Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7305
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Skarby pod Jasną

Czwartek, 12 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 lipca 2007, 11:37
Autor: anzol
Jelenia Góra: Skarby pod Jasną
Fot. rylit
Archeolodzy podsumowują rezultaty wykopalisk na jeleniogórskiej starówce.

Już w XIII wieku na dzisiejszej ulicy Jasnej mieszkali ludzie! To jeden z wniosków wynikających z prac archeologicznych, które od połowy kwietnia trwają na gruncie między ulicami Jasną a Grodzką. Prowadzi je firma Argo.

– Odsłonięto relikty piwnic gotyckich oraz fundamenty zabudowy zlokalizowane wzdłuż ul. Jasnej i Grodzkiej. Odkryte relikty architektoniczne pozwalają na zrekonstruowanie historycznej zabudowy parcel miejskich od okresu średniowiecza do czasów nowożytnych – poinformował Wojciech Grabowski z firmy prowadzącej eksplorację.

Na zapleczach historycznej zabudowy odkryto obiekty gospodarcze, rzemieślnicze.
To zachowane we fragmentach formy konstrukcyjne oraz studnie kamienne (8 studni) datowane na okres XIV - XVIII w.

– Cenne są znaleziska dotyczące zabytkowych obiektów ruchomych – mówi Wojciech Grabowski.
Stanowią one źródło wiedzy o mieszczańskiej kulturze materialnej miasta od średniowiecza do czasów nowożytnych. Pozyskano całe zespoły naczyń ceramicznych o różnym kształcie i przeznaczeniu.
Wśród nich dzbany, garnki, misy, talerze, puchary, kafle garnkowe oraz fragmenty wyrobów stołowych ze szkła.

Znaleziono, między innymi, puchary fletowate. To kielichy bez podstawek świadczące o zamiłowaniu do trunków wśród dawnych mieszkańców. Takie naczynie przed odłożeniem trzeba było opróżnić z wina do dna.

Najstarszy pozyskany ruchomy materiał zabytkowy pozwala datować najwcześniejsze zagospodarowanie tego rejonu miasta na okres od XIII w. Ponadto w trakcie prac związanych z odgruzowywaniem zasypanych piwnic odkryto piaskowcowe fragmenty kamieniarki.

Wojciech Grabowski podkreśla, że realizowane w tak szerokim zakresie prace archeologiczne były możliwe dzięki sfinansowaniu ich przez inwestora Pawła Müllera.
Zapewnił on nieodpłatnie sprzęt mechaniczny oraz transport. Zainteresowanie inwestora wynika z faktu, że odkryte relikty architektury chciałby on wkomponować w przyszłą projektowaną zabudowę tej działki z zachowaniem historycznie ukształtowanych granic parceli i odtworzyć fasadową zabudowę ul. Jasnej.

Paweł Müller planuje pokazać wszystkim zabytki ruchome pozyskane w trakcie wykopalisk w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group