Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7823
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Senator odpowiada rzecznikowi Wodnika

Piątek, 9 kwietnia 2021, 7:04
Aktualizacja: 7:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Senator odpowiada rzecznikowi Wodnika
Fot. Przemek Kaczałko
Nie milknie echo po wczorajszej publikacji na temat zablokowania przez Wody Polskie, podwyżki cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, którą planowała spółka Wodnik w Jeleniej Górze. Do słów rzecznika spółki - Zbigniewa Rzońcy, odniósł się senator Krzysztof Mróz, a także radna Anna Korneć-Bartkiewicz.

Poniżej treść odpowiedzi senatora Krzysztofa Mroza:

W nawiązaniu do oświadczenia opublikowanego w lokalnych mediach przez rzecznika spółki PWiK „Wodnik” Pana Zbigniewa Rzońcę, jednoznacznie podtrzymuję wszystkie przekazane wcześniej informacje.

25 stycznia br. władze spółki Wodnik w Jeleniej Górze przedstawiły „Wodom Polskim” taryfę opłat za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków, w której zaproponowano wzrost cen wody za 1 m3 o 35% i ścieków o blisko 45% na przestrzeni 3 lat. Nie wiem, czy spółka Wodnik próbowała się wycofywać z wnioskowanych podwyżek, faktem jest jednak, że złożona w styczniu taryfa zawierała przedstawione wcześniej kwoty. Nawet jeśli pierwotne ceny zostały zmienione, to pokazuje to tylko, jak spółka Wodnik „żongluje” kosztami. Jeżeli na przestrzeni 2 miesięcy podwyżkę można było zmniejszyć z ok. 35% do 9%, to pierwotny wniosek musiał zawierać chyba zawyżone wyliczenia. Z jakich powodów? Tego rzecznik spółki nie wyjaśnia... Ustalenie taryf cen wody, to nie bazar w Egipcie, gdzie można się targować, ale rzetelny proces analizy ponoszonych kosztów. Oczekiwałbym, że rzecznik spółki Wodnik w końcu, w sposób transparentny dla mieszkańców naszego miasta, przedstawi jakie wnioski taryfowe złożyła do „Wód Polskich” spółka PWiK „Wodnik”.

Z rozbawieniem przyjąłem wyjaśnienia, iż wydanie 5 mln złotych na nową siedzibę spółki prawie zbilansowałoby się sprzedażą nieruchomości przy pl. Piastowskim. W dokumentach przedstawionych Radzie Miejskiej sama spółka informuje, że budowa biurowca ma być częściowo sfinansowana z pożyczek. O ile mi wiadomo, w zasobie miasta znajduje się kilka nieruchomości, które z powodzeniem mogłyby stać się nową siedzibą spółki, bez konieczności ponoszenia kosztów budowy nowego obiektu, które na pewno wpłynęłyby na koszt wody dla mieszkańców Jeleniej Góry.

Za karygodne uważam straszenie przez rzecznika spółki pracowników „Wodnika”, iż brak podwyżki we wnioskowanej wysokości może spowodować zwolnienia wśród pracowników.

O ile mi wiadomo „Wody Polskie” planują na najbliższy poniedziałek zorganizowanie telekonferencji, dostępnej dla lokalnych mediów, podczas której jednoznacznie odniosą się do kwestii pozyskiwania wody ze zbiornika Sosnówka oraz przedstawią, rzeczowo i merytorycznie, cały proces ustalania taryfy dla spółki „Wodnik” w Jeleniej Górze wyjaśniając powody jej zablokowania.

Oto stanowisko radnej Anny Korneć-Bartkiewicz:

W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego w dn. 8.04.2021 pt.: "Podwyżka za wodę i ścieki zablokowana." oraz wypowiedzi pana Zbigniewa Rzońcy - Rzecznika prasowego PWiK "Wodnik" sp. z.o.o pragnę poinformować, że rozumiem trudną sytuację pana rzecznika, który musi tłumaczyć się z błędów Zarządu spółki PWiK Wodnik związanych z podwyżkami cen wody i ścieków ale w swojej wypowiedzi minął się z prawdą w stosunku do mojej osoby. Takie postępowanie rzecznika prasowego podważa jego wiarygodność oraz etykę pracy.

Wyniki głosowania Rady Miejskiej w sprawie inwestycji pn. " Budynek administracyjny" dla spółki Wodnik są jawne i powszechnie dostępne. Jasno wynika z nich, że mając na względzie racjonalność ponoszonych wydatków i planowane podwyżki cen byłam przeciw realizacji takiej inwestycji.

Wyniki głosowania:

"Głosowano w sprawie: Poprawka radnego J.Rypińskiego do pr.uchwały druk nr 298.2021 - aby z tabeli nr 3 pkt 8 oraz w treści wprowadzenia, na str. 7, wykreślić zadanie: "Budynek administracyjny".

ZA: 8, PRZECIW: 13, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (8)
Mirosław Dębski , Mariusz Gierus , Anna Korneć-Bartkiewicz , Hubert Papaj , Julia Papaj , Paweł Piotrowicz , Józef Rypiński , Jarosław Tarnowski

PRZECIW (13)
Anna Bałkowska, Justyn Bilski , Wojciech Chadży, Waldemar Dudek , Aneta Kolendo , Piotr Paczóski , Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis , Rafał Piotr Szymański , Bożena Wachowicz-Makieła , Elżbieta Wojtyna , Danuta Wójcik , Beata Wójtowicz , Gabriela Zawiła

BRAK GŁOSU (1) Zbigniew Ładziński

NIEOBECNI (1)
Józef Robert Szlachta

Głosowanie zakończono w dniu: 24 lutego 2021, o godz. 12:38"

Z poważaniem, Anna Korneć - Bartkiewicz
Radna Rady Miejskiej Miasta Jelenia Góra

Twoja reakcja na artykuł?

18
67%
Cieszy
5
19%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (65)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
91
Tak, to odpowiedzialna praca
18%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
30%
To oburzające ile zarabiają
35%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group