Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13100
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Rudera zmieni się w luksusowy hotel

Środa, 19 maja 2021, 6:01
Autor: WAC
Karpacz: Rudera zmieni się w luksusowy hotel
Fot. użyczone/UM Karpacz
Znamy już więcej szczegółów dotyczących odbudowy położonego w pobliżu kościoła Wang w Karpaczu Górnym, opuszczonego i rozszabrowanego obiektu dawnego domu FWP „Urocza”. Na kupno i renowację zdecydował się znany inwestor - prezes spółki Europlan Artur Kozieja.

Prace, które mają przywrócić budowli dawny, przedwojenny standard, kiedy to jako hotel Sanssouci był jednym z najbardziej luksusowych obiektów tego typu w regionie, rozpoczną się już wiosną. Finał inwestycji planowany jest na koniec 2022 roku. Umowa na przebudowę i rozbudowę obiektu opiewa na 38,5 milionów złotych.

Prace rozpoczną się wiosną 2021 roku - informuje właściciel obiektu Artur Kozieja. - Ten stylowy hotel, który przez kilkanaście lat pozostawał pusty odzyska dawną świetność, Stawiamy na najwyższą jakość wykończenia. Zależy nam na stworzeniu hotelu bardzo luksusowego, o standardzie przewyższającym pięć gwiazdek. Posiadamy już pozwolenie na budowę, która będzie odbywać się pod nadzorem konserwatora zabytków. Hotel będzie funkcjonował pod swoją pierwotną nazwą Sanssouci, która z języka francuskiego (sans souci) – oznacza „beztroski”. Po remoncie i rozbudowie zaoferujemy gościom 109 pokoi, restaurację, salę konferencyjną, część SPA & wellness z basenem, saunami i jacuzzi. Zostanie odtworzona także historyczna sala balowa. Hotel znajduje się w okolicach stacji narciarskiej „Pod Wangiem”, na granicy Parku Narodowego. Wierzę, że m.in. dzięki swojej idealnej lokalizacji stanie się atrakcyjnym miejscem zarówno dla turystów zagranicznych z Czech czy Niemiec, jak i krajowych – mówi inwestor.

Hotel Sanssouci powstał na początku ubiegłego wieku, a pierwszych gości przyjął w 1905 roku. Przed II wojną światową oferował swoim gościom luksusowe warunki pobytu. W obiekcie, który dysponował 85 miejscami noclegowymi, była między innymi jedna z pierwszych w okolicy winda osobowa, a także restauracja, kasyno, bieżąca ciepła i zimna woda oraz centralne ogrzewanie. Po 1945 roku dawny hotel stał się na kilka lat własnością Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 50. został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. W latach 90. uznano, że obiekt jest nierentowny i postanowiono go sprzedać. Od tego momentu dawny hotel wiele razy zmieniał właścicieli i niestety popadał w coraz większą ruinę. Opuszczony obiekt został rozkradziony i straszył wyglądem.

Twoja reakcja na artykuł?

103
82%
Cieszy
6
5%
Hahaha
4
3%
Nudzi
2
2%
Smuci
8
6%
Złości
3
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
762
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Autobus w rowie
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 27.11.2023
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group