Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7352
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Śluzy rowerowe w Jeleniej Górze” – spotkanie już dzisiaj

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 maja 2013, 8:43
Aktualizacja: 10:11
Autor: Angela
To tytuł prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną, na którą już dzisiaj (13.05) o godz. 17.00 do sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze zaprasza Bolesław Osipik. Spotkanie odbędzie się z udziałem Czesława Wandzla, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz przedstawiciela Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Częścią spotkania będzie również policyjne szkolenie dla cyklistów.

Mowa będzie o śluzach rowerowych czyli wydzielonych miejscach na jezdni na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Pierwsza w Polsce taka śluza powstała w sierpniu 2010 roku we Wrocławiu, jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach ruchu rowerowego, które weszły w życie 21 maja 2011. Dzięki nim cykliści są bardziej widoczni, przez co bezpieczniejsi. Czy w Jeleniej Górze takie miejsca powstaną?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Anonim2 13-05-2013 9:19
Może "pręzne" lobby rowerowe zainteresuje (tak przy okazji) właściwe Władze, skandalicznym stanem ulic i dróg w Jeleniej Górze, bo - jak sądzę- rowerzystom dziury też przeszkadzają!
~robik 13-05-2013 9:26
-A może kolej linową dla rowerzystów?
~ger 13-05-2013 9:44
Najpierw rowerzyści niech nauczą korzystać się z dróg. Dlaczego mulą po Sobieszowskiej, Ogińskiego, skoro obok mają oznakowaną drogę dla rowerzystów przeznaczoną?
~ 13-05-2013 9:57
wczoraj jacyś ludzie zasuwali po dwupasmówce na wrocław prawym pasem, a obok piękna droga rowerowa. Trąbcie na takich to może wpadną że ten chodnik obok to droga rowerowa...
~xcz 13-05-2013 10:06
Przy drodze na Wrocław nie ma żadnej drogi dla rowerów!
~xcz 13-05-2013 10:09
Właściwie to nie wiem, czy gdziekolwiek w Jeleniej Górze jest jakakolwiek droga dla rowerów. Są tylko chodniki z dopuszczeniem ruchu rowerowego (projektowane przez * - bez wjazdów i zjazdów [teleportować się?], bez przejazdów, bez właściwego oznakowania), a to delikatnie mówiąc nie to samo.
~PIESZY 13-05-2013 10:43
rowerzystów to by się też przydało kultury nauczyć i tego że na drodze też są piesi i samochody bo ostatnio strasznie w piórka obrośli i chyba prędzej zobaczę pracującego c...na niż kulturalnego rowerzystę który umie wyminąć pieszego zamiast mu dzwonić za plecami
~Leoś Kotwica 13-05-2013 10:44
Zgadza się. Dróg dla rowerów nie ma, a to co jest, to chodniki z dopuszczeniem ruchu rowerowego, po których chodzą także piesi, więc trzeba w niektórych miejscach sporo się nagimnastykować aby przejechać. Do autora postu z 9:44 : rowerzyści to tacy sami użytkownicy dróg jak inni. A tobie gdzie się tak wiecznie spieszy ? Czyżbyś chciał się już spotkać ze świętym Piotrem ?
~Wild men 13-05-2013 10:48
Ostatnio w ciągu miesiąca trzy razy mnie zatrzymała policja gdy jechałem na rowerze, bo przejechałem po pasach. Jakiś * wymyślił sobie głupi przepis, by prowadzić rower przez przejście dla pieszych, tylko po to by wyłudzać pieniądze a ja mam to w nosie i zawsze będę jeździł rowerem po pasach a mandatów nie będę płacił. Policjanci to * i tyle ... ***
~gjhk 13-05-2013 10:50
W Jeleniej Górze nie ma chyba ani jednego odcinka drogi dla rowerów (nie mówiąc nawet o drodze rowerowej), z których rowerzysta ma obowiązek korzystać. Rowerzyści nie mają obowiązku jeżdżenia drogami dla pieszych i rowerów (to jest inna kategoria drogi)!
Normal 13-05-2013 10:55
Sam poruszam się często rowerem po mieście i wiem jak bywa to czasem denerwujące dla obu stron. Ale jak jeździć gdy te trasy rowerowe są w fatalnym stanie o ile wcale są. Nigdy nie słyszałem o żadnym "lobby rowerowym", jeśli w ogóle jest. To chyba wymysł tych co nie posiadają jednośladów :-)...
~Rowerek 13-05-2013 11:09
Jak te drogi rowerowe kończą się w polu, ta przy Realu to i potrzeba wjechać na główną drogę . Przecież to zrozumiałe. Jak idiotycznie się planuje to i są tego skutki.
~ 13-05-2013 12:24
Jedyny odcinek drogi rowerowej w Jeleniej Górze to kawałeczek około 100 metrów od mostku na Kamiennej koło Grzybka do skrzyżowania na tyłach "Mechanika". Tam nie mają wstępu piesi, a mimo to łażą i robią z tej drogi chodnik. Jeżdżę dużo i tylko tam spotkałem znak droga dla rowerów. Reszta to ciągi pieszo-rowerowe, często z zebrą na skrzyżowaniach zamiast przejazdu dla rowerów i z wysokimi krawężnikami. Rowerzysta NIE MA OBOWIĄZKU jeździć takimi ciągami i może jechać biegnącą obok jezdnią. Niech któryś kierowca spróbuje na mnie zatrąbić w terenie zabudowanym, to osobiście zapiszę numery i zadzwonię po policję.
~ad 13-05-2013 12:44
budowanie ścieżek tylko dla rowerów w Jeleniej jest nierealne,jak ktos lubi jazde na rowerze może wybrać się do Berlina(rower ze sobą albo wypożyczyć)ilośc rozwiązań zastosowanych w tym mieście jest bardzo duża,system z wyznaczonymi drogami na jezdni i światłami na skrzyżowaniach tylko dla rowerów,odcinki wyrysowane na chodnikach,skrzyzowania bez sygnalizacji i specjalne wymalowane korzytarze,.....w jeden dzień razem z kolegami przyjechaliśmy 60km po Berlinie zwiedzając ciekawe miejsca :)
~oooo 13-05-2013 13:02
ścieżka rowerowa to nie rowerostrada. W Niemczech jest to bardzo rozwinięte i można przejechać wzdłuż dróg (ale nie po nich) nawet kilkadziesiąt kilometrów ale nie są one wyłącznie dla rowerów, przeciwnie są tam piesi i osoby z wózkami dziecięcymi i dla niepełnosprawnych, czasem przechodzi to w regularny chodnik (w małych miasteczkach) i jakoś nikomu drudzy nie przeszkadzają. Wystarczy odrobina kultury przy korzystaniu. A u nas każdy chciałby osobny pas... Tam z założenia są to ciągi rowerowo piesze i to ma sens. Korzystałam z nich i na rowerze i z wózkiem, wiem o czym piszę.
~Biker 13-05-2013 14:43
Ano właśnie, jakie mamy drogi rowerowe - każdy wie. Przy Sobieszowskiej - nierówne puzzle, w zasadzie jest to zwykły chodnik, tyle, że postawiono tam znak dopuszczający rowery. Przy obw. południowej nierówny asfalt - nie dość, że podskakuje się na garbach, to jeszcze trzeba zejść na każdym skrzyżowaniu, bo porobiono pasy, a ponadto nikt nie pomyślał o zrównaniu krawężników z poziomem jezdni. Po jaką cholerę nam śluzy rowerowe, skoro nawet nie mamy porządnych dróg dla rowerów? Panowie Osipik, Leszek, Pik i reszta rowerowej ferajny - zajmujecie się bzdetami, a poważnymi problemami rowerzystów to nie ma kto się zająć. Jestem przeciwny waszej działalności - może dobrze chcecie, ale na te bzdety idą pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na lepsze cele. A idą, bo najgłośniej krzyczycie.
~ 13-05-2013 15:33
Hej, może mi ktoś wytłumaczy o co chodzi w tej wojence pomiędzy cylkistami? Kto jest cacy a kto be, albo odwrotnie? Zaintrygowały mnie te antagonizmy...
~ 13-05-2013 15:57
Art.33 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 58, poz. 515 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami) mówi, że kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, kierujący rowerem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Warto jeszcze przypomnieć, że w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.
~do 15.57 13-05-2013 20:45
Prawo o ruchu drogowym zostało zmienione. Tekst jednolity Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1137 Zgodnie z art 33 Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Nie ma obowiązku poruszania się drogą dla rowerów i pieszych !!!
~m.kamiński 13-05-2013 20:58
byłem na tym spotkaniu i uważam je za bardzo ciekawe! gratuluję bolkowi osipikowi, bo uwrażliwiając miasto i rowerzystów, robi dobrą robotę, w której jest zresztą fachowcem! szkoda, że nie było dyrektora wandzla, którego słowa co do planów budowy scieżek miałyby wiążącą treść, ani nikogo z oficerów policji, co pozwoliłoby mieć pewność, że w razie sporu interpretacyjnego przepisów jest dopuszczalna taka czy inna wykładnia! szkoda, że nie było nikogo z radnych by posłuchać, ale za to byli rowerzyści i to wystarczy: idea śluz jest bardzo mądra, ale można ją rozwinąć dalej - zachód czy wrocław wchodzą już w kontrpasy, tyle że u nas - jak się dowiedzieliśmy - nie da się, bo straż miejska nie może usunąć pojazdów źle parkujących na ewentualnym kontrpasie! smutna ta niemoc miasta na starcie!
~ 13-05-2013 21:48
Kolego z 15:57 nie manipuluj przepisami! "Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym." Droga dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów to nie jest to samo co ciąg pieszo-rowerowy, o którym mowa w dalszej części przepisu!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group