Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2284
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:07
Aktualizacja: Środa, 1 lipca 2020, 9:07
Autor: Mateusz Mykytyszyn – Zamek Książ
Wałbrzych: Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Do końca września potrwają prace konserwatorskie w Sali Krzywej w Zamku Książ w Wałbrzychu. Dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 42,500 zł projekt przewiduje odsłonięcie i odtworzenie malowideł, które zdobiły komnatę przed II wojną światową.

Podczas przygotowań do remontu sali pod warstwą tynku na ścianie z kominkiem ukazała się polichromia przedstawiająca kotarę oraz monochromia drugiej. We wnękach okiennych polichromie zostały pokryte warstwą farby. Stan zachowania malowideł był na tyle dobry, że wałbrzyska konserwator zabytków, Anna Nowakowska-Ciuchera zaleciła zdjęcie tynków z okresu hitlerowskiego oraz jeszcze późniejszych warstw farby i odkrycie całej zachowanej polichromii.

W tym celu Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał 42, 500 złotych w ramach programu Ochrona Zabytków 2020, realizowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad drugie tyle zostało przeznaczone z budżetu Książa.

Sala Krzywa znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Książ w jego najstarszej, średniowiecznej części. Podobnie jak w przypadku Sali Konrada czy Sali Balowej jej wystrój została niemal całkowicie zniszczony podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację Todt. Sala Krzywa, która jest jedną z najstarszych sal w tzw. "zamku górnym", przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Jej późnogotycki i renesansowy wystrój oraz dekoracje w angielskim stylu Arts & Craft, organizacja Todt zamalowała i zasłoniła sufitem. O dawnej świetności komnaty świadczy zachowany renesansowy kominek z szarego piaskowca. Ozdabiają go płaskorzeźby, m.in. trzy tonda portretowe w otoczeniu girland podtrzymywanych przez putta.

Szczęśliwie w Zamku Książ dysponujemy ikonografią przedstawiającą historyczny wystrój sali. Bardzo bogate w detale fotografie pochodzą m.in. z kolekcji zdjęć autorstwa zamkowego kucharza Louisa Hardouina (z lat 1909-1920), prywatnych zbiorów księcia Bolko von Pless oraz teki konserwatora zabytków w czasie II wojny światowej Guntera Grundmanna. Materiał ten pozwoli nam na odtworzenie historycznych polichromii, a tym samym przynajmniej częściowe przywrócenie Sali Krzywej jej splendoru z czasów Hochbergów - wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.

Prace konserwatorskie realizuje firma Secoo Krzysztof Opiłło z Krakowa, a ich zakończenie planowane jest na 30 września.

Twoja reakcja na artykuł?

17
81%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
14%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group