Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3651
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Skarby motoryzacji w Galerii Nowy Rynek

Sobota, 18 września 2021, 8:42
Aktualizacja: 8:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Skarby motoryzacji w Galerii Nowy Rynek
Fot. Przemek Kaczałko
W Galerii Nowy Rynek otwarto wystawę Królewskiego Towarzystwa Automobilowego Jelenia Góra, które jako nowe stowarzyszenie zrzeszające pasjonatów motoryzacji, ma ambitne plany utworzenia Muzeum Motoryzacji w naszym mieście, a także organizacji wielu ciekawych wydarzeń.

Pierwszego dnia odbył się wyścig górski stuletnich automobili na trasie Piechowice - Michałowice. Wieczorem pasjonaci spotkali się w Galerii Nowy Rynek, gdzie oficjalnie otwarto niesamowitą wystawę.

Jest Muzeum Motoryzacji we Wrocławiu, Libercu, a dlaczego miałoby nie być u nas? Wiele osób ma artefakty motoryzacyjne i okazało się, że bardzo dużo osób nam pomaga - powiedział Ryszard Piotrowski, prezes Królewskiego Towarzystwa Automobilowego.

Stowarzyszenie chce pokazać mieszkańcom, że motoryzacja jest ważnym elementem życia. Nie brakuje eksponatów, pamiątek po Rajdzie Karkonoskim, Rajdzie Polski i innych cennych artefaktów zgromadzonych przez pasjonatów.

Chcemy wspólnie organizować zloty, rajdy, wymieniać się doświadczeniami, a także pokazywali zabytkowe pojazdy światu. W ciągu miesiąca pojawi się w Jeleniej Górze samochód, którym harcmistrz Jeliński w 1926 roku objechał świat (Fordem T). To był pierwszy Polak, który objechał świat automobilem, a jego wnuk odrestaurował ten samochód i przyjedzie do nas na wystawę - zapowiada R. Piotrowski.
Opadła mi szczęka z wrażenia. Poza wrakami wydawało się, że nasz region wymiera motoryzacyjnie, ale jak się okazało, jest jeszcze wielu pasjonatów - powiedział Paweł Chudziński, który liczy, że młodsi mieszkańcy również zarażą się pasją motoryzacyjną.

Wystawę w Nowym Rynku można oglądać co najmniej przez rok, a docelowo stowarzyszenie chce znaleźć miejsce na Muzeum Motoryzacji. Organizatorzy podkreślają, że za każdym pojazdem czy eksponatem kryje się historia.

W kolejnych dniach organizatorzy zaplanowali:

Sobota 18 września 2021:
KRÓLEWSKIE KRYTERIUM ASÓW I KONKURS ELEGANCJI - Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze (godz. 12:00 – 16:00)
wystawa 100-letnich automobili
próba sportowa
mażoretki

Niedziela 19 września 2021:
PIKNIK "HISTORIA KOŁEM SIĘ TOCZY" w Pałacu Pakoszów.

Twoja reakcja na artykuł?

23
82%
Cieszy
4
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
904
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group