Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10147
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Seniorzy akademicy w Kowarach. Dzisiaj ŚpiewoGraj

Sobota, 29 czerwca 2013, 8:11
Aktualizacja: Niedziela, 30 czerwca 2013, 7:58
Autor: Mea
Region: Seniorzy akademicy w Kowarach. Dzisiaj ŚpiewoGraj
Fot. Mea
– Jest super, trochę nauki, trochę zabawy i co najważniejsze integracja z innymi seniorami – podkreślali uczestnicy Dolnośląskiej Akademii Senioralnych Zdarzeń, które odbywają się w centrum medycznym „Przedwiośnie” w Kowarach. Dzisiaj o godz. 10.00 rozpocznie się „Dolnośląski ŚpiewoGraj Ludzi Wieku Senioralnego”. Wstęp jest wolny.

Podczas „ŚpiewoGraja” wystąpią m.in.: Grupa Wokalno – Artystyczna „Wschodnie Klimaty”, Chór „Fantazja”, Zespół Folklorystyczny „Rybniczanki”, Zespół Folklorystyczny „Szarotka”, Zespół Ludowy „Gościniec”, „Zespół Śpiewaczy „Sokolik”, Zespół Wokalny „Sybiraczki - Kresowiaczki”, Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” Zespół „Kowarskie Wrzosy”, Zespół Ludowy „Lubin” oraz Zespół „Agat”.

- Już po raz czwarty organizujemy dolnośląskie spotkania dla ludzi w wieku 60+. Zaprosiliśmy 85 osób z czterech subregionów: wałbrzyskiego, legnickiego, jeleniogórskiego i wrocławskiego. Przez pierwsze dwa dni były wykłady, rozmowy z dietetykiem, psychologiem, a kolejne dwa - to zajęcia artystyczne. Seniorzy prezentują na wystawie swoje prace, które tworzą na co dzień w swoich klubach, czy Kołach Gospodyń Wiejskich - mówił Jerzy Rafał Baniak, specjalista do spraw promocji projektu Dolnośląskiej Akademii Senioralnych Zdarzeń.

Współorganizatorem spotkań jest Polski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu. – Raz w roku panie i panowie z KGW z terenu województwa dolnośląskiego biorą udział w spotkaniach senioralnych. Obecnie przyjechały 33 osoby. Prezentują to co robią podczas spotkań, choćby: nalewki, wypieki, dżemy, wędliny oraz koronki, serwetki, wyszywanki, itp. Każdy region jest zróżnicowany pod względem tradycji, wiec mają okazję do wymiany przepisów i technik zdobienia przedmiotów – opowiadał Eugeniusz Chrzan, prezes Polskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu.

Zajęcia edukacyjne prowadziła m.in. Fundacja Carita – Żyć ze szpiczakiem z Kowar. – Przedsięwzięcie to jest bardzo cenne pod względem edukacyjnym. Prowadziliśmy konferencję o profilaktyce zdrowotnej i antynowotworowej. Mówiliśmy o zmianie stylu życia i widzenia siebie. Starszy człowiek nie może czuć się wyalienowany i odrzucony, bo jest przecież wielką skarbnicą mądrości, z której mogą czerpać młodzi. Ważne jest dawanie radości innym – podkreślała Wiesława Adamiec z Fundacji Carita - Żyć ze szpiczakiem z Kowar.

Wczoraj (28.06.) odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których z papieru tworzono różne cudeńka, m.in. biżuterie. – Robimy kosze, wieńce, wachlarze, bransoletki oraz wisiorki, a wszystko z papieru używanego do reklam, który za darmo można dostać wszędzie. Jest to nowa technika, a gotowy produkt można pomalować farbą na różne kolory i podarować drugiej osobie – powiedziała Jadwiga Wiewióra, prowadząca zajęcia z robótek ręcznych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ziębicach.

– Bardzo mi się podoba na warsztatach. Na początku wyplatanie z papieru sprawiało mi trudność, ale już nabrałam wprawy i robię właśnie piękny wieniec. Fajnie, bo robimy coś z niczego – mówiła Alicja Michalska z Wrocławia.

- Już drugi raz uczestniczę w spotkaniach seniorów i jestem bardzo zadowolona. Są wykłady, rozmowy, wycieczki, poznajemy się wzajemnie, rozmawiamy o swoich przeżyciach, to coś wspaniałego. Oby więcej takich imprez – dodała.

Były też zajęcia m.in. z carvingu, czyli zdobienia w warzywach i owocach. – Bardzo fajne warsztaty, zrobiłam łabędzia z jabłka, szyszkę z marchewki i kostkę z kulką z ziemniaka. Nawet nie było to takie trudne, jak się z początku wydawało. Teraz na pewno będę robić ozdoby w domu – zaznaczyła Anna Kotyła z Łomnicy.
Planujemy więcej spotkań seniorów – powiedziała Elżbieta Zakrzewska, dyrektorka Szpitala MSWiA w Jeleniej Górze.

Spotkania zorganizowano w ramach projektu pn. „Dolnośląska Akademia Senioralnych Zdarzeń" zadania publicznego, realizowanego przy wsparciu finansowym budżetu województwa dolnośląskiego w otwartym konkursie na realizację zadania publicznego pn.: „Polityka zdrowotna i promocja zdrowia” w obszarze aktywizacji środowisk lokalnych na rzecz rozwoju środowiskowych usług dla osób starszych w 2013 roku.
Imprezę objęli patronatem: przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, wicemarszałek Jerzy Łużniak, dyrektorka jeleniogórskiego Szpitala MSWiA Elżbieta Zakrzewska oraz burmistrz Kowar Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
432
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group