Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5129
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Segregacja śmieci obowiązkiem

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 listopada 2007, 15:31
Aktualizacja: Czwartek, 29 listopada 2007, 9:58
Autor: ROB
Pojemniki do segregowania odpadów znikły z wielu miejsc w stolicy Karkonoszy. Jak z nowym obowiązkiem poradzą sobie mieszkańcy?
Fot. Agnieszka Gierus
Właściciele nieruchomości będą musieli zbierać oddzielnie szkło, papier, plastik i kartony po napojach. Tak zdecydowała rada miejska na wtorkowej sesji.

Zapisy o segregacji znalazły się w przyjętym dzisiaj „Regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta Jelenia Góra”. Dotyczą one wszystkich właścicieli nuieruchomości: wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców a także osoby prywatne.

W dokumencie jest także mowa o zimowym utrzymaniu chodników przy posesjach, odśnieżaniu podwórek. Wszystko to ma doprowadzić do porządku w mieście. Egzekwowaniem zapisów regulaminu ma się zająć m.in. straż miejska.
W praktyce dokument będzie miał pełną moc prawną dopiero za kilka miesięcy. Aby np. segregacja doszła do skutku, potrzebne będą stosowne rozporządzenia prezydenta.

Radni przyjęli też limit licencji na taksówki na przyszły rok. Wynika z niego, że w 2008 roku może przybyć maksymalnie 20 „taryf”. Obecnie po Jeleniej Górze jeżdżą 233 taksówki (dane z końca września). Właściciele większości firm świadczących takie usługi są zdania, że tyle wystarczy. – Często taksówkarze czekają po kilkadziesiąt minut na zlecenie – argumentują.

Nie będzie natomiast obniżek cen biletów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zmiany były kosmetyczne, w zasadzie bardziej chodziło o zaokrąglenie cen. Dla przykładu, bilet normalny dla jednej strefy kosztuje 2,24 zł, proponowano zaokrąglenie do 2,2 zł. MZK argumentowało, że zaokrąglenie cen ułatwi nabywanie biletów pasażerom.
Radni jednak, na prośbę prezydenta Marka Obrębalskiego, zdjęli tę uchwałę z porządku obrad.

To już drugi raz, kiedy miasto przymierza się do zmiany cen za przejazd miejskimi autobusami. W czerwcu planowano wprowadzenie biletów czasowych (np. na 40 minut). Przygotowano już nawet projekt uchwały, ale trafił on do szuflady, gdyż uznano, że zmiany był zbyt radykalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

zloty666 27-11-2007 16:02
A kto będzie egzekwował wykonywanie przepisów o segregacji odpadów ?! Czy znowu będzie tak, że firmy wywożące odpady i tak zabierają wszystko do jednego pojazdu i na wysypisko !?!
AsKier 27-11-2007 17:08
A może na początek spowodować żeby wszyscy właściciele posesji posiadali umowy na wywóz śmieci, bardzo wielu właścicieli domków chyba z powodu oszczędności nie ma pojemników na śmieci i pozbywa się ich w przez podrzucanie innym lub spala w piecach co wyraźnie czuć szczególnie o tej porze roku
~- 27-11-2007 17:19
O ile na osiedlach segregowanie śmieci jeszcze jakoś będzie funkcjonować i da się łatwo skontrolować to gorzej to będzie wyglądało w domkach jednorodzinnych bo jakoś mi się nie chce wieżyc ,że ludzie sami kupią dodatkowe pojemniki/worki na szkło papier itp. ciekawe kto to będzie odbierał potem z domków jednorodzinnych ,żeby nie było tak ,że posegregowane śmieci trafia do jednej śmieciarki
~Andy 27-11-2007 17:39
Czy to znaczy że jak teraz mam przed domem jeden kosz , a będe musiał segregować odpady to musze dołożyć conajmniej dwa kosze I płacić jak za trzy ?
~Sith 27-11-2007 18:35
A kto te posegregowane śmieci będzie wywoził? Sam pomysł jak najbardziej OK, ale jest pewne ale - u mnie na osiedlu poza zwykłymi kontenerami są podstawione pojemniki na szkło, papier i plastik, tylko jakoś nikomu z Simeko, z którą to nasza wspólnota ma umowę na wywóz śmieci, wywozić ich się nie chce. Plastik jest zapełniony od dobrych 2-3 tygodni - jeśli tak będą wywozić śmieci to ja dziękuję. Inna sprawa, że pojemniki na szkło powinny być tak skonstruowane, aby wyrzucając do nich butelki czy słoiki nie budzić pół osiedla, a przecież wiele osób wyrzuca śmieci wieczorami.
~pośmiewisko 27-11-2007 18:44
segregowałem śmieci od dawna puszki na złom, papier na ognisko,szkło do huty tak było w PRL-u.Otrzymaliśmy zgniły kapitalizm i mamy nie gnijące woreczki i poli*****. Teraz mamy dobrze zamiast węgla palimy te woreczki i butelki w piecach CO.A co nas to obchodzi,że astmatycy i inni się trują nie tylko czadem z tych poli*****.to się poli.Jaki to Polak zaradny.Zostanie tylko produktk organiczny dla Śmieciarzy?
~ 27-11-2007 18:51
Strażnicy miejscy powinni obowiązkowo segregować śmieci mieszkańców I tak nic pożytecznego nie robią, a tak sobie nazbierają alu i miedziu:)
~kate 27-11-2007 19:42
JA JESTEM ZA tylko zawsze diabeł tkwi w szczegółach np.co ze zużytymi bateriami? co z foliowymi workami i plastikiem mniejszym niż oczka w pojemnikach na plastik? przeterminowanymi lekami? no i jak to wszystko wyegzekwować? bo nawet z głupim odśnieżaniem jest problem
~pośmiewisko 27-11-2007 20:14
segregowałem śmieci od dawna puszki na złom, papier na ognisko,szkło do huty tak było w PRL-u.Otrzymaliśmy zgniły kapitalizm i mamy nie gnijące woreczki i poli*****. Teraz mamy dobrze zamiast węgla palimy te woreczki i butelki w piecach CO.A co nas to obchodzi,że astmatycy i inni się trują nie tylko czadem z tych poli*****.to się poli.Jaki to Polak zaradny.Zostanie tylko produktk organiczny dla Śmieciarzy?
~jesteśmy za 27-11-2007 20:36
Po tej uchwale trzeba zrozumieć, że tak ja w Niemczech dostarczą nam np. worki żółte na plastik, szkło do pojemników -wiodomo gdzie- a papier w niebieskie pojemniki. Czy tak będzie? Czy będzie to następny bubel, - podobie jak nasze Cieplickie Lodowisko . Jesteśmy za..., ale wykonastwo będzie może wątpliwe. A gdzie wytyczne w tym programie. Mówimy o wszystkim - ale bierze potem "w łeb". Skarżymy się, że w wypadku np. lodowiska winni są inni.
~gocha 27-11-2007 21:08
watpie aby to pszeszlo ,to nie niemcy!
~d3m0l 27-11-2007 22:19
od lat segreguję worki z puszkami odbierali żule, ale z butelkami plastikowymi nikt, mam już chyba ze 4 worki 150L pełne i jak sam nie załaduję do bagażnika i nie wywiozę do jakiegoś pojemnika to nikt tego nie weźmie. A powinni już posegregowane śmieci odbierać ludzie z MPGK lub SIMECO. Nie powinni odbierać śmieci nie posegregowanych podobnie jak nie biorą gdy jest w nich gruz. Jakoś z egzekwowaniem tego nie mają problemu. Kolejną sprawą są zbiórki starych TV, Pralek, Lodówek i sprzętu rtv i agd. Dlaczego na zachodzie robią wystawki i przedsiębiorcy opłaca się zbierać te rzeczy, rozbierać i utylizować ? Ano ponieważ na te cele ma dopłaty a wszystko co dodatkowo odzyska czyli głównie złom to już jest jego czysty zysk. Więc pierwszym krokiem u nas powinno być nie uświadamianie obywateli ale działania odgórne w tym inwestycje w przedsiębiorstwa będące na łasce gminy a nie intensywne doprowadzanie ich do ruiny, w celu jak można się domyśleć rychłego przejęcia przez prywatnego inwestora. Możliwe, że będzie to osoba która dziś jest z tym procederem związana.
~EBE 27-11-2007 22:59
Mam dwa pytania: 1 Czy obowiązek segregacji będzie jednostronny, bo jak narazie nie można się doprosić o wywóż przepełnionych pojemników na plastik 2 Czy dyrektywa dotycząca utrzymania czystości w mieście dalej będzie dotyczyła wyłącznie prywatnych właścicieli nieruchomości. Bo jak dotąd nasza waleczna Straż Miejska, tylko tych prywatnych ściga. Wokół domów zarządzanych przez ZGL- le brud i bałagan w majestacie prawa. I to od lat. 3 Co do limitu koncesji na taxi. I znów trzeba będzie mieć układ, aby zostać taksówkarzem- jak za PRL. Pozdrawiam: EBE
~markel 27-11-2007 23:06
to wszystko jest do bani radni wiedzą że gdzieś dzwoni tylko nie wiedzą skąd?szkoda pisać.ale kto tych inteligentów wybiera a póżniej wielkie zdziwienie zich postępowania.
~ktos 28-11-2007 0:12
Wystarczy popatrzeć w jaki to sposób odbywa sie wywóz śmieci przez właściwe i opłacane z naszych podatków firmy, również tych śmieci niby segregowanych - plastikowch. Proponuję, by straż miejska nie tylko SPACEROWAŁA sobie przez np. podwórze usytuowane między ulicami: Klonowica, Okrzei i Pocztową (okropieństwo to podwórze!!!! ohyda), ale by również egzekwowała dbałość o czystość przy najokropniejszym tam śmietniku w samym centrum pięknej Jeleniej Góry. Często opakowania plastikowe, które nie omieściły się w pojemniku dla nich przeznaczonych, panowie "specjaliści" zamiast wrzucić je na pojazd, którym przyjechali by właśnie wywozić te opakowania, wrzucają je do tzw. kontenera, w którym gromadzone są wszystkie inne (włącznie z popiołem z pieców, bo tu w J.G. piece są powszechnym środkiem ogrzewania mieszkań) odpadki. Służę dowodem fotograficznym na czynne wrzucanie tych plastikowych opakowań do kontenera.
~Hava Nagila 28-11-2007 2:21
Wreszcie jakas pro-europejska inicjatywa . Do tej pory byly pro-mongolskie pomysly . I jeszcze nauczcie POLAKOW sprzatac psie gowna z ulic i bedzie cacy.
~lola 28-11-2007 8:27
Niestety nowa firma SIMEKO laduje wszystkie smieci razem a przedewszystkim plastikowe butelki a co bedzie dalej Wstyd i gwizdy dla SIMEKO
~drugi "ktoś" 28-11-2007 11:51
Nawiązuję do uwagi z 28.11.2007, godz. oo:12 w m.in. sprawie wrzucanego do kontenera popiołu z pieców i proponuję naszym władzom miejskim, by bardzo poważnie zastanowili się nad problemem: 1. "rodzaj ogrzewania mieszkań a koszty wywozu śmieci z tym związane". Wg mnie kto więcej produkuje śmieci, winien więcej płacić za ich wywóz! 2. "rodzaj ogrzewania mieszkań a zatruwanie i niszczenie środowiska". Władzo Nasza, stwórzcie wreszcie - a nie gadajcie jedynie - ekonomiczne mechanizmy dobrego i skutecznego rozwiązywania tego poważnego, brudnego (wyjątkowo brudnego, którym się wszyscy trujemy, powietrza w J.Górze) problemu. Czekam na propozycje innych mieszkańców J.Góry, którym przeszkadza brud i smród w naszym mieście. "swierkowa@o2.pl"
~zdziwiony 28-11-2007 12:58
mam pytanie - dlaczego ilość taksówek jest regulowana odgórnie?? Jakieś pozostałości po PRL?? Nie powinno to być regulowane przez sam rynek??
~Wnikliwy 29-11-2007 15:53
To nie żadna europejska inicjatywa ,ale obłędny pomysł niewydolnego biurokraty.Oparty jest na dwóch założeniach. 1.pobożne życzenia mają moc realizacji. 2.każdy nakaz jest bezwarunkowo realizowany.W rzeczywistości brak jest ustawowej podstawy prawnej nakazującej właścicielom nieruchomości "segregację " śmieci nieodpłatnie,oraz bez zabepieczenia odowiedniego sprzętu i pojemników przez miasto,a takżewyposażenia w odpowednie srodki transportu firm komunalnych.Wysoka Rada powinna mieć w głowach rajców obok nieograniczonej fantazji trochę zdrowego rozsądku.Pomysł może się udać tylko pod warunkiem dostarczenia włascicielom nieruchomoSci bezpłatnie odpowiedniej ilości pojemników i obniżenia należności za usługę wywozu niechystosci.Tylko pytanie - jaka firma wytrzyma finansowo takie warunki bez miejskich dotacji?
~Simeko 29-11-2007 17:57
nie gadajcie tak złych rzeczy na Siemko. Ja raz tez byłem śwadkiem jak simeko zabierało papier z plastikiem. Od razu po tym zdarzeniu napisałem e-mail do dyrektora simeko. Dyrektor odpowiedział mi:''plastik i paier zabierane są jednym samochodem i wywożone są do kostrzycy ponieważ wszystkie surowce muszą przyjść przez specjalna linię sortowniczą i tam są rozdzielane. Sam to sprawdziłem i to prawda. Simeko sprawuje się bardzo dobrze.
~mirek 29-11-2007 19:26
wszystko przez tych ekologów
~bez sensu 29-11-2007 23:28
tak jak wszyscy mówią i tak wszystko trafi do jednego wozu. i nie wyobrazam sobie ,ze własciciele prywatnych posesji beda stawiać kubeł przy kuble , a gdzie to zmieścic i jescze obowiazek odsniezania swoich podwórek a co to kogo obchodzi co sie dzieje za płotem jak nie chce odsniezac to moja sprawa czy bede brnęła po kolana w sniegu do bramki jeszce moze ustala gdzie moga na własnym ogórdku i co sadzic. a czy wzieli pod uwage starsze osoby , które mieszkaja same i nie maja siły odsniezac . radza i radzą a chodniki jak nie posypane tak nie posypane
~SIMEKO do ktoś 30-11-2007 13:47
podaj stronę na której zamieszczone są zdjęcia
~Simeko/''obrońca środowiska'' 30-11-2007 21:31
Drodzy komentatorzy. Przestańcie gadać farmazony. Przestańcie gadać że firmy SIMEKO lub MPGK mieszają surowce wtórne ze śmieciami. Nie myślicie. 1.Firmom opłaca się recykling bo Simeko za objazd zabobrza i zabranie papieru z plastikiem moze zarobić do 600 zł. MPGK tak samo. 2. Gdybyście zauważyli to przy śmietnikach są nie jeden kontener, ale czasami nawet 3 kontenery na plastik. Jak by Simeko mieszało plastik z innymi śmieciami to niebyłoby pojemników lub były jeden (na odwal się) i byłby wypróżniany co ok. 3 dni razem z innymi śmieciami. Więc nie gadajcie farmazonów! Bo nie wiecie co się dzieje za ''ścianą recyklingu''. I na waszym miejscu nie robiłbym łaski tylko zacząłbym dbać o środowisko. Bo aby wyrzucić np. plastikową butelkę do specjalnego pojemnika nie potrzeba wiele czasu. W porywach do 5 sekund. A jak jeszcze zgnieciecie butelkę no to już będziecie naprawdę w porządku. Nauczmy się patrzeć na środowisko i recykling z innej strony. Bo my umieramy. A plastikowa butelka lub inne opakowanie leży sobie jeszcze około 400 lat. Aby wyprodukować 1 tone papieru trzeba wyciąć około 18 drzew. Weźmy ten apel sobie do serca i zacznijmy segregować odpady. Jeśli widzimy że ktoś tego nie robi delikatnie zwróćmy mu uwagę. Pamiętajcie! PAPIER do pojemnika NIEBIESKIEGO. SZKŁO do pojemnika ZIELONEGO LUB BIAŁEGO (jeśli jest podział na kolory) PLASTIK do pojemnika żółtego lub zrobionego z SIATKI. kto śmieci SEGREGUJE, w naturze ZYSKUJE!
~emeryt drogowy 2-12-2007 17:09
To jest następny, chory pomysł urzędasów z Ministerstwa OChrony Srodowiska, a nasi włodarze miasta, nie mający innych pomysłow na o ochrone środowiska, tylko z lekka przyklaskali.Dlaczego TY szary obywatelu masz płacić za recykling, jeśli firmy produkujące nieekologiczne opakowania,/ które z góry zaznaczają ,że opkowanie jest bezzwrotne /to do chollery kto zaśmieca nasz kraj ?Stać producentów na szafy chłodzące aby ich towar lepiej się sprzedawał to niech do jasnego gwinta zabierają te nie ekologiczne opakowania z mojego podwórka i ponoszą koszty ich utylizacji. A na marginesie obrońco środowiska, byłeś na wysypisku w Kostrzycy? zobacz jak tam wygląda segregacja , to zwątpisz. Władza ma być dla obywateli a nie dla wszelakich zbijających fortune trucicieli!
~do emeryt drogowy 2-12-2007 18:13
no to jak twoim zdaniem wygląda tam segregacja??
~Emeryt 5-12-2007 21:29
No ja jak widzę drugi podniosę istotę sprawy (jak emeryt drogowy); Otóż ci radni to faktycznie baranki boże - czemu wzorem chyba Bydgoszczy czy Łodzi nie wprowadziły zakazu pakowania przez sklepy zakupów w foliówki a tylko w papierowe worki ??? Nie byłoby problemu z latającymi wszędzie woreczkami. Po drugie i najistotniejsze: nasza Rada Miasta idąc na łatwiznę chce obarczyć ludzi kosztami recyklingu - tego jeszcze nie było - ponieważ to producenci tych plastików powinni ponosić koszty jego utylizacji a nie konsumenci. W Niemczech stoją sobie w sklepach takie agregaty, do których każdy może wrzucić plastikową butelkę, ona to zgniata sama i wypłaca ci parę centów a jak wrzucisz więcej to daje ci żarówkę energooszczędną do wyboru !! - u nas w PL nie, obłoży się ludzi jeszcze śmietnikami, za które sami zapłacą, a faktyczny producent tych śmieci zaciera łapki bo zysk nie zmniejsza się - wydawało mi się, że Prezydent Obrębalski jest wysoko edukowanym człowiekiem i potrafi zabłysnąć czymś konkretniejszym niźli "utrącenie" uchwały obniżającej ceny biletów MZK... No tylko tak dalej P. Prezydencie.
~nauczyciel 11-12-2007 9:32
Jak dadzą kubły to bede segregować
~Zainteresowany 15-12-2007 18:54
Najlepiej uchwalić i wszystko mieszkańcy.Segregacja i podwyższka za wywóz śmieci. Moim zdaniem firma odbierająca śmieci powinna dopilnować, aby one były odpowiednio posegregowane. Jeżeli tego nie dopilnują powinno ich się karać wysokimi grzywnami i powinni to robić sami. Między innymi chodzi o ustawienie więcej pojemników na poszczególne rodzaje śmieci i dopilnowanie administratora by były segregowane przez mieszkańców. To jest paranoja ,aby strażnicy miejscy zaglądali do koszy na śmieci. Moinm zadniem to bubel uchwała zrobiona pod dyktando zarządu MPGK, którzy są odpowiedzialni za te sprawy i nic w tym kierunku nie robią. Druga sprawa to śmierdząca oczyszczalnia. Proszki tzw. tanie sprzedawane w supermarketach, są naszpikowane takimi detergentami , że nawet najnowocześniejsza oczyszczalnia nie jest w stanie tych związków chemicznych oczyścić. Czy proszki sprzedawane w supermarketach kontrolowane są pod względem toksycznym? Myślę ,że to jest przyczyną smrodu w Jeleniej Górze. Raz zostawiłem namoczone pranie na parę dni i w domu śmierdziało tak jak na Lwóweckiej.
piipi 15-12-2007 23:34
...hi,zainteresowany,a moze ty mieszkasz przy lwowieckiej ale zapomniales o tym?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group