Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8026
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Sklepikarze omijają zakaz handlu

Sobota, 17 listopada 2007, 7:51
Aktualizacja: 7:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: Sklepikarze omijają zakaz handlu
Fot. Archiwum
Przepisy są po to, aby je łamać – taką zasadę wyznają handlowcy, którym nie spieszno do podporządkowania się znowelizowanemu kodeksowi pracy, który zakazuje handlu w dni świąteczne.

Jak opisuje sobotnio–niedzielna Polska Gazeta Wrocławska sieci handlowe w święta mogą być otwarte bo… wymieniają się pracownikami. Zakaz tyczy się bowiem tylko załóg zatrudnionych na umowę o pracę, a nie na umowę o dzieło. Właściciele niektórych większych sklepów dogadali się i kiedy w kalendarzu będzie czerwona kartka – ich sklepy normalnie zaproszą klientów do środka. Tyle że z innym personelem zatrudnionym dorywczo.

Nieuczciwych handlowców ściga już Państwowa Inspekcja Pracy. Instytucja podkreśla, że takie podmianki są nielegalne i grozi niestosującym się do przepisów kodeksu pracy karami.

Prawnicy wytykają luki prawne w znowelizowanej ustawie, zauważając, że pomysłowość tych, których ona dotyczy, nie zna granic. Platforma Obywatelska, która w Polsce przejęła władzę, nie chce jednak przepisu likwidować, a tylko go uściślić. – Żeby omijanie prawa nie było możliwe – tłumaczą decydenci.

Za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów handlarzom grozi kara do dwóch tysięcy złotych. Recydywa kosztuje pięć tysięcy, a w przypadku skierowania sprawy do sądu grodzkiego – nawet do 30 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group