Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6035
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rzecznik PKP Intercity odpowiada i radzi

Sobota, 31 grudnia 2016, 8:12
Autor: Rzecznik PKP Intercity
Jelenia Góra: Rzecznik PKP Intercity odpowiada i radzi
Fot. Archiwum
– W nawiązaniu do materiału, który został opublikowany pod linkiem http://www.jelonka.com/news,single,init,article,66649 (Tekst ukazał się 30 grudnia pod tytułem „Niepełnosprawni jeleniogórzanie o pendolino"– przyp. red.) przesyłam krótki poradnik dla osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej, które planują podróż na pokładach pociągów PKP Intercity – napisał do nas rzecznik prasowy przewoźnika Cezary Nowak.

Pomoc przy wsiadaniu/wysiadaniu/przesiadkach. O potrzebie udzielenia takiej pomocy należy poinformować PKP Intercity co najmniej na 48 godzin przed rozpoczęciem podróży. Można się w tej sprawie kontaktować na kilka sposobów: telefonicznie z Infolinią PKP Intercity pod numerem 19 757, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na www.intercity.pl czy w Centrach Obsługi Klienta. Konieczność wcześniejszego zgłaszania przejazdu pasażera z niepełnosprawnością wynika z rozporządzenia (WE) NR 1371/2007 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym i jest również stosowana u innych przewoźników, np. w transporcie lotniczym (z wyprzedzeniem 48 h), przewozach autokarowych (z wyprzedzeniem 36 h) oraz w transporcie morskim (z wyprzedzeniem 48 h w podróży promem lub statkiem). Przepisy te obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W szczególności potrzebę asysty lub/i zapewnienia odpowiedniego rodzaju taboru powinni zgłosić organizatorzy przejazdów grupowych jeśli w grupach będą podróżowały osoby niepełnosprawne.

Aby zapewnić osobom niepełnosprawnym komfortową podróż PKP Intercity modernizuje swoją flotę. Większość pociągów posiada udogodnienia dla pasażerów z trudnością w poruszaniu się. W nowym i zmodernizowanym taborze znajdują się wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, przestronne toalety czy rozwiązania ułatwiające wsiadanie i wysiadanie z pociągu (windy, platformy, odpowiednio szerokie drzwi itd.). Dodatkowo osoby poruszające się o kulach oraz osoby starsze, które potrzebują pomocy w dostaniu się do składu mogą skorzystać ze specjalistycznego krzesełka transportowego. Jest ono dostępne na pokładach pojazdów Pendolino, PesaDART czy FLIRT3. Ponadto osoby niewidome mogą liczyć na pomoc w bezpiecznym dostaniu się i wyjściu z pociągu, jak również na pomoc w bezpiecznym zajęciu miejsca. Dużym udogodnieniem dla tej grupy osób są również oznaczenia opisane alfabetem Braille’a, np. numery miejsc, przyciski wewnątrz wagonu etc. Takie oznaczenia również znajdują się m. in. w pociągach Pendolino, FLIRT3 oraz PesaDART.

Istnieje również możliwość zgłoszenia skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie wybranych dworców dzwoniąc pod nr tel. 22 474-13-13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: cbdk@pkp.pl- wówczas w ciągu ok. 30 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy na dworcu osobie potrzebującej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group