Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6630
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Segregacja śmieci obowiązkiem

Wtorek, 27 listopada 2007, 15:31
Aktualizacja: Czwartek, 29 listopada 2007, 9:58
Autor: ROB
Jelenia Góra: Segregacja śmieci obowiązkiem
Pojemniki do segregowania odpadów znikły z wielu miejsc w stolicy Karkonoszy. Jak z nowym obowiązkiem poradzą sobie mieszkańcy?
Fot. Agnieszka Gierus
Właściciele nieruchomości będą musieli zbierać oddzielnie szkło, papier, plastik i kartony po napojach. Tak zdecydowała rada miejska na wtorkowej sesji.

Zapisy o segregacji znalazły się w przyjętym dzisiaj „Regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta Jelenia Góra”. Dotyczą one wszystkich właścicieli nuieruchomości: wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców a także osoby prywatne.

W dokumencie jest także mowa o zimowym utrzymaniu chodników przy posesjach, odśnieżaniu podwórek. Wszystko to ma doprowadzić do porządku w mieście. Egzekwowaniem zapisów regulaminu ma się zająć m.in. straż miejska.
W praktyce dokument będzie miał pełną moc prawną dopiero za kilka miesięcy. Aby np. segregacja doszła do skutku, potrzebne będą stosowne rozporządzenia prezydenta.

Radni przyjęli też limit licencji na taksówki na przyszły rok. Wynika z niego, że w 2008 roku może przybyć maksymalnie 20 „taryf”. Obecnie po Jeleniej Górze jeżdżą 233 taksówki (dane z końca września). Właściciele większości firm świadczących takie usługi są zdania, że tyle wystarczy. – Często taksówkarze czekają po kilkadziesiąt minut na zlecenie – argumentują.

Nie będzie natomiast obniżek cen biletów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zmiany były kosmetyczne, w zasadzie bardziej chodziło o zaokrąglenie cen. Dla przykładu, bilet normalny dla jednej strefy kosztuje 2,24 zł, proponowano zaokrąglenie do 2,2 zł. MZK argumentowało, że zaokrąglenie cen ułatwi nabywanie biletów pasażerom.
Radni jednak, na prośbę prezydenta Marka Obrębalskiego, zdjęli tę uchwałę z porządku obrad.

To już drugi raz, kiedy miasto przymierza się do zmiany cen za przejazd miejskimi autobusami. W czerwcu planowano wprowadzenie biletów czasowych (np. na 40 minut). Przygotowano już nawet projekt uchwały, ale trafił on do szuflady, gdyż uznano, że zmiany był zbyt radykalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
316
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group