Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 8029
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: „Ruch rzeźbi serce, umysł i ciało” – wspomnienie o o.Józefie Jońcy

Niedziela, 18 kwietnia 2010, 9:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 9:42
Autor: arec
Polska: „Ruch rzeźbi serce, umysł i ciało” – wspomnienie o o.Józefie Jońcy
Fot. Z archiwum Stowarzyszenia Parafiada
W katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem zginął przed tygodniem o. Józef Joniec. Duchowny, który znakomicie zdawał sobie sprawę z ogromnej roli jaką w wychowaniu młodych ludzi odgrywa sport.

Ojciec Józef Joniec, pijar, który założył Stowarzyszenie Parafiada, wielokrotnie gościł w Cieplicach. Wspomina go o. Bartłomiej Smoczyk z parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, prowadzonej przez pijarów - Był człowiekiem zawsze pogodnym, przyjaźnie nastawionym do każdego. Nie zdarzyło mi się by przy jakiejkolwiek rozmowie nie padło jakieś dobre słowo, zainteresowanie tym co się robi, nad czym się pracuje. Pomimo wielu rozlicznych obowiązków emanował spokojem, opanowaniem. Myślę, że cechowała go także wielka determinacja w wypełnianiu naszego pijarskiego charyzmatu.

Misją pijarów jest troska o wszechstronny rozwój młodego człowieka od najmłodszych lat. Znakomitą formą realizowania tej misji był dla o. Józefa Jońca ruch parafiadowy, który opiera się na starogreckiej triadzie „Stadion, teatr, świątynia”. To właśnie sport był dla o. Józefa nieodłącznym elementem wychowawczym, pomagającym kształtować w młodych ludziach postawę odpowiedzialności za najbliższe środowisko. – Rywalizacja sportowa kształtuje w młodych ludziach takie cechy charakteru, które są niezwykle istotne później w dorosłym życiu – mówi Monika Karda ze Stowarzyszenia Parafiada. W ramach programu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” Stowarzyszenie zachęca władze samorządowe, szkoły, kluby sportowe, parafie, organizacje pozarządowe, seminaria, domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze, świetlice do czynnego włączenia się w ideę wychowania przez sport.

Przekonanie o wychowawczej roli sportu motywowało o. Józefa Jońca do podejmowania kolejnych inicjatyw na tym polu. Od 2005 roku Stowarzyszenie Parafiada realizuje projekt „Pozaszkolne zajęcia sportowo rekreacyjne”. W ubiegłym roku w ramach programu dzieci i młodzież z dziesięciu miast w Polsce, w tym z Jeleniej Góry, brała udział w zajęciach, których celem była nauka pływania. W ramach programu „Regionalne imprezy sportowo rekreacyjne” Stowarzyszenie zorganizowało w miastach i wsiach w całym kraju turnieje sportowe, ligi piłkarskie oraz festyny. Szczególnie istotne dla o. Józefa było dotarcie do dzieci i młodzieży z uboższych rodzin, zagrożonych społecznie.

Dzięki determinacji o. Józefa w wielu miejscowościach Polski udało się zachęcić młodych ludzi do uprawiania sportu. Zawody lekkoatletyczne, turnieje piłki nożnej, siatkówki, badmintona, a także szachy, ringo czy biathlon letni co roku angażują dzieci i młodzież w ramach lokalnych i regionalnych Parafiad. W tym roku Parafiada w Jeleniej Górze odbędzie się 7 i 8 maja. – Pierwszego dnia na terenie parafii oraz Zespołu Szkół Rzemisoł Artystycznych zostaną posadzone Dęby Pamięci – mówi o. Bartłomiej Smoczyk. Jest to część akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, będącej kolejnym pomysłem o. Józefa. W ramach niej na terenie całego świata posadzonych zostanie 21 857 dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. - Drugiego dnia, prawdopodobnie na stadionie przy ulicy Lubańskiej, odbędą się zawody sportowe – mówi o. Bartłomiej Smoczyk. Najlepsi zawodnicy z regionalnych Parafiad wezmą udział w XXII Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w dniach od 10 do 18 lipca w Warszawie.

W tym roku w składzie Prezydium Komitetu Honorowego Parafiady miał się znaleźć Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski, a patronat honorowy nad programem „Katyń… ocalić od zapomnienia” objął prezydent RP Lech Kaczyński. Przed tygodniem Katyń połączył ich wszystkich. - Tragiczna sobota powołała o. Józefa na inną Parafiadę, tę najważniejszą w Niebie – powiedział o. Bartłomiej Smoczyk.

Pogrzeb o. Józefa Jońca odbędzie się we wtorek 20 kwietnia o godzinie 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Młodzieży na Siekierkach w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1079
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group