Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5785
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śniadania dobrej woli

Niedziela, 9 grudnia 2007, 8:29
Aktualizacja: 8:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Śniadania dobrej woli
Fot. TEJO
Ponad pięćset bułek z wędliną trafia od poniedziałku do piątku do najuboższych uczniów jeleniogórskich szkół. To wielkie dzieło, którego pomysłodawcą i animatorem jest ks. prałat Jerzy Gniatczyk, proboszcz parafii św. Tadeusza Judy na osiedlu Czarne.

Zaczęło się od kilku śniadań dla najbardziej potrzebujących. Później duszpasterz poznał skalę problemu: setki uczniów wychodzą na lekcję bez żadnego posiłku. Bułka z parafii z Czarnego bywa dla nich zbawienna.

Ksiądz Jerzy kupuje bułki u piekarza. W detalu, nie w hurcie. – Nie chcę kłopotów znanych z przypadku legnickiego piekarza, któremu kazano zapłacić podatek od darowanego ludziom chleba – mówi. Duszpasterzowi pomagają wolontariusze. Czynią to całkowicie bezinteresownie i chcą pozostać anonimowi. – A bułki trzeba przygotować, zapakować i rozwieść po szkołach. Codziennie rano – podkreśla proboszcz Gniatczyk.

Księdzu pomaga Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który przygotował listy potrzebujących i partycypuje w części kosztów. O nich ksiądz Jerzy mówi niechętnie. Małe nie są. Same bułki kosztują cztery i pół tysiąca złotych miesięcznie. Bez wędlin i kosztów transportu.

Za swoje dzieło – między innymi – ksiądz Gniatczyk został wyróżniony nagrodą miasta Jeleniej Góry, którą wręczono mu na ostatniej uroczystej sesji. Ks. Jerzy jest znanym w mieście społecznikiem: to dzięki niemu osiedle Czarne ma sieć gazową oraz telefony, których – w co trudno uwierzyć – kiedy 25 lat temu zakładał parafię św. Judy Tadeusza, w tej części miasta nie było.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group