Poniedziałek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 9441
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sherlock Holmes w Zdrojowym

Czwartek, 8 lutego 2018, 6:33
Autor: ZTA
Jelenia Góra: Sherlock Holmes w Zdrojowym
Fot. ZTA
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze–Cieplicach wielkimi krokami zbliża się do kolejnej premiery. Już w niedzielę (11.02) o godzinie 16.00 zapraszana przedstawienie „Sherlock Holmes, albo Tajemnica Panny Tulli”. Spektakl jest przeznaczony dla widzów w wieku od 10 lat.

Sherlock Holmes to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej pop-kultury. Popularność powieści Conana Doyle’a była tak wielka, że gdy autor znużony wymyślonym przez siebie bohaterem uśmiercił go w jednym ze swoich opowiadań, „czytelnicy brytyjscy nosili czarne przepaski na znak żałoby. Protesty czytelników spowodowały, że detektyw pojawił się znów…”

„Holmesomania” trwa nieprzerwanie do dziś, wystarczy tylko wspomnieć rozliczne ekranizacje przygód genialnego detektywa, telewizyjne seriale czy teatralne adaptacje. Nic zatem dziwnego, że ten najlepszy na świecie detektyw musiał w końcu pojawić się również na scenie Zdrojowego Teatru Animacji. Karkołomnego zadania przeniesienia przygód mistrza kryminalnej dedukcji na sceniczne deski podjęli się, znani już jeleniogórskiej publiczności, twórcy, których wyobraźnia i kreatywność bliska jest fascynującym horyzontom myślowym geniusza z Baker Street – Michał Derlatka, Michał Dracz, Joanna Sówka-Sowińska. Autorką scenicznej adaptacji jest Joanna Gerigk.

Oto, co o spektaklu mówi reżyser: „Już od lutego na deskach ZTA "Sherlock Holmes, albo tajemnica Panny Tulli", mrożąca krew w żyłach, pełna fałszywych tropów i niedopowiedzeń historia osadzona w londyńskich realiach schyłku XIX w. Będzie wszystko, czego można się spodziewać po klasyce gatunku: jajka na bekonie, five o’clock, double-decker, angielska pogoda, Big Ben i oczywiście Baker Street 221B. A ponadto dużo, dużo więcej!”

Sceniczna historia jest tak zawiła, że nawet realizatorom udało się zmylić samych siebie i pogubić w tropach. Zakończenie okazało się tak nieoczekiwane, że nawet teatralny inspicjent Pan Marian – życiowy racjonalista, co chwilę wykrzykuje: "To być nie może!". Paniom sprzątaczkom, podglądającym próby, też się to nie mieści się w głowach, dyrektor teatru przestał odróżniać fikcję od rzeczywistości – a to generalnie źle rokuje, scenograf oddalił się w niewiadomym kierunku, kompozytor pogubił w nutach, a reżyser - lepiej nie mówić…

Autor: Joanna Gerigk
reżyseria: Michał Derlatka
scenografia: Michał Dracz
muzyka: Joanna Sówka-Sowińska

Występują: Radosław Biniek, Dorota Korczycka-Bąblińska, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Lidia Lisowicz, Jacek Maksimowicz, Katarzyna Morawska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
542
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group