Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 7640
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Samorządy pod ścianą"

Piątek, 29 listopada 2019, 15:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 grudnia 2019, 11:00
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: "Samorządy pod ścianą"
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (28.11) w gabinecie Prezydenta Jeleniej Góry odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych samorządowców, którzy są zaniepokojeni sytuacją finansową gmin oraz apelują do rządu o dialog.

W konferencji prasowej czterech szefów samorządów z obszaru byłego województwa jeleniogórskiego, poza Jerzym Łużniakiem z dziennikarzami spotkali się prezydent Bolesławca - Piotr Roman oraz burmistrzowie: Zgorzelca - Rafał Gronicz i Gryfowa Śląskiego - Olgierd Poniźnik. Ten ostatni jest także szefem Konwentów byłych Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Gmin Województwa Jeleniogórskiego.

Tematem spotkania były problemy samorządów, wynikające głównie ze zmian przepisów, które zdaniem polityków godzą w stabilność finansową samorządów w Polsce. Dla przykładu: ubytek dochodów własnych Jeleniej Góry w wyniku podwyżek płac to 9 mln zł, zmniejszone wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych to ok. 8,8 mln zł, a niedopłatę subwencji oświatowej szacuje się na kwotę ok. 28,5 mln zł.

Chcemy mieszkańcom naszych gmin i miast powiedzieć, że nie ma naszej zgody na to, co się dzieje - mówił Jerzy Łużniak. - Będziemy musieli rezygnować z części inwestycji, zacząć szukać drastycznych obniżek kosztów - zapowiada prezydent Jeleniej Góry.
To 26. budżet, za który odpowiadam, w tym 18. jako prezydent miasta i mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że to był najtrudniejszy budżet (na rok 2020 - red.) - wyznał Piotr Roman, prezydent Bolesławca. - Dramat finansów samorządów pojawia się, gdy słyszymy ciągle o bardzo dobrym stanie finansów. Widzimy, że gdyby Państwo miało pieniądze, to by je nam przekazało - np. na oświatę. Obawiamy się, że to nie finał, a początek... Efekty dramatu odczują wszyscy. Gdyby to dotyczyło kilku samorządów - można mówić o nieudolności, ale jeśli rzecz dotyczy prawie wszystkich, to jest problem systemowy - kontynuował P. Roman, który w najbardziej merytoryczny sposób obrazował trudna sytuację samorządów. - Zerowy PIT dla młodych to bardzo dobra rzecz. Od zawsze mówię, że PIT należy zlikwidować, ale jeżeli coś likwidujemy, to zgodnie z ustawami - gminie należy się rekompensata. Gdyby zlikwidowano całość PIT - gminie by się należała rekompensata, a w przypadku pewnej grupy wiekowej, już o tym nie ma mowy - dodał prezydent Bolesławca.

Z kolei Rafał Gronicz mówił m.in. o konsekwencjach uszczuplenia budżetów gmin - m.in. w perspektywie kilku lat: braku remontów ulic, ograniczenia inwestycji czy brakiem pieniędzy na dodatkowe zajęcia dla uczniów i powrót do tablicy i kredy, zamiast nowoczesnych metod nauczania.

W nowej perspektywie unijnej dolnośląskie gminy będą musiały mieć na wkład własny 40-45 procent. Nas nie będzie na to stać - alarmuje przedstawiciel Zgorzelca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
13%
Nudzi
4
17%
Smuci
0
0%
Złości
16
70%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group