Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8054
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Seniorzy i niepełnosprawni zimą w Jeleniej Górze

Środa, 10 stycznia 2018, 8:02
Autor: SIW
W ostatni czwartek minionego roku odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze. – Tym razem mówi Elżbieta Bukat, sekretarz SIW–u, zajęliśmy się aktualnymi problemami jakie niesie zima mieszkańcom naszego miasta.

Gośćmi byli odpowiedzialni za oczyszczanie miasta: Justyna Kaczor z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Grzegorz Demuth, przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

- Rzeczywiście to problem- mówiła J. Kaczor - bo tylko około 30 proc. chodników stanowi własność miasta i w tej części utrzymanie czystości łącznie z odśnieżaniem realizują służby miejskie. Natomiast około 70 proc. chodników stanowi własność wspólnot lub podmiotów prywatnych, a do utrzymania tych terenów w stanie czystości i bezpieczeństwa właścicieli trzeba przymuszać niejednokrotnie przez interwencje Straży Miejskiej.

- Można się obawiać- mówi Justyna Kaczor - że w przypadku opadów śniegu właściciele poszczególnych części chodników nie uprzątną go ze wszystkimi tego konsekwencjami dla mieszkańców naszego miasta. Dostrzegając ten problem Miasto przygotowało razem z przedstawicielami wspólnot pilotażowy program utrzymania we właściwym stanie chodników wzdłuż Al. Wojska Polskiego. Poczekamy na efekty.

- Będziemy sygnalizowali takie i podobne przypadki do Straży Miejskiej, ale musimy mieć informację z różnych części miasta- powiedział Pan Grzegorz Demuth z MPGK.

Takie i podobne przypadki należy zgłaszać do dyspozytora MPGK pod nr tel. 75 642 01 18, który jest czynny przez cały tydzień 24 godziny na dobę lub pod nr lub 75 754 62 64 (Wydział Gospodarki Komunalnej w dni robocze podczas godzin urzędowania od 7.30 do 15.30).

Spotkanie w sprawie „zimy w mieście” wywołało dosyć ożywioną dyskusję. Wątpliwości uczestników budziła sprawa posypywania solą w poprzednich latach ulic miejskich. Czesi uszorstniają ulice tylko żwirem i tam są one „białe”. Dlaczego nie można tego zastosować w Jeleniej Górze? Wiele krytycznych głosów dotyczyło również stanu chodników w mieście, które są niebezpieczne przez popękane płytki i dziury. Czy pozostaje nam liczyć na lekką zimę i łaskę natury?

W spotkaniu uczestniczyła również Beata Gorzelak z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, która przestrzegała przed niebezpieczeństwami związanymi z ruchem pieszych o zmroku.

O ile przepisy zobowiązują do specjalnego oznaczenia odblaskiem przy poruszaniu się poza terenem zabudowanym zaleca się, aby również przy przemieszczaniu się po mieście takie odblaski nosić. Być widzianym tzn. być bezpiecznym - mówiła policjantka rozdając każdemu uczestnikowi zebrania specjalne opaski odblaskowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
802
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group