Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 9962
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Ruszył proces pomiędzy firmą Pol–Skal a starostwem

Czwartek, 1 grudnia 2016, 15:08
Aktualizacja: Piątek, 2 grudnia 2016, 16:45
Autor: Robert Czepielewski
Powiat: Ruszył proces pomiędzy firmą Pol–Skal a starostwem
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (30.11) przed jeleniogórskim sądem odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa cywilnego firmy Pol–Skal, która domaga się od starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze odszkodowania w wysokości ponad 100 mln zł. dotycząca zapłaty przez starostwo powiatowe kwoty ponad 100 mln zł za zmuszenie Pol–Skal do zamknięcia Kopalni Skalenia w Karpnikach.

Pełnomocnik firmy Marcin Imiołek powiedział, że sprawa dotycząca tej kopalni nigdy nie została zakończona przez firmę Pol-Skal. - Od początku, odkąd okazało się, że polubowne załatwienie tej sprawy nie okazało się możliwe. Dlatego na początku 2016 roku zapadła decyzja o pozwaniu starostwa Powiatowego do sądu.

Firma Pol-Skal podczas rozprawy przedstawiła ośmiu świadków, z czego sześciu pojawiło się na sali rozpraw, w tym były wójt gminy Mysłakowice. Na pytanie czy ich zeznania wnoszą coś nowego do sprawy, Marcin Imiołek powiedział: - Oczywiście, że wnoszą, to postępowanie samo w sobie wnosi wiele nowego. To jest pierwszy proces, w którym sąd czyni ustalenia faktyczne dotyczące sprawy, a nie tylko proces w którym sądzi się prawo. - Proszę zwrócić uwagę, że wojewoda wydając rozstrzygnięcie nadzorcze badał dokumenty i stan sprawy z perspektywy administracji. Natomiast wojewódzkie sądy administracyjne wypowiadały się również z perspektywy legalności określonych aktów administracyjnych, związanych ze zmianami w ruchu drogowym na drogach powiatu jeleniogórskiego. Teraz sytuacja wygląda inaczej. Dlatego, że proces cywilny to zupełnie coś innego, niż proces administracyjny. Jest to pierwsze w pełnym tego słowa znaczeniu kontradyktoryjne, wielowymiarowe i takie, które zapewnia wszystkim uczestnikom postępowania najwięcej możliwości, aby przedstawiać swe racje postępowaniem - powiedział mec. Marcin Imiołek.

Podczas rozprawy stronę pozwaną, czyli starostwo powiatowe reprezentowała starosta Anna Konieczyńska wraz z radcą prawnym Dagmarą Mazur. - Dzisiejsze zeznania potwierdzają w całej rozciągłości stanowisko spółki „Pol-Skal”, z którą starostwo się nie zgadza. Istotnie, wprowadzone ograniczenia tonażu na drogach powiatowych i dwóch ulicach gminnych utrudniły w pewnym sensie działalność spółki, jednak nie stanowiły o jej zamknięciu. Zdaniem służb powiatu, były inne czynniki, które przemawiały za zamknięciem kopalni, chociażby to co potwierdził jeden ze świadków. Na początku tak mała kopalnia nie przynosiła zysku, o ile w ogóle przynosiła jakikolwiek zysk. Więc zdaniem powiatu były inne czynniki, które przemawiały za zamknięciem kopalni, a w tym momencie jesteśmy najłatwiejszym celem, żeby uderzyć - powiedziała Dagmara Mazur.

Kolejną rozprawę sąd wyznaczył na 17 stycznia 2017 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
527
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Szukają do pomocy
 
Aktualności
Dzieci się zasłuchały
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group