Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 14140
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ruchome obrazy i sonda na deser. Po projekcjach w JCK

Czwartek, 10 listopada 2011, 8:02
Aktualizacja: 9:06
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Ruchome obrazy i sonda na deser. Po projekcjach w JCK
Fot. Petr
Wczoraj, 9 listopada o godz. 18.00 w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Bankowej odbyły się jedna po drugiej projekcje pierwszych ruchomych obrazów i sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców naszego miasta przez Macieja Bartkiewicza.

Wczorajsze projekcje ruchomych obrazów, a później sondy z udziałem mieszkańców Jeleniej Góry, które odbyły się w Sali Widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej przygotowano w ramach Jeleniogórskiej Ścieżki Filmowej, upamiętniającej 115 rocznicę pierwszego seansu filmowego w naszym mieście. Przedsięwzięcia, którego celem było: „uzmysłowienie odbiorcom, że kino kiedyś było ważne zwłaszcza w Polsce; było zamiast polityki, zamiast społecznych problemów i społecznego ustroju. I że w kinach takich jak jeleniogórska Marysieńka można było oderwać się od świata, zintegrować się w kameralnym gronie, czego nie można w Multipleksach”, jak określił to Waldemar Wilk z Jeleniogórskiego Centrum Kultury, szef Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” w Jeleniej Górze.

– Pomysł na Jeleniogórską Ścieżkę Filmową wziął się z potrzeby serca. Ot tak, po prostu, gdyż chce mi się płakać na widok zamykających się starych, kiedyś tak prężnie funkcjonujących kin jak choćby nasza Marysieńka. Kin z duszą z niezapomnianym klimatem, w których ludzie czuli się odrealnieni, jak w innym świecie. I w których filmy były coś warte – mówi nam Agnieszka Romanowska, pomysłodawczyni i organizatorka Jeleniogórskiej Ścieżki Filmowej. – Projektem tym chciałabym przypomnieć ludziom jakie te kina były. Odświeżyć magię, która je charakteryzuje i zmusić ludzi do refleksji, że jeśli tych kin nie będzie stracimy coś, co winno być stale obecne w naszej kulturze – podsumowuje.

Jeleniogórską Ścieżkę Filmową zorganizowali: Książnica Karkonoska, Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, Jeleniogórskie Centrum Kultury i Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Patroni medialni: Jelonka.com, Telewizja Karkonosze Play, Muzyczne Radio.

Tu zobaczysz sondę uliczną.
http://vimeo.com/31794916

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group