwa lodu.

Przez 25 lat aż do września ubiegłego roku staw był pod opieką cieplickiego koła wędkarskiego Fampa, które co roku zarybiało akwen różnymi gatunkami ryb.
- Rok w rok były wpuszczane m.in. pstrągi, liny, leszcze, szczupaki, okonie, amury i karasie. Jak usłyszeliśmy, że tu mają robić staw rekreacyjny i mają pływać kajaki uznaliśmy, że nie będzie już miejsca dla wędkarzy, gdyż do łowienia ryb potrzebny jest spokój. Teraz przenieśliśmy się nad staw tzw. „Kwadraciak” za wałami, który dostaliśmy od okręgu pod opiekę - powiedział pan Józef, wędkarz z koła PZW Fampa.

Ostatni raz zarybienie nastąpiło w 2010 r. i przed przekazaniem stawu magistratowi koło wędkarskie odłowiło większość ryb, choć nie da się tego zrobić w stu procentach. Czy wykonawcy prac powinni poczekać, aż lód stopnieje, aby nie narazić na śnięcie tych ryb, które pozostały, wskutek przyduchy?

- Od września ubiegłego roku przestaliśmy użytkować staw, a wcześniej ryby były odławiane, jednak nie można było spuścić całej wody, zresztą tak samo jak teraz. 150 kg małych rybek padło przez upały, więc musieliśmy zapłacić za ich utylizację ok. 800 zł. Większość ryb spłynęła do rzeki, jeśli zostały - to niewielka ilość, bo np. lin nie schodzi wraz z wodą, lecz zagrzebuje się w mule. Ale rewitalizacja parku jest konieczna i niewielkie straty będą zawsze – dodał pan Józef.

Przedstawiciele wydziału inwestycji i zamówień publicznych magistratu poinformowali, że występowali jesienią ubiegłego roku z prośbą do koła wędkarskiego o sprawdzenie stawu pod względem obecności ryb i otrzymali informację, że woda może być spuszczona, gdyż ryb już w nim nie ma. Gdyby jednak jakieś żywe zostały znalezione, zostaną w bezpieczny sposób przetransportowane do rzeki Wrzosówki.

Ryby to nie jedyny problem związany z robotami w Parku Norweskim. Zostanie też wycięta część drzew (około 12 sztuk) oraz krzewy i inne siedliska roślinności. Linia brzegowa – według założeń projektu – ma być wyrównana i opalikowana. Pracownicy magistatu zapewniają, że przy wycince drzew samosiejek, znalezione w nich gniazda będą zabezpieczane i przenoszone.

Mało kto o tym wie, bo – w przeciwieństwie do szerokiej informacji o rewitalizacji Parku Zdrojowego – o wizji tyczącej Norweskiego mówiło się niewiele. Samorządowcy nie rozmawiali też z organizacjami społecznymi Cieplic (radą dzielnicy i Stowarzyszeniem Miłośników Cieplic). Dowiedzieliśmy się, że prace rozpoczęto, choć nie rozstrzygnięto jeszcze przetargu i nie zatwierdzono projektu. W Parku Norweskim nie ma także odpowiedniej tablicy informacyjnej z danymi tyczącymi prowadzonej inwestycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~nooooooooooo 17-03-2012 8:58
nom chyba rezygnuje z jelonki i otworze nowa strone informacyjna.
~ 17-03-2012 9:01
napisz co ci nie pasuje w tekscie, bo opluwac jest ba...lnie prosto, ale konkretow jak trzeba to brak...
~ 17-03-2012 9:04
chlopaczki z ratusza zaczynaka spamowac, brawo, nic wam to nie da wasz czas dobiega konca, kupiliscie nowiny i dami i muzyczne a jelonka pokazala wam fige, buhahaha, nic z tego nie zamkniecie jej ust swoja piana, ja kocham jelonke, jedyna nie siedzi nikomu w kieszeni
~baśka 17-03-2012 9:13
gdzie można zobaczyć zakres i kosztorys tego remontu .....strasznie mnie to interesuje bo to chyba publiczne pieniądze będę wydawane
~ 17-03-2012 9:20
@09:04 | ~ | Post- 17-03-2012 08:58 | ~ | jest (był) odpowiedzią na wpis, którego już właśnie nie ma, dlatego wydaje sie nie na temat. Niczego nie kupowałem, ten Portal z racji bliskiej mi nazwy uznawałem za swój, bo jestem jeleniogórzaninem. Nic nie obchodzą mnie rozgrywki "naszej" władzy, chociaż jestem na nią wściekły bez względu na jej proweniencję.
~mysiek 17-03-2012 9:33
podobno ta rewitalizacja ma kosztować 9 mln (tylko koniec z tymi bajkami, że w zasadzie to nas nic nie będzie kosztowało, bo pieniądze z UNII) pytam dlaczego tak drogo, czy znowu będzie tak jak w parku cieplickim
~galla 17-03-2012 9:33
pracownicy magistratu powinni jeszcze wyslac pisemne zawiadomienia do tych ptakow ktorym zmieniono miejsce zamieszkania, by nie błąkaly sie po parku szukajac swoich gniazd
~:) 17-03-2012 9:41
Ludzie dajcie spokój, kilka rybek zginęło a drzewa i krzewy które chcą wyciąć i tak były zaśmiecone. Ja się cieszę, że coś się zmienia, że coś chcą zrobić. I fajnie, że będzie to park z kajakami i innymi ''atrakcjami'' mam nadzieję, że zrobią tam też ładny plac zabaw bo ten który tam jest pozostawia wiele do życzenia:) I zgadzam się z ''Ale rewitalizacja parku jest konieczna i niewielkie straty będą zawsze – dodał pan Józef.''
~:) 17-03-2012 9:43
Ludzie dajcie spokój, kilka rybek zginęło a drzewa i krzewy które chcą wyciąć i tak były zaśmiecone. Ja się cieszę, że coś się zmienia, że coś chcą zrobić. I fajnie, że będzie to park z kajakami i innymi ''atrakcjami'' mam nadzieję, że zrobią tam też ładny plac zabaw bo ten który tam jest pozostawia wiele do życzenia:) I zgadzam się z ''Ale rewitalizacja parku jest konieczna i niewielkie straty będą zawsze – dodał pan Józef.''
~ 17-03-2012 9:51
@09:39 | ~:) | Sensowne, dobre propozycje zmian nie powinny podlegać krytyce. To jasne. Ale ... Jest tak: np. Dom grozi zawaleniem, dach przecieka, schody mają co drugi stopień i rozklekotane poręcze, śmierdzi grzyb i dokucza wilgoć ... A Gospodarz Domu każdy zaoszczędzony grosik i pomoc z MOPS-u przeznacza na urządzenie wspaniałego akwarium ze złotymi rybkami i dekoruje parapety dziurawych okien skrzynkami z pięknymi pelargoniami. I akwarium i kwiatki są piękne i potrzebne. Tylko czy jako pierwsze niezbędne w takiej ruderze?
~Gość 17-03-2012 10:04
Zawiła i Papaj zniszczą to miasto całkowicie ,Park zdrojowy zrewitalizowali tak że tylko ich do Prokuratora oddać ,oczywiście Czernow i Obrębalskiego ,bo to zasługa tej naszej Bląd Zosi park zdrojowy do ruiny doprowadzić ,ciekaw jestem tylko czy zacznie teraz sejm rewitalizować lub czytaj naprawiać jak Anilux.
~s. 17-03-2012 10:32
Füllner ufundował park mieszkańcom, więc jako mieszkaniec chcę wiedzieć na co idą moje pieniądze.
~@i& 17-03-2012 10:33
cytat 17-03-2012 09:33 | ~galla | [usuńcie ten wpis] IP: *.adsl.tpnet.pl pracownicy magistratu powinni jeszcze wyslac pisemne zawiadomienia do tych ptakow ktorym zmieniono miejsce zamieszkania, by nie błąkaly sie po parku szukajac swoich gniazd A nie wysłali ?????? Zapomnieli KPA ?? Ajajajajjaj!!
~ 17-03-2012 11:28
... czy ja jeszcze mogę ...? E, nie warto! I tak zaraz skasują.
~codo 17-03-2012 11:31
nowin,to siedzą tam komuchy i nie ma co się dziwić,tak jak i temu że w magistracie niedouki i komuszki.
~:) 17-03-2012 11:41
No i usunęli mój komentarz o tym, że informacje na jelonce są stare jak świat, odgrzewane kotlety, mieszanie tytułami, brak lekkości i rzetelności :/ Znów usuniecie ten komentarz?
~ 17-03-2012 11:46
@11:41 | ~:) | No pewnie! :-)
~ 17-03-2012 12:16
Park Norweski jest ważny, bo ja tam jako dziecko rowerkiem wodnym śmigałem i wypchane zwierzaki oglądałem. No ale wtedy komuna była, to było wolno... Na portalu też komuna, tyle że tu nie wolno. Np niektórych rzeczach pisać. Bywają wpisy wprawdzie nie w temacie artykułu, ale wartościowe. I zaraz są kasowane. Wiele zaś wpisów, będących zwyczajnymi śmieciami, które są też nie na temat i nawet wybitnie naruszają regulamin, pozostaje do końca. Dziwne jakieś...
~szynkarz 17-03-2012 12:18
Wczoraj widziałem jak koparka na gąsiennicach jeździła po połamanym lodzie na stawie. Ciekawe jak geniusze z Ratusza sprawdzili, czy pod lodem nie było w mule ryb??? Chyba trzeba będzie zatrudnić kolejnego doradcę...
~Schengen 17-03-2012 12:32
Gdyby Pani Agrafka czytała "Jelonkę" toby bzdur nie pisała. W ubiegłym roku co większe ryby zostały odłowione a reszta z...ła w błocie po spuszczeniu tego bajora (pisała o tym właśnie JELONKA). By uniknąć smrodu z rozkładających się ryb zbiornik szybko napełniono ponownie. Nawet jeśli zostały zagrzebane w mule liny czy karasie to też musiały paść po kontakcie z rybią zgnilizną. Tam już nie było ryb (żywych) A co do Panów z Koła Fampa. To bardzo gospodarne spus...ć wodę w upały i patrzeń jak giną ryby, które są poza ich zainteresowaniem. Ciekawostką jest też pomysł "introdukcji" ryb ze stawu do Wrzosówki (to jest karalne !!!!).
~ 17-03-2012 13:39
Dziennikarze Jelonki to osoby o bardzo wyrafinowanym guście i wrażliwości na temat oceny Ich pracy. Mają do tego prawo. Niestety, taka postawa doprowadzi do tego, że wkrótce tylko litanie, zdrowaśki i peany pochwalne pod adresem Autorów będą miały rację bytu na forum. Ale to już bez nas.
~:) 17-03-2012 13:56
czemu mój komentarz został usunięty?
~:) 17-03-2012 14:37
Droga Jelonka, tak to jest jak się daje młoda kadra daje podpuścić? ;-) i wpuścić w bajoro z newsem ;-)
~Michi 17-03-2012 16:27
Na plac budowy w Parku Norweskim wszedł Eko-Mel sp.zoo. Ci sami co świrują nad korytem rz.Kamiennej. To byłe Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne w Jeleniej Górze.Szkoda Parku!
~eMKa 17-03-2012 17:07
Szkoda pieniędzy na te "eksperymenty" w parku. W mieście jest wiele pilniejszych i wżniejszych do wykonania prac.
~Mis 17-03-2012 18:23
Tak to jest jak sie w puszcza ludzi na plac budowy nie majacy pojecia nic o robocie. Moze wykonawca sie zmobilizuje i odda ten park taki jaki ma byc.....
~Przerzutka 17-03-2012 19:15
Jak zwykle jedno wielkie biadolenie. Co by kto nie robił to do prokuratora. Przeciedż najwyższy czas by zrobić porządek w tym parku. Od trzydziestu lat nie odmulano zbiorników, zobaczcie jaki tam syf po spuszczeniu wody. Drzewa sie walą do staw, wszystko zarosło w cholerę a wy biadolicie nad jakimś ptaszkiem czy rybką, która nie zdołała odpłynąć do rzeki. Po wykonaniu prac akweny się zarybią przez ptactwo, będzie schludnie i czysto. Czy nas nie stać na czysty, ogólnodostępny elegancki park. Ale jakieś straty muszą przy tym być. Myślę że wykonawca dołoży wszelkich starań by je zminimalizować.
~Michi 17-03-2012 19:32
Tak, tylko ta regularność linii brzegowej ... cyt."Jak się można dowiedzieć z relacji przyrodników po rozmowach z pracownikami, ma zostać wyciętych około 12 drzew nad brzegiem stawu oraz wszystkie krzewy i siedliska ozdobnych kosaćców żółtych, które tworzyły się przez okres 20 lat. Według dalszej relacji przyrodnicy dowiedzieli się od przedstawicieli wykonawców ,że staw i teren stanie się placem wielkiej budowy, linia brzegowa zostanie wyrównana , wyprostowana i opalikowana a cały zbiornik ma przybrać kształt regularnego wielokąta wg wizji projektanta.
jankes 17-03-2012 21:08
Takie jest moje zdanie ::Wstyd mi za fakt ,że będąc członkiem Rady ,,UC'' nic nie wiem o rozpoczętym remoncie Norweskiego. Nie chodzi o naszą ocenę planu rewaloryzacji, bo przy takim planie to ile osób, tyle ocen ,ale o szacunek dla powołanej jednostki. Czyżby naszą rolą było tylko szyldowanie firmie KGHM?- Rada JPM Jel.Góry. .Uzdrowisko Cieplice" i firma Spółka zoo ,,Uzdrowisko Cieplice" noszą identyczne nazwy... Jestem krew z krwi ,kość z kości CIEPLICZANINEM. Dla mnie Cieplice to obszar od zajezdni MZK do stacji paliw na oś Orlim. Jako radny, chcę być gospodarzem na naszej dzielnicy. Pracuję społecznie. Nie biorę diet. Całe życie żyłem z pracy rąk i nikt nie potrafi zarzucić mi ,że są one nieczyste. Od ciepliczan wymagam, abyśmy jak dawniej, wspólnie wzięli odpowiedzialność za na
jankes 17-03-2012 21:09
. Od ciepliczan wymagam, abyśmy jak dawniej, wspólnie wzięli odpowiedzialność za naszą dzielnicę. Każdy jest współgospodarzem Cieplic. Każdemu powinno zależeć ,a przecież wielu z nas wie ,kto maluje graffiti ,tłucze latarnie ,wysadza psa pod nasze okna...i nikogo to nie obchodzi? Każdy grosz z kasy miasta musi być wydany bardzo rozważnie ,uczciwie. Cieplice to przecież,, pępek świata '' i wszyscy musimy o nie dbać. Namawiam do integracji ,do większego zainteresowania sprawami dzielnicy i i współpracy z Radą. Dyżury w każdą środę od 17-19 w LO Gimnazjalna 2 Pozdrawiam Ciepliczan Janusz Szklarski jankes
Piipi Jelonkowa 17-03-2012 21:53
..do - [~Schengen] .. ale w bajorze lubią życ żaby,a to już dobry pokarm dla bocianów ! .. chyba,że boisz tego ptaka od podrzucania dzieci
~pytanie dnia 17-03-2012 21:55
co wędkarze robią z tymi rybami jak już je wyłowią?
~Arno 17-03-2012 21:55
Macie jakiegoś nadgorliwca albo taką zasadę: usuwać wszystko co wam się wydaje, że coś tam narusza i profilaktycznie, co niczego nie narusza. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu a tej u was wyjątkowo dużo. Sprawiacie wrażenie jakbyście bali się własnego cienia..., "dziennikarze"
~J.Adam 17-03-2012 22:08
Radny nic nie wie o remoncie za 9 dużych baniek i dalej jest radnym? Jakby taki jeden z drugim miał honor to już by to społeczne rządzenie zostawił mądrzejszym od siebie. A kto w tej radzie ma jakieś pojęcie o Cieplicach? Panie Jankes? Wszyscy w tej radzie macie takie pojęcie o Cieplicach czy to Pan zaniża średnią? Można Pana jakos odwołać jesli Pan sam nie poda się do dymisji?
~Jelonka.kom 17-03-2012 22:09
Komentarz usunięty...
~Axo 17-03-2012 23:18
Ludzie o co się tu kłócić. Po rewitalizacji nic nie będzie się opłacać. Potem "ktoś" w białych rękawiczkach to kupi, ogrodzi i zrobi na tym interes życia. My będziemy przechodzić i spoglądać zza płotu.
rymcycymcy 18-03-2012 1:06
Pomyślałem żeby jeszcze dzisiaj otworzyć słoik ze śledziami w zalewie ! :) ...to w ramach walki z przyduchą ! :)
~oko 18-03-2012 3:33
9 mln ? zwykli robotnicy zarobia pewnie z 5 tys. zl i super! ceny mamy unijne to i taki powinien byc zarobek ...
~No tak!! 18-03-2012 8:14
Rewitalizacja powinna być za pięć złotych, nad przegiem stawu nadal powinni przesiadywać smętni wędkarze, ludzie winni siadywać na pniach zwalonych drzew, a całość oddać należy pod władanie tradycjonalistom z KPN. Wtedy nasz park będzie miejscem magnetycznym...
~ 18-03-2012 11:08
@08:14 | ~No tak!! | 9 baniek to małe osiedle, 12-15 domków jednorodzinnych. Z ogródkami kwiatowymi i płotkami. Ciekawe, jak efekt rewitalizacji będzie sie miał do takiego porównania?
~x 18-03-2012 11:28
Widac parki, zdrojowy a dalej norweski znalazy sie w rekach nieudacznikow i partaczy. Kazde ich posuniecie to niewypal. To dotyczy rowniez paprakow ktorzy wymieniaja kosze na smieci w centrum Jeleniej Gory !!!! wycieto stare kosze u ich podstaw i...... 3tygodnie brak nowych, kamiennych. Otoz PANOWIE PARTACZE, wyciac taki kosz to 3minuty pracy !!! dlaczego nie mozna robic tego od reki??? Znow syf, brud, odpadki na ulicach i chodnikach. Ku...wa , rece opadaja na takie gospodarzenie. DAJCIE TAM LUDZI ZDOLNYCH DO MYSLENIA O PRACY W LOGICZNY SPOSOB! Stary BETON wyniesc na gruzowisko emerytow, tak, tam bo sami przyczynili sie tez ze to jest wlasnie gruzowisko nie stan spokojnej starosci.l
~Fan AA 18-03-2012 18:28
Poeta Adam Asnyk napisał: Daremne żale – próżny trud, Bezsilne złorzeczenia! Przeżytych kształtów żaden cud Nie wróci do istnienia. Świat wam nie odda, idąc wstecz, Znikomych mar szeregu - Nie zdoła ogień ani miecz Powstrzymać myśli w biegu. Trzeba z żywymi naprzód iść, Po życie sięgać nowe… A nie w uwiędłych laurów liść Z uporem stroić głowę. Wy nie cofniecie życia fal! Nic skargi nie pomogą - Bezsilne gniewy, próżny żal! Świat pójdzie swoją drogą. Warto się nad tym zastanowić przed wpisaniem komentarza …
jankes 18-03-2012 18:52
do ,JAdam '' Cóż można powiedzieć ? Adam to Adam .Pierwszy człowiek który wszystko spieprzył. Przez niego dostaliśmy eksmisję z Edenu .Jak to mówią: Pierwsze śliwki robaczywki.Nie wyszło !!.Nie zamierzam dyskutować z kimś ,kto nie bardzo rozumie słowo pisane. Chcesz dobry człowieku podyskutować na ten temat ,to zapraszam w środę o 11.00 -Pl.Piastowski na sprzątanie świata.Przewiduję,że nie będziesz miał czasu albo czystej koszuli,lub też dokuczy ci inny problem .Zapewne lepiej jest szczekać zza żywopłotu jako niezidentyfikowany ,niż stawić czola realnym problemom
~im 20-03-2012 18:02
Zadamy by w Norweskim na alejkach była kostka a nie błotko jak w Zdrojowym.Chcemy chodzić po czystym a nie w kurzu błocie, smieciach ŻĄDAMY czystych alejek,ŻĄDAMY i macie nas posłuchać.Panie Zawiła ,pani Dzika wysłuchajcie nas w końcu.nie zróbcie tak potwornego głupstwa jak w ZDrojowym gdzie błoto ,kurz, smieci Tam jest strasznie nieprzyjaznie-ohyda.
~spółka zło 20-03-2012 23:17
do jankes. Stawiając pytania retoryczne, nie oczekuj odpowiedzi. Nie wiesz, nie masz wpływu, nie rozumiesz. Tak właśnie ma być. Jesteś w tej radzie po to, aby dawać swoim zaangażowaniem, przyzwolenie na "przemyślane" działania wizjonerów od wydawania nieswoich pieniędzy. Jesteś aż tak naiwny, że tego nie widzisz? A może nie chcesz tego dostrzec? Sprzątaj świat, dyżuruj, namawiaj do integracji. I jak dotrze już do Ciebie z jak wielkim wiatrakiem się mierzysz, wtedy zrozumiesz, że hasła, szyldy, nasiadówki i wykorzystywanie czyjegoś zapału, to dbanie o własny i bardzo krótkowzroczny interes. Cieplice są na bardzo drugim planie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group