Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 10934
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (5)

Środa, 24 lutego 2021, 10:26
Autor: Silesia Sonans
Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (5)
Fot. Silesia Sonans
„Słuchacz wciągnięty w te czarowne krainy snów i marzeń, po przebrzmieniu ostatnich dźwięków mimowolnie zadaje sobie pytanie, sen-li to czy rzeczywistość?” Takimi słowami opisał nokturn b-moll ówczesny redaktor Ruchu Muzycznego. Kiedy ostatnio czytali Państwo tak piękne zdania w naszym języku? Czy nie wydaje się Państwu, że w naszych czasach nie wykorzystujemy wszystkich, wspaniałych możliwości języka polskiego?

Nokturn jest piątym utworem na naszej playliście, którą tworzymy dla Państwa z muzycznych fragmentów, które nas zachwycają, dają nam wytchnienie i nadzieję. Szczegóły znajdą Państwo na naszym Facebooku i na www.silesiasonans.pl/poleca

&fbclid=IwAR12Hv6eVfTImDL3I4QZiGfuqx1fifjKQJmymlneGBgEixL79P-7zDJk5c0

Chopin skomponował nokturn b-moll w 1831 roku, na początku swojej emigracji. Nie wrócił już nigdy do kraju, a klęska powstania listopadowego w 1831 roku spowodowała, że Królestwo Polskie przestało istnieć. Car zlikwidował wtedy odrębną konstytucję, sejm i armię, co umocniło władzę rosyjską. Chopin bardzo przeżywał to, co działo się w kraju, wiemy to z licznych zachowanych listów. Przejmująco smutne kompozycje zawierające liczne cytaty z polskiej muzyki ludowej są zapewne odzwierciedleniem tych uczuć. Patrząc na emocje jakie budzi w nas polityka teraz, w czasach pokoju, możemy sobie tylko wyobrażać, jak trudno było Polakom wtedy patrzeć na sytuację swojego kraju.

Nokturn to spokojna, instrumentalna forma muzyczna inspirowana poetyckim nastrojem nocy. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa nocturnus, które oznacza nocny.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group