Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6741
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rudera dla niepełnosprawnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 marca 2010, 8:55
Aktualizacja: 8:55
Autor: Angela
Fot. TEJO
Popękane ściany z ogromnym grzybem, strome schody, zła lokalizacja toalet, brak podjazdów i dojazdu dla niepełnosprawnych i wiele innych uchybień – to opis budynku byłej siedziby straży miejskiej, do której miasto planuje przekwaterować Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. W minionym tygodniu przedstawiciele zarządu weszli do środka i ...załamali ręce.

Oględziny nowej siedziby, do której prezydent miasta planuje przenieść z budynku przy ulicy Grabowskiego Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, odbyły się w miniony czwartek z udziałem trzech przedstawicieli organizacji pozarządowych.

– Smutek zastał nas wewnątrz tego kompletnie wyeksploatowanego obiektu. Nie dotyczył to kondycji tego budynku, ale braku szacunku władz Jeleniej Góry dla ruchu inwalidzkiego, dla próby integracji tego środowiska i dla samych osób niepełnosprawnych, których w Jeleniej Górze jest 17 procent niepełnosprawnych czyli około 25 tysięcy osób – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.

Do największych 12 mankamentów wskazanego obiektu niepełnosprawni wymieniają: zagrażające katastrofie budowlanej ściany, popękane plomby, poważne ugięcia na belkach wyższych kondygnacji, kompletnie wybrakowane okna oraz drzwi, które wymagają natychmiastowej wymiany i poszerzenia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tego dochodzą jeszcze: zawilgocenie całego budynku, brak izolacji ścian, brak centralnego ogrzewania, konieczność wymiany instalacji elektrycznej, brak wentylacji i inne. Największą jednak bolączką są schody.

- Po tych schodach osobie sprawnej nie jest łatwo wejść, a co dopiero inwalidom! Do tego trzeba dodać całkowicie niefunkcjonalne usytuowanie toalet i brak dojazdu komunikacją miejską i bardzo strome zejście do budynku z ulicy 1 Maja. Całokształt oznacza, że jest to obiekt całkowicie zdyskwalifikowany. Myślę, że pan prezydent nie był tam i nie widział tego obiektu. Ja na jego miejscu nie odważyłbym się zaproponować takiego obiektu środowisku niepełnosprawnych.

Nie stać nas na utrzymywanie budynku przy ulicy Grabowskiego, gdzie koszty utrzymania są bardzo wysokie, ale od czterech lat prosiliśmy i sygnalizowaliśmy by pan prezydent pomógł nam go finansować i za każdym razem słyszymy „nie”. Nie mamy ostatecznego stanowiska co do zaproponowanego budynku.

Sporządzona przez KSON notatka służbowa zostanie przekazana prezydentowi Obrębalskiemu wraz z zaproszeniem na walne zgromadzenie sejmiku, które odbędzie się w najbliższych dwóch tygodniach. Jest to bardzo poważna decyzja dla organizacji i zarząd takiej decyzji sam nie podejmie. – Na tym spotkaniu pan prezydent pokaże swoje za i przeciw. Może się okazać, że są w mieście tak ogromne pieniądze, które pozwolą to wszystko wyremontować. Zdaniem naszego inżyniera budownictwa, który specjalizuje się w dziedzinie remontów, koszt naprawy czy dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych wyniósłby ponad 400 tys. zł, do czego nie wliczono kosztów windy – mówi Stanisław Schubert.

Prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych zapewnia natomiast, że gdyby miasto zdecydowało się na remont budynku, wówczas decyzja co do przenosin w nowe miejsce będzie na „tak”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Kropa 30-03-2010 9:30
Pan Prezydent chyba nigdy nie był w budynku po Strazy Miejskiej ten obiekt nadaje sie jedynie do wyburzenia mysle że taniej byłoby postawic parterowy budynej niż remontować ten stary juz chyba rozebrane baraki na Słowackiegio były w lepszym stanie technicznym ten budynek w ogóle nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych wejście na pietro waską klatkia schodowa , stromymi schodami sprawiało trudność osobom zdrowym a co dopiero osobom z kulami czy o ograniczonej sprawnosci ruchowej myśle ze ten pomysł zrobił się szybko, bez wiekszym przemyslen i a...liz, ot tak - bo trzeba było cos zaproponować a z tego co wiem do budynek opuszczony przez Straż Miejska miał iść do rozbiórki
~wolontariusz 30-03-2010 9:44
Popieram Kropę, budynek nadaje sie do wyburzenia . Wąskie schody , brak klatki schodowej, niskie stropy, małe ciemne pomieszczenia , wąskie drzwi. Dla niewprawnych kierowców - niebezpieczny wyjazd z podwórka, z każdej strony górka. CZEMU AKURAT TA RUINA ????????? podobno .... jak nie widomo o co chodzi to chodzi o........ tak o kasę
~R2 30-03-2010 10:16
Panie Prezydencie, już dość Urząd Miasta włożył w obecna siedzibę KSON, teraz niech KSON pokaże, że potrafi sam coś zrobić a nie tylko narzekać i jątrzyc i robić wszystko cudzymi rękami.
gwiazdeczka 30-03-2010 10:42
Paranoja!!! Może tu chodzi o to aby niepełnosprawni się tam powykańczali a wtedy ZUS będzie miał oszczędności____
~ 30-03-2010 10:57
Widać w jakim poważaniu ma pan M. Obrębalski swoich niepełnosprawnych i pełnosprawnych obywateli skoro funduje im zastępcze baraki do których trzeba dotrzeć przez przełaj by móc w nich pomagać najbardziej potrzebującym niepełnosprawnym obywatelom naszego miasta. To jest chore moim zdaniem i powinien prezydent się naprawdę zastanowić co tak naprawdę jest najważniejsze dla miasta i jego mieszkańców.
~wolontariuszka 30-03-2010 11:19
25 tysięcy niepełnosprawnych?!? Schubert przesadza i dramatyzuje jak zwykle! Sprawni inaczej mają pełne prawa ... z ogromnym szacunkiem ... ale to nie im siedziba jest potrzebna! Siedziba (najlepiej w Ratuszu!) jest potrzebna Schubertowi! wiadomo po co! Pan Prezydent może sprawdzić ilość członków KSON - wystarczy poprosić o deklaracje członkowskie i dowody opłacania składek - okaże się wtedy, że to stowarzyszenie .... kanapowe. Dla takiej organizacji wystarczy pokoik (jeden) na Jana Pawła II 7. Pieniądze publiczne można przeznaczyć na prawdziwe potrzeby niepełnosprawnych w tym mieście. Wystarczy też zrobić rozeznanie wśród niepełnosprawnych w kwestii rzeczywistej pomocniczości Schuberta. A budynek po straży można zaadoptować na mieszkania socjalne - większy będzie z tego pożytek!
~ 30-03-2010 11:28
Prezydent i jego służby nie powinny dać się zmanipulować krzykiem medialnym - bo wiadomo, że kilka osób siedzi teraz u Schuberta i produkuje komentarze. Prezydent ma obowiązek dokładnie sprawdzić fakty i nie dopies...ć tych, co głośno narzekają, tylko tych co wykonują potrzebną pracę. Argumentacja Schuberta o popieraniu w kampaniach jest warta mniej niż ZERO!
~kia 30-03-2010 11:33
ciekawe podejście władz do nieplnosprawnych, to tak, jakby chcialby ich zameczczyc sama proba dostania sie do siedziby, a potem zagonic ich na smierc samym poruszaniem sie w tym zgnojonym budynku. Czyzby to nowy sposob na pozbywanie sie chorych ulomnych. Nowy sposob dobijania kalek, w bialych rekawiczkach. a tym samym pomniejszanie liczby korzystajacych ze swiadczen ZUS-u. Panie Obrebalski wladza w tym wypadku powinna pokazac ze ma gest i ze nie tylko pieniadze sa wazne w zyciu czasami wdziecznosc obdarowywanego jego usmiech jest wiele wiecej warta jak mamona. Skoro zdrowi silni mezczyzni tam nie mogli dzialac to jak do cholery maja sie tam czuc chorzy niepelnosprawni.No teraza mam jeszcze jeden dowod na bezdusznosc wyznawcow PO mam nadzieje ze nigdy wiecej ta partia nie bedzie krzywdzila narodu i prowadzila go na kazdym polu dzialania do upodlenia.
~olo 30-03-2010 11:34
I słusznie musimy tworzyć zdrowe społeczeństwo, wszystkie jednostki chore, ułomne będą sukcesywnie likwidowane. O to zadbają odpowiednie służby mundurowe i spec policja (straż miejska) O KURCZE COFNĄŁEM SIĘ O 60 LAT . NO NO PANIE PREZYDENCIE POGRATULOWAĆ !!!! WYROŚNIE NAM WSPANIAŁA RASA NADLUDZI (URZĘDNIKÓW)
~sowa 30-03-2010 11:59
prezydent nie ma szans byc wszedzie ale widac ze ma od takich przydzialow odpowiedzialnych ludzi ,ktorzy sa bezmozgowcami ,p.prezydencje najwyzszy czas obsadzac stanowiska ludzmi z logika i mozgiem.
~ulyssenardin 30-03-2010 14:27
w Jeleniej Górze jest 17 procent niepełnosprawnych czyli około 25 tysięcy osób........ to armia!!! może trzeba brać ratusza szturmem i Obrębalskiego wygonić do byłej siedziby straży miejskiej?!?!?!?!?
~krzyk 30-03-2010 14:59
Drodzy państwo czy nie prościej najpierw poprosić o opinię odpowiednie służby - sanepid, straż pożarną, pip, służby nadzoru budowlanego !!!!!!!! Niech wydadzą opinię na temat w/w budynku - to takie proste - aż mnie dziwi państwa dyskusja !!!!!!!!!
~skandal 30-03-2010 16:14
absolutny skandal dawać niepełnopsrawqnym taką ruderę, 17% ludzi ma pan przeci w s obie panie Prezydencie.
~wolontariusz 30-03-2010 17:10
Wolontariuszko......... masz 100 % racji w tym komu jest potrzebna ta siedziba i co do kanap. KSOn na Grabowskiego wynajmuje pomieszczenia komercyjnie i zawsze ma zaległości z ogrzewaniem ,a potem chce aby UM umorzył lub zapłacił długi. Ale możnaby znależć cos lepszego. Co do gospodarności na Grabowskiego prawda, prawda, prawda. Pomocność tez prawda.
~A jednak 30-03-2010 18:27
Rzesz niepełnosprawnych to niestety fakt - wystarczy spojrzeć na ul 1 go maja w godzinach 11-17 i wtedy zobaczymy ile jest samochodów z kartami inwalidzkimi poruszających się po zakazie ruchu ;) By the way - mzdim chyba troche przesadza z iloscia wydawanych niebieskich legitymacji.
~ 30-03-2010 18:35
Ja proponuje przeniesc tam ratusz i prosze nie zapomniec o RADNYCH! przy przeprowadzce
~ludzie 30-03-2010 18:57
25 tys ?????!!!!! toż jelonka inwalidami stoi.... na zakazach ruchu choćby. wystarczy zobaczyć ulice w dni powszednie zapchane bryczkami za 100 tys zł z kartami parkingowymi i niedziele.... kiedy wolne.pusto. nie ma inwalidów. co do budynku 25 tys inwalidów .... po dychaczu od łebka i remoncik
~norek 30-03-2010 19:06
chory kraj, chory system, chcecie cos zrobic dla JG wyjedzcie z niej!!!!!
~**** 30-03-2010 19:08
Nie tylko KSON funkcjonuje w naszym mieście są również inne organizacje, które dbają o sprawy osób niepełnosprawnych. Każda z nich oferuje pomoc i rozwiązuje ich problemy. Uważam, że nie siedziba jest sprawą najważniejszą, ale stworzenie dla tych osób dobrej atmosfery, aby czuły się potrzebne, dowartościowane, usatysfakcjonowane. Spotykać się mogą również w innych już istniejących siedzibach jeleniogórskich organizacji tylko trzeba z nimi współpracować. Nie należy zamykać się na innych ludzi tylko uczyć się od nich, czerpać z ich doświadczeń. Korzystać z funduszy unijnych. Coś dać od siebie nie tylko brać. Przecież większość osób niepełnosprawnych ma rodziny, które byłyby zainteresowane pomocą swoim bliskim niepełnosprawnym. Należy poszukać nowych, alternatywnych rozwiązań, często pracochłonnych, wymagających czasu ale własnych.
~ZABOBRZANIN 30-03-2010 19:22
A czego się można było spodziewać po naszych miejskich pryncypałach. Niedawno przenosili na gwałt bo straszne warunki były, ale widocznie pod osłoną nocy się wyremontowało i powinno dla WAS wystarczy w ich mniemaniu. Wilenka do sprzedania bo kasiorka potrzebna lub jest już delikwent ze znaną kwota przetargu albo... albo sami dopiszcie ! SKANDAL. A może chcieli miec WAS pod ręką aby przychodzić w odwiedziny z ratusza i wspierać w każdej sprawie ?
~wolontariusz 30-03-2010 19:33
aha....... Jelenia Góra metropolią. Jeżeli 17% to 25 tys. to 100 % coś około 147060. Duuuuuuuże miasto
~Trzy grosze... 31-03-2010 21:34
...post dated 30.03.2010 18:27...by the way - what for is your "by the way"? czemu ma to sluzyc - czy nie powinno sie na polskim forum pisac po polsku...?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group