Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 10232
Zalogowanych: 104
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rzecznik PKP Intercity odpowiada i radzi

Sobota, 31 grudnia 2016, 8:12
Autor: Rzecznik PKP Intercity
Jelenia Góra: Rzecznik PKP Intercity odpowiada i radzi
Fot. Archiwum
– W nawiązaniu do materiału, który został opublikowany pod linkiem http://www.jelonka.com/news,single,init,article,66649 (Tekst ukazał się 30 grudnia pod tytułem „Niepełnosprawni jeleniogórzanie o pendolino"– przyp. red.) przesyłam krótki poradnik dla osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej, które planują podróż na pokładach pociągów PKP Intercity – napisał do nas rzecznik prasowy przewoźnika Cezary Nowak.

Pomoc przy wsiadaniu/wysiadaniu/przesiadkach. O potrzebie udzielenia takiej pomocy należy poinformować PKP Intercity co najmniej na 48 godzin przed rozpoczęciem podróży. Można się w tej sprawie kontaktować na kilka sposobów: telefonicznie z Infolinią PKP Intercity pod numerem 19 757, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na www.intercity.pl czy w Centrach Obsługi Klienta. Konieczność wcześniejszego zgłaszania przejazdu pasażera z niepełnosprawnością wynika z rozporządzenia (WE) NR 1371/2007 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym i jest również stosowana u innych przewoźników, np. w transporcie lotniczym (z wyprzedzeniem 48 h), przewozach autokarowych (z wyprzedzeniem 36 h) oraz w transporcie morskim (z wyprzedzeniem 48 h w podróży promem lub statkiem). Przepisy te obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W szczególności potrzebę asysty lub/i zapewnienia odpowiedniego rodzaju taboru powinni zgłosić organizatorzy przejazdów grupowych jeśli w grupach będą podróżowały osoby niepełnosprawne.

Aby zapewnić osobom niepełnosprawnym komfortową podróż PKP Intercity modernizuje swoją flotę. Większość pociągów posiada udogodnienia dla pasażerów z trudnością w poruszaniu się. W nowym i zmodernizowanym taborze znajdują się wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, przestronne toalety czy rozwiązania ułatwiające wsiadanie i wysiadanie z pociągu (windy, platformy, odpowiednio szerokie drzwi itd.). Dodatkowo osoby poruszające się o kulach oraz osoby starsze, które potrzebują pomocy w dostaniu się do składu mogą skorzystać ze specjalistycznego krzesełka transportowego. Jest ono dostępne na pokładach pojazdów Pendolino, PesaDART czy FLIRT3. Ponadto osoby niewidome mogą liczyć na pomoc w bezpiecznym dostaniu się i wyjściu z pociągu, jak również na pomoc w bezpiecznym zajęciu miejsca. Dużym udogodnieniem dla tej grupy osób są również oznaczenia opisane alfabetem Braille’a, np. numery miejsc, przyciski wewnątrz wagonu etc. Takie oznaczenia również znajdują się m. in. w pociągach Pendolino, FLIRT3 oraz PesaDART.

Istnieje również możliwość zgłoszenia skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie wybranych dworców dzwoniąc pod nr tel. 22 474-13-13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: cbdk@pkp.pl- wówczas w ciągu ok. 30 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy na dworcu osobie potrzebującej.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
676
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group