Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 4544
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sikorski "Pod Jeleniami"

Wtorek, 9 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 9 października 2007, 9:18
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Sikorski "Pod Jeleniami"
Fot. Archiwum
Były minister obrony w ogólnopolskich obchodach Święta Wojsk Radiotechnicznych?

Radiolokacyjne tradycje Jeleniej Góry odżyją w zbliżający się piątek podczas święta wojskowych techników radiowych. Impreza odbędzie się w auli Kolegium Karkonoskiego, gdzie jeszcze kilka lat temu były wojskowe koszary.

W programie uroczystości przewidziano projekcję filmu „50 lat Polskiej Radiolokacji 1953 – 2003”. Będzie także nadanie nazw byłym uliczkom koszarowym oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej Wacława Kazimierskiego, dawnego komendanta WOSR.
Spotkanie, które zaczyna się o godz. 12, organizuje Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR.

Tradycje szkoły wojskowej sięgają lat powojennych. W dawnych koszarach niemieckiego Luftwaffe urządzono najpierw podchorążówkę. Placówka rozwijała się awansując w okresie szczytowym do Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej im. kpt. Sylwestra Bartosika.
To dzięki tej placówce o charakterystycznych posągach jeleni pamięta dziś wielu jej absolwentów, którzy ułożyli sobie życie w Polsce i zagranicą.
Niestety, szkoła zaczęła tracić rangę i zakończyła byt jako Centrum Szkolenia Radioelektronicznego.

Garnizon jeleniogórski został zlikwidowany po rządowych decyzjach z 2002 roku, kiedy ministrem obrony narodowej był poseł ziemi jeleniogórskiej Jerzy Szmajdziński.
W piątek, być może, do Jeleniej Góry przyjedzie jego „następca”, również eksminister obrony w rządzie PiS, Radosław Sikorski. Pokłócił się z dawnymi sprzymierzeńcami i dziś jest twarzą Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group