Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2430
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruszają policyjne patrole narciarskie

Wiadomości: Region
Czwartek, 8 grudnia 2016, 7:21
Autor: 112
Fot. Archiwum Policji
17 grudnia na stoku Relaks w Karpaczu pojawią się policyjne patrole narciarskie, które jednocześnie rozpoczynają działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne stoki” w Kotlinie Jeleniogórskiej. Policyjni instruktorzy tego dnia będą udzielać najmłodszym bezpłatnych lekcji jazdy na nartach.

W policyjnych patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczyć będzie 20 funkcjonariuszy, których będzie można zobaczyć na stokach w Karpaczu, w Szklarskiej Porębie i na „Łysej Górze” w Dziwiszowie głównie w weekendy, w okresach świątecznych, gdy jest większy ruchu turystyczny, natomiast w ferie pełnić służbę będą również w dni powszednie.

- Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

- Przypominamy, że z dniem 31 stycznia 2010 roku wszedł w życie przepis, który nakłada na dzieci i młodzież do lat 15 obowiązek jazdy na stokach narciarskich w kaskach. W przypadku lekceważenia tego obowiązku funkcjonariusze będą karać mandatem rodziców czy opiekunów, a w przypadku odmowy przyjęcia będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. Należy pamiętać jednak o tym, że nie chodzi tu o kary, ale o to, że kask ma chronić życie i zdrowie dzieci i młodzieży – podkreśla podinsp. Edyta Bagrowska.

- Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach obok regulaminów obiektów narciarskich znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS, który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach. Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy – co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku – dodaje.

Policyjne patrole narciarskie na „Kopie” w Karpaczu funkcjonują już od 8 lat, a na pozostałych stokach kotliny od pięciu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Leszek 8-12-2016 12:05
Bravo..prosze karać tych narciarzy którzy narażają innych na utrate zdrowia.
~Pogdórzanka 8-12-2016 12:12
Chyba po błocie,hehehe , jusz dzisiaj jest +10"C w cieniu . Szkoda tylko tych co śnierzyli stoki w Karpaczu i Szklarskiej Porembie,starali się a cała kasa połpynie teras i w łikend raczej warunkuf do szusowania nie bendzie .
~ 8-12-2016 12:15
W górach policja na ścieżkach rowerowych policja a w mieście na bocznych uliczkach po 22 tylko margines społeczny widać i słychać a patrol omija z daleka jeszcze teraz przed świętami gdzie można w łeb dostać
~o 8-12-2016 12:39
.. cóż to zbyt dużo polijantow mamy na gorki ich posyLamy , zalosne
~xx 8-12-2016 13:37
Fundowanie rozrywek na koszt podatnika pod przykrywką "służby",pozjeżdżają za free,pośmieją się i jeszcze im za to płacą.W cywilizowanych krajach to policja posiada smigłowce i jak coś się na stoku dzieje to przylatują w 5 minut a nie pajacują na nartkach.
~--- 8-12-2016 14:22
Przypominam że nartostrada na KOPIE jest nieczynna od 5 lat, więc nie wiem na jakiej Kopie urzędują w/w patrole, ale z pewnością na nie Kopie w Karpaczu. A co do fabryki śniegu w Karpaczu ... hmmm nie chodzi o to aby złapać króliczka ... interes jest w jego łapaniu :)
~i 8-12-2016 22:53
Śmieszenie zadu, jazda za friko bardzo popularna !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group