Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6562
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Skuteczny lek najpierw staniał, teraz drożeje…

Piątek, 12 sierpnia 2016, 7:29
Aktualizacja: 7:36
Autor: KSON
Jelenia Góra: Skuteczny lek najpierw staniał, teraz drożeje…
Fot. Archiwum
Cukrzyca – mówi Waldemar Wiśniewski, prezes Zarządu Regionu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jeleniej Górze – to „matka” wielu niebezpiecznych chorób, a nie leczona lub leczona niewłaściwie, doprowadza do kalectwa: utraty wzroku, utraty słuchu, amputacji kończyn, zawałów serca, niewydolności nerek. Skuteczny lek najpierw potaniał, teraz jego cena rośnie.

- W naszym stowarzyszeniu zrzeszamy ponad 120 członków. Są to przede wszystkim osoby starsze, najczęściej chorujące na cukrzycę typu II. Niewłaściwa dieta i brak ruchu to najczęściej wymieniane powody tej pandemii. W ostatnim 10-leciu zdecydowanie poprawiła się specjalistyczna opieka medyczna. Diabetologów jest u nas jednak zbyt mało - mówi pan Waldemar. Czas oczekiwania na wizytę u diabetologa wynosi od 3 do 4 miesięcy.

Nowe leki stanowiące alternatywę do powszechnie stosowanej insuliny są drogie. Zaliczyć do nich trzeba m.in. leki inkretynowe i inhibitorowe, których cena kształtuje się od 200 do 600 zł w miesięcznej kuracji i to jest zasadnicza przyczyna - jak twierdzą diabetolodzy – i bariera powszechnej dostępności do tych leków większości chorych na cukrzycę.
Są to leki w Polsce nie refundowane, chociaż prawie wszystkie kraje europejskie umieściły je na listach leków
refundowanych. Różnice w cenach tych leków w różnych aptekach sięgają nawet o 100%!
Jedna z dużych sieci aptecznych uruchomiła w Jeleniej Górze placówkę, w której skuteczny lek można było jeszcze w kwietniu br. nabyć za kwotę 199 zł/ miesięczne kuracja/. Lekarze diabetolodzy uznając, że jest to cena „na polską kieszeń”, zaczęli stosować ten lek z dobrymi skutkami.

W krótkim jednak czasie ceny tego leku zaczęły wzrastać. Od ceny 219 zł do 370 zł od sierpnia br. za opakowanie na miesięczną kurację. Aptekarze tłumaczą to wzrostem cen leku w hurtowniach. Wzrostem, który uniemożliwia nawet dużym sieciom aptecznym utrzymanie ceny leku na poziomie ok. 200 zł.
Pan Józef ma 72 lata i od kwietnia stać go było na nową terapię. - Schudłem 8 kg. Nie mam zawrotów głowy. Obniżyły się wartości glikemii - mówi. Ale na lek stać go tylko do lipca. Dzisiaj nie jest w stanie ze swojego budżetu domowego sfinansować zakupu tego leku.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Jeleniej Górze i Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej zwróci się w tej sprawie do Ministra Zdrowia, bo można odnieść wrażenie, że producent bądź hurtownie zastosowały niedopuszczalną praktykę sterowania popytem nie licząc się ze skutkami takich decyzji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group