Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10188
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ruiny zamku w Rybnicy – to warto zobaczyć

Środa, 22 października 2014, 16:03
Aktualizacja: 16:10
Autor: Mea
Region: Ruiny zamku w Rybnicy  – to warto zobaczyć
Fot. Mea
Tajemnicze ruiny na stromym pagórku są ciekawą atrakcją turystyczną, która popada w zapomnienie. Zamek położony jest w malowniczej okolicy, niedaleko kościółka w Rybnicy. Warto tam wybrać się na wycieczkę, żeby go obejrzeć.

Na tablicy informacyjnej ustawionej przy drodze, niedaleko ruin zamku można poczytać o zabytku. W dawnych kronikach rybnicki zamek nazywano Laudis Palatium. Budowla stoi na zalesionym, kamiennym wzgórzu , na południowy zachód od centrum wsi.

O powstaniu zamku nic pewnego nie wiadomo. Być może w XIII w. istniał tu zamek za wałem drewniano-ziemnym. Powszechnie sądzi się, że do jego budowy w latach 1364-1369 przyczynił się cesarz Karol IV, który w 1365 r. miał tu przebywać z krótką wizytą. Zamek zniszczono na początku XV w. Wkrótce jednak został odbudowany i powiększony.

Podczas prac renowacyjnych w 1750 r., na jednej ze ścian odsłonięto datę 1234 rok. Być może jest to data budowy najstarszej części budowli. Niestety, podczas prac remontowych w 1750 r. napis został zniszczony. Zamek ponownie poddano przebudowie i renowacji w 1786 r. i 1794 r., ale już w pierwszej połowie XIX w. został ostatecznie opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Jeszcze do początków XX w. jego zdewastowane budynki służyły jako obiekty gospodarcze pobliskiego folwarku.

Pierwotny zamek był niewielki, miał zaledwie 15x25 m. Na wysokości pierwszego pietra w części północnej znajdował się wykusz. Elewacje pokryte były dekoracjami sgraffitowymi, co świadczy o rozbudowie zamku zapewne w XVI-XVII w. Od strony południowo-zachodniej stała wysoka okrągła wieża.

Główną bryłę stanowił dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta z przybudówką przy krótszym boku, nakryty dwuspadowym dachem. Na parterze znajdowały się niegdyś, poza wąskim korytarzem: klatka schodowa, kuchnia i dwie-trzy izby. Na piętrze był także korytarz, duża izba i podobnie, jak niżej dwie lub trzy izby. Okna były stosunkowo duże, prostokątne z kamiennymi obramieniami. Do dziś zachowała się jedynie północna ściana głównego dwukondygnacyjnego domu mieszkalnego i fragment ściany zachodniej z łamanego granitu i cegły wokół okien. Zauważyć można jeszcze resztki prostych, kamiennych obramowań. Piwnice o sklepieniach kolebkowych są zasypane. Przy zamku znajdował się niewielki, jednohektarowy park.

Warto dodać, że z Rybnicy wywodzi się szlachecka rodzina von Reibnitz. Znany jest poświadczony w dokumencie z 1288 r. Henricus de Reibnicz. Rodzina ta mieszkała we wsi do 1423 r. i prawdopodobnie w tym czasie zamek do niej należał. Dokumenty wymieniają następujących przedstawicieli rodziny: Hans von Reibnicz i Diprand de Reibnicz (1311 r.), Peter von Rybnicz (świadek w Kamiennej Górze 1317 r.), Conrad von Reibnicz (dziedziczny majątek rodowy w Kubicach w 1335 r. i w dokumencie klasztoru w Kamieńcu w 1342 r. jako Cunrado dieto de Reybenicz), Nicol von Reybnicz (ławnik sądu w Świdnicy w 1342 r.). Bracia Hentschel, Conrad, Nicol, Henrich, Diprand i Thyme von der Rybnicz (w dokumentach z 1372 i 1373 r.). Ostatnim z rodu poświadczonym w dokumencie właścicielem Rybnicy był Nicol von der Rybnicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
416
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group