Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 7685
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ruszył kolejny etap budowy S3

Piątek, 28 sierpnia 2020, 6:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 8:07
Autor: WAC
Region: Ruszył kolejny etap budowy S3
Fot. GDDKiA
Symbolicznym wbiciem „pierwszej łopaty” w obrębie węzła Bolków zainaugurowano wczoraj (27.08) prace na budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3. Stało się to dokładnie w sześć dni po wydaniu przez Wojewodę Dolnośląskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

W ceremonii związanej z rozpoczęciem inwestycji brali udział między innymi: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA.

W ramach zadania zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa S3 o długości ok. 16,1 km, na odcinku od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła). Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Powstaną również dwa tunele drogowe - tunel TS-26 o długości ok. 2300 m, pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice oraz tunel TS-32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. Tunel TS-26 po wybudowaniu będzie najdłuższym, poza miejskim tunelem w Polsce realizowanym w skale, metodą górniczą (NATM) i zostanie wyposażony we wszystkie istotne z punku widzenia bezpieczeństwa systemy. Ponadto na tym odcinku zostanie wybudowanych 15 obiektów inżynierskich, 13 przejść zwierząt oraz 39 przepustów. Zostaną wybudowane również drogi dojazdowe, a istniejąca sieć dróg zostanie odpowiednio przebudowana.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych to druga połowa 2023 r., a wartość kontraktu to 1 536 856 988,60 zł. Realizacja drogi ekspresowej S3 pomiędzy Legnicą, a granicą państwa w Lubawce jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: PORR z Warszawy (lider), PORR Bau z Wiednia (partner). Nadzór Inwestorski pełni: Konsorcjum: Drogowa Trasa Średnicowa z Katowic (lider), Inko Consulting z Pszczyny (partner). 

26 sierpnia przekazaliśmy wykonawcy robót plac budowy, co jednocześnie wiąże się z rozpoczęciem prac przygotowawczych do realizacji zadania - informuje GDDKiA, oddział we Wrocławiu.  - Wykonawca rozpoczął przygotowania do budowy dróg technologicznych, finalizuje podpisanie umów z odpowiednimi gestorami na zasilanie w energię elektryczną i zaopatrzenie w wodę oraz wynajęcie terenów pod niezbędne magazyny na masy ziemne, humus i drewno z wycinek. Zaprojektowano zaplecza socjalne, warsztatowe i produkcyjne przy portalach tuneli. Prowadzone są już prace związane z budową polowego węzła betoniarskiego (jednego z trzech przeznaczonych do budowy).
 
W ramach prac przygotowawczych, wykonawca założył geodezyjną osnowę realizacyjną w celu jej ustabilizowania. Służby geodezyjne rozpoczęły wyznaczanie i utrwalanie w terenie granic projektowanego pasa drogowego oraz granice działek wydzielonych pod urządzenia infrastruktury.  Powstaną dwa kontenerowe zaplecza mieszkalne dla ok. 150 pracowników. W najbliższych dniach rozpocznie się rozpoznanie saperskie, a także będą wykonywane prace archeologiczne i przyrodnicze.

W tym samym czasie ruszą roboty rozbiórkowe oraz prace ziemne, rozpocznie się budowa dróg technologicznych zapewniających w pierwszej kolejności dostęp do portali tunelu.  Wykonawca zmobilizował już 108 jednostek sprzętowych. Po przygotowaniu portali, liczba ta powiększy się o ciężki sprzęt przeznaczony do drążenia tuneli. Na potrzeby budowy pracuje obecnie 88 projektantów i 49 osób kadry techniczno-ekonomicznej oraz pięciu laborantów. Liczba ta będzie sukcesywnie zwiększana w miarę otwierania kolejnych frontów robót.

Twoja reakcja na artykuł?

38
72%
Cieszy
7
13%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
6%
Złości
3
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
695
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group