Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 9159
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sanepid: Kwarantanna – 107 osób

Wtorek, 17 marca 2020, 13:33
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2020, 7:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sanepid: Kwarantanna –  107 osób
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Na terenie miasta i powiatu nadal nie ma potwierdzonego przypadku zachorowania na COV–19, jednak są osoby hospitalizowane, poddane kwarantannie oraz pod nadzorem.
Cztery osoby są hospitalizowane - trzy próbki na pewno są ujemne, jedna jest w trakcie badania. Mamy 107 decyzji o kwarantannie, a pod nadzorem epidemiologicznym są 74 osoby - powiedziała Ewelina Gronczewska, asystentka w sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Wspomniane osoby hospitalizowane przebywają na oddziałach zakaźnych w Wałbrzychu i Bolesławcu. Z kolei osoby poddane kwarantannie nie mogą wychodzić z domu, co kontroluje policja. To właśnie z powodu licznych powrotów z zagranicy liczba osób poddanych kwarantannie wzrosła. Co zatem z rodzinami powracających do kraju?

Obecnie czekamy na decyzję, bo osoby wracające z zagranicy są objęte kwarantanną, natomiast co do rodzin - mamy dostać wgląd do list osób, które przekroczyły granicę i na ten podstawie będziemy ustalać z kim mieszkają i wydawać takie decyzje - tłumaczy przedstawicielka Sanepidu. - Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, sytuacja zmienia się z godziny na godzinę - dodała.

Należy pamiętać o odpowiedniej higienie, aby minimalizować ryzyko zakażenia.

Przede wszystkim pamiętajmy o myciu rąk - woda z mydłem działa naprawdę cuda. Przecierajmy powierzchnie codziennego użytku (blaty, klamki, włączniki świateł, telefony komórkowe są rezerwuarem niesamowitych bakterii, wirusów i innych patogenów. Klawiatury komputerów, myszki...). Wietrzmy często pomieszczenia - zaleca E. Gronczewska, która apeluje o pozostawanie w domach, co ma pomóc w zahamowaniu choroby.

Czy koronawirusa powinniśmy obawiać się bardziej, niż grypy?

Jak wiemy, grypa jest z nami od wielu lat, a to jest coś nowego. Każdy z nas boi się czegoś, czego wcześniej nie było. Objawy to gorączka, kaszel, duszność, aczkolwiek to będzie mutować. Niektórzy przechodzą to bardzo lekko, nawet bezobjawowo, ale przeraża nas skala - bardzo szybko się rozprzestrzenia. Wszystko zależy od naszych działań - czy dostosujemy się do rygoru, ograniczając kontakty - odpowiada Ewelina Gronczewska przypominając, że najbardziej zagrożone są osoby starsze i osłabione (np. przez choroby układu krążenia, miażdżycę, cukrzycę).

Twoja reakcja na artykuł?

15
23%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
5%
Nudzi
3
5%
Smuci
3
5%
Złości
40
63%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
814
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group