Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7251
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Seniorzy działają

Piątek, 1 marca 2019, 6:17
Aktualizacja: Sobota, 2 marca 2019, 10:07
Autor: Org
Jelenia Góra: Seniorzy działają
Fot. Organizatorzy
Środowisko jeleniogórskich seniorów utworzyło Centrum Kompetencji Seniorów w Jeleniej Górze. To zespół aktywnych osób, które biorą udział w projekcie „Utworzenie zespołów kompetencji seniorów na niemiecko–polskim pograniczu. Projekt modelowy”.

Uczestnicy nabywali wiedzę o stanie, potrzebach i możliwościach osób starszych oraz sposobach budowania relacji i współpracy. Obecnie uczestnicy tego projektu praktycznie wykorzystują zdobyte umiejętności.

Na terenie PCKK w Jeleniej Górze przy ulicy Wolności 29 seniorzy utworzyli miejsce spotkań dla dojrzałych osób i ich wnuków – Międzypokoleniowe Centrum Spotkań (MCS). W wybrany dzień każdego miesiąca (06.III, 03.IV, 8.V i 12.VI.2019 r.) w godzinach od 10.00 do 13.00 są zaplanowane spotkania seniorów pod hasłem: Uczymy się nowych rzeczy. Będzie tu możliwość spotkania się z ciekawymi, życzliwymi ludźmi, nawiązania znajomości, pogłębiania wiedzy w różnych obszarach tematycznych, wypicia kawy i herbaty, spędzenia czasu w miłej atmosferze. To co się będzie działo, tak naprawdę zależy od seniorów, którzy będą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zespół inicjatorów zaproponował ramy tematyczne na wiosenne spotkania. Szczegóły zaś zależą od potrzeb i pomysłowości.

I tak, w marcowym spotkaniu wiodącą aktywnością będą gry planszowe, w kwietniu planujemy wspólne wykonywanie dekoracji wielkanocnych i uczenie się różnych technik wykorzystania ogólnodostępnych materiałów, w maju planujemy naukę technik relaksacyjnych, wspólną aktywność fizyczną, a w czerwcu warsztaty florystyczne. Oczywiście tematy te są tylko kanwą, na której będą oparte nasze rozmowy i wspólnie spędzony czas – informują organizatorzy.

W każdym z dni spotkań (06.III, 03.IV, 8.V i 12.VI.2019 r.), zaplanowano w godzinach od 16.00 do 19.00 czas na międzypokoleniowe spotkania. Tu gospodarze seniorzy, zapraszają innych seniorów z wnukami, rodziców z dziećmi, dzieci i młodzież, które mogą przyjść samodzielnie. Ten czas będzie wykorzystany na różne sposoby, a ich gama zależy od inwencji i potrzeb, które się wyłonią podczas spotkań. Sztandarową aktywnością dla dzieci jest budowanie z klocków LEGO, wspólne zabawy i gry.

Będzie super, gdy czas ten spędzimy wspólnie, ale przewidujemy też możliwość zaopiekowania się dziećmi w czasie, gdy rodzic musi coś załatwić, pomocy w odrabianiu lekcji. Chętnie zaprosimy do współdziałania młodzieżowych wolontariuszy, pewnie możemy nawzajem wiele sobie dać. Wszystkie pomysły mile widziane – dodają organizatorzy.

Osoby z Centrum Kompetencji Seniorów w Jeleniej Górze mają świadomość swej dużej wiedzy zawodowej, doświadczenia i możliwości wykorzystania tego „skarbu” w warunkach innych, niż zawodowe. To może okazać się bardzo cennym dla innych osób oraz satysfakcjonujące dla emerytów już zawodowo niepracujących. Mają one też świadomość, że nawiązywanie nowych znajomości, utrzymywanie międzyludzkich relacji, służenie swą wiedzą i doświadczeniem ma ogromną wartość. Relacje międzypokoleniowe są zaś kotwicą dla najmłodszego pokolenia jeleniogórzan. Czas w ciągu dnia inaczej mierzony, spokój i stabilizacja są niewątpliwie zaletami senioralnego wieku. Tym warto się dzielić. Seniorzy chcą spotkań a zatem: to się musi udać!

Zgłoszenia chęci udziału w spotkaniu można dokonać telefonicznie – 756494161 lub 884381570 do poniedziałku poprzedzającego dzień spotkania - to ważne z przyczyn organizacyjnych.

Więcej informacji – również w sekretariacie PCKK, telefony – 756494161 lub 884381570.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
13%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
844
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group