Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 10288
Zalogowanych: 113
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Salonowa sztuka ulicy

Piątek, 16 lipca 2010, 20:01
Aktualizacja: Sobota, 17 lipca 2010, 13:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Salonowa sztuka ulicy
Fot. TEJO
Bywa ozdobą podniszczonych murów, ale w Jeleniej Górze stała się wakacyjną atrakcją Biura Wystaw Artystycznych, które zaprosiło do swoich wnętrz twórców z obszaru graffiti. – Zapach lakieru to dobry sposób na zasikane klatki schodowe – poradził Zbigniew Szumski, opiekun warsztatów, których zwieńczeniem był wernisaż wystawy "Akcja re akcja".

Temperatura wnętrza BWA przy ul. Długiej 1 przypominała środek piekarnika. Niewiele pomogło odsunięcie z pomocą silniejszych widzów głazu przy bocznym wejściu od ulicy Długiej i otwarcie tych drzwi. – Od wielu lat bezskutecznie zabiegamy o zamontowanie klimatyzacji – mówili przepoceni pracownicy Biura Wystaw Artystycznych.

Niesprzyjające warunki termalne nie zniechęciły bywalców galerii, którzy tłumnie zjawili się na wernisażu. Nieco mniej przybyło młodzieży, która – w sumie – jest adresatem tej wystawy. Na ścianach galerii przymocowano regipsowe płyty, które stały się podłożem dla malarskiej ekspresji młodych twórców. To Marek Brodowski, Jonasz Chlebowski, Mariusz Czarnota, Radosław Kieczeń, Grzegorz Łożnikow, Staszek Szumski oraz Zbyszek Wiśniewski, studenci i uczniowie szkół artystycznych związani z różnymi miejscowościami powiatu jeleniogórskiego.

- Latem udostępniamy wnętrza galerii osobom, których ojcowie raczej bywają wystawcami – powiedziała Janina Hobgarska. Dyrektorka BWA przypomniała, że wystawa jest efektem warsztatów, które w galerii trwały od 13 lipca. Zajęcia prowadził znany z działań Teatru Cinema z Michałowic, plastyk i znawca sztuki współczesnej Zbigniew Szumski.

– Taką wystawę łatwo otworzyć, ale trudno zakończyć – powiedział odnosząc się do samej sztuki ulicy, której przestrzenią bywają często mury kamienic, a ograniczeniem – mury niechęci zarówno mieszkańców, jak i stanowiących prawo. Jednak tak zwane „action painting”, rysunki, wlepki i malarstwo wielkoformatowe mogą być sposobem na upiększenie brzydkich powierzchni post-industrialnych czy też betonowych bloczysk. Padła też propozycja zorganizowania w przyszłym roku „murali jeleniogórskich”.

– Zapach lakieru to dobry sposób na zasikane klatki schodowe – poradził Zbigniew Szumski W Polsce ta sztuka wciąż jest na cenzurowanym. Częściowo z winy wandali, którzy – niszcząc bohomazami elewacje domów – wystawiają złą opinię o malarstwie ulicznym w ogóle. Ta wystawa ma też, między innymi, przekonać szarego obywatela, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Obrazy namalowane podczas warsztatów widoczne są też od strony ulicy Długiej.

Imprezę uświetnił performance Wiktorii Wiktorczyk i Kamili Obrębskiej Wołek, które popisały się sprawnością fizyczną w ekwilibrystycznym tańcu na szarfie przy saksofonowym akompaniamencie Mateusza Rybickiego. Był także koncert grupy UNCOMMON PROJECT. Sponsorem całości jest powiat jeleniogórski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
359
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group