Środa, 24 czerwca
28°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Rudera dla niepełnosprawnych

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Popękane ściany z ogromnym grzybem, strome schody, zła lokalizacja toalet, brak podjazdów i dojazdu dla niepełnosprawnych i wiele innych uchybień – to opis budynku byłej siedziby straży miejskiej, do której miasto planuje przekwaterować Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. W minionym tygodniu przedstawiciele zarzą

reklamy
reklamy

Oględziny nowej siedziby, do której prezydent miasta planuje przenieść z budynku przy ulicy Grabowskiego Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, odbyły się w miniony czwartek z udziałem trzech przedstawicieli organizacji pozarządowych.

– Smutek zastał nas wewnątrz tego kompletnie wyeksploatowanego obiektu. Nie dotyczył to kondycji tego budynku, ale braku szacunku władz Jeleniej Góry dla ruchu inwalidzkiego, dla próby integracji tego środowiska i dla samych osób niepełnosprawnych, których w Jeleniej Górze jest 17 procent niepełnosprawnych czyli około 25 tysięcy osób – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.

Do największych 12 mankamentów wskazanego obiektu niepełnosprawni wymieniają: zagrażające katastrofie budowlanej ściany, popękane plomby, poważne ugięcia na belkach wyższych kondygnacji, kompletnie wybrakowane okna oraz drzwi, które wymagają natychmiastowej wymiany i poszerzenia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tego dochodzą jeszcze: zawilgocenie całego budynku, brak izolacji ścian, brak centralnego ogrzewania, konieczność wymiany instalacji elektrycznej, brak wentylacji i inne. Największą jednak bolączką są schody.

- Po tych schodach osobie sprawnej nie jest łatwo wejść, a co dopiero inwalidom! Do tego trzeba dodać całkowicie niefunkcjonalne usytuowanie toalet i brak dojazdu komunikacją miejską i bardzo strome zejście do budynku z ulicy 1 Maja. Całokształt oznacza, że jest to obiekt całkowicie zdyskwalifikowany. Myślę, że pan prezydent nie był tam i nie widział tego obiektu. Ja na jego miejscu nie odważyłbym się zaproponować takiego obiektu środowisku niepełnosprawnych.

Nie stać nas na utrzymywanie budynku przy ulicy Grabowskiego, gdzie koszty utrzymania są bardzo wysokie, ale od czterech lat prosiliśmy i sygnalizowaliśmy by pan prezydent pomógł nam go finansować i za każdym razem słyszymy „nie”. Nie mamy ostatecznego stanowiska co do zaproponowanego budynku.

Sporządzona przez KSON notatka służbowa zostanie przekazana prezydentowi Obrębalskiemu wraz z zaproszeniem na walne zgromadzenie sejmiku, które odbędzie się w najbliższych dwóch tygodniach. Jest to bardzo poważna decyzja dla organizacji i zarząd takiej decyzji sam nie podejmie. – Na tym spotkaniu pan prezydent pokaże swoje za i przeciw. Może się okazać, że są w mieście tak ogromne pieniądze, które pozwolą to wszystko wyremontować. Zdaniem naszego inżyniera budownictwa, który specjalizuje się w dziedzinie remontów, koszt naprawy czy dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych wyniósłby ponad 400 tys. zł, do czego nie wliczono kosztów windy – mówi Stanisław Schubert.

Prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych zapewnia natomiast, że gdyby miasto zdecydowało się na remont budynku, wówczas decyzja co do przenosin w nowe miejsce będzie na „tak”.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Recepcjonistka/Recepcjonista Ultima Auto dealer ŠKODA, KIA, ISUZU, MG, OMODA, JAECOO w Jeleniej Górze poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistki/Recepcjonisty. Twój zakres o… Masażystka / Fizjoterapeutka w SPA Miejsce pracy: Karpacz Bliss Spa Hotel Dziki Potok Forma zatrudnienia: Umowa o pracę lub B2B Wynagrodzenie: do uzgodnienia Zakres obowiązków: … Przyjmę zlecenia brukarskie-kostka brukowa, obrzeża, krawężniki, ogrodzenia Przyjmę zlecenia na układanie kostki brukowej, montaż obrzeży, krawężników, ogrodzeń panelowych i nie tylko. tel: 691 138 070

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka