Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7167
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozwój Karpacza, czy odbywa się harmonijnie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 2 sierpnia 2009, 12:37
Autor: komor
komor
Fot. komor
W tym tygodniu prezentujemy państwu nagranie ze spotkania z mieszkańcami Karpacza o tym czy najlepiej rozwijający się kurort Karkonoszy będzie atrakcyjnym miejscem dla turystów. Burmistrz miasta, Bogdan Malinowski, twórca projektu rewitalizacji Kolejki Karkonoskie, Rafał Gersten oraz rzecznik Karkonoskiego Parku Narodowego, mieszkaniec Karpacza, Michał Makowski dyskutują o szansach i zagrożeniach dla rozwoju miasta pod Śnieżką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

kazimierzp 2-08-2009 20:12
Kowary, Ścięgny, Miłków, Sownówka, Borowice, Przesieka, Zachełmia, Jagniątków, Michałowice, Piechowice, Szklarska Poręba. Miejscowości opasujące od strony polskiej Karkonosze! Każda z nich jest inna! Karpacz ma na swym terytorium jedną rzecz (choć trudno nazwać to rzeczą!) Śnieżkę! Dla Czechów Sneżka! Dla Niemców Schneekope! Dla wszystkich nacji przyznających się do tych terenów góra kultowa! Karpacz przez wiele lat był kurortem słynącym z przytulnych domów wczasowych, restauracji, schronisk z których udawano się na Śnieżkę, albo do kościółka Wang! Lata dziewięćdziesiąte były okresem w którym zaśmiecono Karpacz budynkami nie pasującymi do otoczenia, wypełniono większośc wolnych parceli! Ale to wszystko było w skali! Nie przytłaczało reszty! Budowa hotelu Sandra koło Skalnego już zakłócało harmonię, ale jest to w dole Karpacza i do tego miejsca od dołu można dojechać z dwóch stron: Miłkowa i Ścięgien (no i z góry zaczynając od Sosnówki!;-). Pomysł z budową hotelu Gołębiewski w Karpaczu Górnym to był i jest gwałt na tym kurorcie! Lokalizowanie tego molocha, wieloryba na tym terenie to błąd który w przyszłości odbije się Karpaczowi! W dodatku nie ma żadnego uzasadanienia dla lokalizacji tego obiektu o takim programie w tym miejscu! Przecież program uzytkowy spowoduje, że ci ludzie nie będą wychodzić poza obrys hotelu! Oni wszystko będą mieli na miejscu! Jak jeszcze w głównym hallu wybuduje się makietę kościółka Wang, to już zupełnie nic nie zdopinguje do wyjścia i dania zarobienia innym! Jest jeszcze Śnieżka! Ale czy im sie zechce! Do prowadzacego! Polskie nazewnictwo przyjmuje: Urząd Miasta, a Rada Miejska - nie Urząd Miejski! Do pana Burmistrza: po polsku prawidłowo mówi się dzisiaj, a nie na dzień dzisiejszy! Mnie to też razi tak jak budowa Hotelu Gołebiewski w Karpaczu Górnym! Dzisiaj jeździłem po Karpaczu! Hotelu Gołębiewski jeszcze nie ma, ale przedostać się z Wilczej Poręby do Wangu to była zgroza!
~Tryton 3-08-2009 0:07
pozazdrościć Karpaczowi takich problemów, oj pozazdrościć... w Jeleniej jak na razie spierać się można, jedynie o to czy w ogóle ma tu miejsce jakiś rozwój. No ale skoro wielkość inwestycji typu hotel Gołębiewski przeraża miejskich urzędników (to nawiązanie do postu pana Kazimierza) to nie ma się czemu dziwić... no ale cóż jak się jest na ciepłej i pewnej posadce w urzędzie... to do szczęścia nic więcej nie potrzeba jak tylko świeżego powietrza i czystej natury, na łonie której można odpocząć po ciężkiej urzędniczej harówce. A bezrobotni i pracujący za najniższą krajową, dla których otwarcie każdego większego zakładu pracy jest szansą na polepszenie swego bytu... a kij z nimi :P
~olo 3-08-2009 9:02
Do kazimierzp niektórych przewodników razi błąd w nazewnictwie miejscowości Ściegny a nie Ścięgny. W pozostałych kwestiach ma pan 100% rację. Przypomnę te szkaradne budownictwo, o którym pan wspomniał to też za czasów panowania Bogdana Malinowskiego tyle, że zaczęło się już w latach 80 tych. Pozdrawiam.
~... 3-08-2009 13:58
!?!?!: Ściegny, czy Ścięgny: http://www.e-karpacz.pl/karpacz_western.php
~asdfas 3-08-2009 15:35
Karpacz rozwija się prawidłowo! Zawsze trzeba znaleźć dziurę w całym??
~bang 3-08-2009 18:34
asdfas....słuszna uwaga
~-harnas 3-08-2009 20:23
przyspawane stołki do gości w garniturach i krawatach, a my co z tego mamy...,????
~ann 3-08-2009 20:28
Jeżeli za tydzień rozmowa będzie tak samo drętwa to szkoda czasu.Nie doczekałam się odpowiedzi na pytanie co ma robić w Karpaczu turysta gdy nie "idzie" w góry na wycieczke lub na narty.Pan Burmistrz wyrażnie się nudził podczas poruszającej dyskusji. A może był zmęczony po weekendowym gospodarskim rekonesansie ulic miasta . /ruch samochodowy np.w dniu wczorajszym kiedy w Karpaczu była impreza rowerowa był mocno utrudniony . Bardzo duża liczba samochodów i przechodnie wychodzący na jezdnię poza miejscami do tego oznakowanymi .Może by tak umożliwić pozostawianie samochodów poza centrum,chociażby na placu powstałym po MOK-u wystarczyłoby go tylko oznakować.
kazimierzp 3-08-2009 21:37
@Tryton! Mnie żadna wielkość nie przeraża za wyjatkiem wielkiego braku wyobraźni niektórych decydentów! Pracowałem na naprawdę dużych budowach ("trochę" większych niz hotel Gołębiewski np. Huta Katowice!) każda z nich jest do "strawienia" ale w odpowiednim miejscu! Gdyby ten hotel, ze swym programem, stanął pomiędzy Karpaczem a Miłkowem to wtedy byłoby akurat i bez szkody dla pozostałej części Karpacza! Jak ta obecna sytuacja będzie rzutować na resztę kurortu to przekonamy się po otwarciu! Obym nie miał racji! Równocześnie informuje cię iż urzędnicy chcący miec ciepłą i pewną posadkę nie zabierają głosów na takich forach - chyba że anonimowo! Pozdrawiam Kazimierz Piotrowski
~huhu 3-08-2009 22:18
poczekajmy na koncert Lady Pank w tym tygodniu! dopiero będzie się ciekawie jeździć po Karpaczu! burmistrz nic nie wypowiedział się na temat dróg, wąskich chodników itp o czym wspomniał Rafał Gersten. Burmistrzu kochany, czekamy na jakiś ruch w tej kwestii!!! macie pieniądze, ale gdzie jakieś działania? kiedy te upłynnianie ruchu po Karpaczu????
~do ann 3-08-2009 22:27
chodzi Ci o parking przy stadionie? jak sie nie myle, to wlasnosc prywatna - do wlasciciela trzeba uderzyc o to, zeby zechcialo mu sie na tym zarabiać. miejsca jest tam chyba na 100 aut.
~Tryton 4-08-2009 0:27
kazimierzp po prostu uważam, że zamiast cieszyć się i brać przykład z Karpacza, który jest jedynym miastem w okolicy, którego rozmach rozwojowy budzi zazdrość, nagle pojawiają się głosy... że nie tak, że to za dużo... nie w tym miejscu... że to zasłoni jakiś widok... zakorkuje miasto... a ścieki a woda.... Każda duża inwestycja niesie ze sobą podobne niedogodności i problemy do rozwiązania. Ale to jeszcze nie powód by powiem kolokwialnie "wieszać na niej psy" nagle zapomina się o korzyściach jakie przynosi, a wszyscy skupiają się na problemach, które w końcu są po to by je rozwiązywać... Jak się słucha niektórych opinii, to dochodzi się do wniosku, że burmistrz któremu udaje się przyciągać dużych inwestorów i rozwijać miasto to jakiś złoczyńca i bandyta... Pan wybaczy, ale to jakaś paranoja... najlepszy jest widać ten urzędnik który nic lub niewiele w tym kierunku robi, zapewne dlatego najlepsi prezydenci zawsze byli w Jeleniej Górze. Nawiasem mówiąc dla Jeleniej Góry powinien być to wstyd, że niewielki Karpacz staje się lokomotywą rozwoju kotliny, podczas gdy w Jeleniej dalej snuje się jedynie plany i pisze strategie. Wypada sie zastanowić na czym to polega, że na Dolnym Śląsku w jednych miastach mamy wielki boom, a w innych bardzo podobnych oddalonych zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów kompletnie nic się nie dzieje i czy przypadkiem nie przyczyniają się do tego również owi urzędnicy na ciepłych posadkach... a co do lokalizacji... być może nie jest za szczęśliwa, ale na pewno znalezienie w Karpaczu, miasteczku górskim i już mocno zabudowanym, tak dużej uzbrojonej działkę w miarę płaskiej, która (co najważniejsze) odpowiadałaby inwestorowi, na pewno nie było łatwe. Jeśli jest Pan zdania, że to zła lokalizacja, urząd miasta w Jeleniej Górze mógł przecież zaoferować lepszą... pytanie czy nie umiał czy nie miał.... obie te opcje są dla niego kompromitujace. Nawet bym się mógł z Panem zgodzić, gdyby takie inwestycje powstawały w całej kotlinie, gdybyśmy mieli ogólny dobrobyt i niskie bezrobocie, a młodzież nie musiałaby wyjeżdżać z miasta by godnie żyć... wtedy możnaby było pozwolić sobie na marudzenie i wybrzydzanie. Niestety dopóki Karpacz jest jedynym miastem w kotlinie, w którym coś rzeczywiście się dzieje, nie można na to liczyć. Chyba że dla narzekających najlepszy jest wspólny marazm... A co do podpisywania się pod postami, w przeciwieństwie do Pana nie jestem osobą publiczną, ani urzędnikiem, więc nie czuję potrzeby podpisywania się pod postami. pozdrawiam
~ah i oh 4-08-2009 14:05
A ja moge Pana burmistrza Malinowskiego sluchac bez przerwy.On ma taki piekny,sypialniany timbre glosu !Prosze o wiecej wywiadow z nim i prosze dac mu szanse tez cos powiedziec .
~ann 4-08-2009 16:54
Tak chodzi mi o ten parking.Nie wiedziałam,że to prywatne.Ale skoro prywatne to przecież UM sprzedając kawałek działki wiedział w jakim celu ktoś to kupuje Jak to się ma do planu zagospodarowania .Dziwne,że prywaciarz nie chce robić forsy podczas sezonu.Przecież nakłady na tę działalność są minimalne.Szlaban już ma pozostaje tylko stołek i parkingowy.Niech weźmie przykład z prywatnego właściciela posesji przy ulicy łącznejw Karpaczu w okolicach gimnazjum/ Interes kwitnie.
teessi 4-08-2009 17:19
Do 04-08-2009 14:05 | ~ah i oh ~~ To prawda, ten burmistrz głos ma I klasa. Ja jednak o wiele bardziej wolałabym posłuchać tego, co ma do powiedzenia pan Rafał Gersten.
~^du^ch^ 4-08-2009 22:14
Milo posluchac o problemach Karpacza. Ma takie jak kazde szybko rozwijajace sie miasto. Oby tylko wladze je dostrzegaly i szybko reagowaly. To bedzie dobrze! Dziekuje Redaktorowi, za poruszenie tematu obserwatorium na Sniezce. Nikt o tym ostatnio nie mowil, a przeciez to bezapelacyjnie symbol naszych Karkonoszy. Prosimy o biezacym informowaniu o postepach prac na obserwatorium.
~Karpaczanin 5-08-2009 17:52
Pan Burmistszcz ma slodkie usta, rozdziela uroki niczym sam Biskup, a potem... Czy Szanowny Pan Burmistrz slyszal o czyms taki, jak zorwnowazony rozwoj? PARKINGI Wnet w Karpaczu bedzie latwiej o nocleg niz o parking. ENERGIA Jakosc dostaw pradu w Karpaczy juz teraz jest na poziomie pustynnym- Kiedy skoncza sie zabawy energetykow w dostawie pradu i wielokrotne codzienne wylaczenia? A co bedzie jak zaczna dzielac mega hotele? Czy szanowny Pan Burmistrz przwiedzial to i wszelakie inne podstawowe potrzeby jak woda - scieki - smieci w planach infuastruktury?
~*** 6-08-2009 13:00
Niestety Karpacz staje sie jednym wielkim ,betonowym Zabobrzem...Dla nie wiedzacych co to jest gorska miejscowos wypoczynkowa polecam wycieczki do Czech,Niemiec,Austri czy Szwajcari.Tam nie zobaczycie tak zepsutego uroku miasteczek jak to jest w Karpaczu.To nonsens budowac ciagle cos nowego,jak juz wystarczajaco duzo hoteli,pensjonatow i domow jest na sprzedaz...W gory przyjezdza sie odpoczac a nie chodzic do kasyn,mordowni czy robic zakupy w galeriach...Co do komunikacji,to protestuje sie przeciwko urochomieniu koleji nie biorac pod uwage kosztu budowy nowych drog,ktore sa duzo drozsze bo oprocz budowy trzeba jeszcze wykupic pod nie ziemie od prywatnych wlascicieli za nie mala kase.Do tego odpowiedni sprzet,ekipy budowlane itd. na co nigdy nie ma pieniedzy,przykladem moze byc chociazby planowana od lat jeleniogorska obwodnica...Chyba,ze ma sie gdzies jak kto jak i czym dojedzie nie biorac czegos takiego wogole pod uwage,co przyczyni sie do mniejszej liczby odwiedzajacych i mniejszych dochodach do budzetu miasta.Zgadzam sie z panem Kazimierzem,ze Golebiewski to najgorsze,co moglo spotkac Karpacz ale jak widac kto ma kase,ten moze wszystko,nawet wycinka lasu,potworna architektura i ogromna powierzchnia nie byly przeszkoda w realizacji projektu...W tej sprawie powinno byc niezalezne sledztwo a winni pociagnieci do odpowiedzialnosci i dotkliwie ukarani dla przykladu.Niestety ale te pierwotnie piekne tereny staja sie betonowymi osiedlami,gdzie wiecej znaczy lepiej...Na szczescie madre wladze okolic pieknych Gor Stolowych nie popelnialy tego bledu i juz zatwierdzono,ze nie mozna ich zabudowyac :) Coraz czesciej mysle o osiedlenia sie wlasnie na tamtejszych terenach,gdzie piekno nie zostanie nienaruszone przez ludzi,zawsze bedzie cieszyc swoja naturalnoscia i sciagac spragnionych wyciszenia turystow.
~*** 6-08-2009 14:47
Nalezy jeszcze dodac,ze obecnie stawia sie na ekologie i na zachodzie coraz bardziej popularne staje sie haslo "parkoj i jedz",ktore polega na tym,ze zostawia sie auto na specjalnym parkingu ulokowanym blisko przystankow i wsiada,najczesciej do pociagu albo do autobusu przyjaznie dla srodowiska dojezdzajac do celu.Ale pan burmistrz chyba nigdy o czyms takim nie slyszal,zapomnial,ze mamy XXI wiek i chce nas cofac lata wstecz dodatkowo podtruwajac ulatniajacymi sie spalinami z czesto zuzytych juz aut...Takie myslenie napewno nie doprowadzi do rozwoju ale bardziej zniecheci bo majac tak piekne krajobrazy,nie umiec tego wykorzystac a wzamian oszpecac bezpowrotnie niszczac jak sie tylko da trudno nazwac dobra reklama.
~teżkarpaczanin 7-08-2009 17:09
do karpaczanina. Widzę że nie szczególnie uważnie słuchał Waść wywiadu, z tego co widać Burmistrz właśnie od rozwiązań infrastrukturalnych zaczął i na to najwięcej stawiał, przecież po co robić drogi jak nie ma ka...lizacji i wody. najpierw logicznie patrząc infrastruktura technicza potem drogowa, taka jest kolejność. w karpaczu chyba problemów ze ściekami już nie ma, wszystkie oczyszczalnie lokalne zlikwidowane, nic nikomu nie śmierdzi pod nosem, wszystko leci do mysłakowic na dużą oczyszczalnię. Z wodą, po zakończeniu remontu w skalnej, też problemów już nie powinno być, ujęcia so zomernizowane albo modernizowane. Co do prądu i gazu to miasto nie jest niestety władne i nie jest w stanie nakazać zakładowi energetycznemu czy gazowni modernizacji czy budowy nowych linii. Co do ilośći prądu to każdemu z nas zapewniają oni w umowie daną ilość energii i muszą to dostarczyć, jeżeli nie dostarczą to sprawę można oddać do sądu, tak samo jeżeli nie odtarczą dostatecznej ilości energi do gołębiewskiego czy sandry to problem energetyki, a nie miasta
~Karpaczanin 7-08-2009 20:32
Drogi Tezkarpaczaninie, Fakt ze troche przysnalem ala On tak pieknie mowil! Lecz miasto odowiada za calosc infrastruktury i prosze nie krzaczkowac sprawy na energetykow i gazownikow. Indywidualne pozwy to kazuistyczne uniki wynikajace ze slabosci polskiego usawodawstwa, bezczelnie wykorzystywane przez krajowych dostawcow. Interwencja miasta bedzie silniejsza niz jednego karpaczanina i moze tezkarpaczanina. Jesli jest tak pieknie w temacie woda-scieki, co On sam jedna rekaw d.. zrobil, to trzeba Mu jaki pominik? Ale temat jest charmonia: lepsze duze obiekty cxy male? I jedne i drugie oby tylko byla charmonia. I w infrastrukturze tez. Przeswietny Pan Burmistrz ma ze 100 kg planow przygotowanych przez niej lub bardziej kompetentych. Ale jesli do Golebia i Sandry i Harlejow zwali sie naraz 2000 samochodow naraz to Konstytucji 3 Maja bedzie grossoberkorek! Tu Wasc mi nic nie podkoloryzowa osiagniec Przeswietnego Pan Burmistrza (PPM)l. Dla Przeswietnego Pana Burmistrza (PPM) co prawda lepsze sa duze obiekty bo lepsza sciagalnosc i inne konfitury, leczy czy aby nie lepiej by dla nas, karpaczanina i tezkarpaczanina tez, byloby rewitalizowac slabsze miejsca w Karpaczu pzez wielkich inwestorow niz wycinac wolne tereny Karpacza jak na przyklad nowe supermakety na lace za Skalna. Niech Przeswietny Pan Burmistrz (PPM) wytnie cos Rajowi z KPN?
~`` 8-08-2009 9:50
jeden wielki bełkot i gadanie o niczym, szkoda czasu na słuchanie
~~~ 8-08-2009 10:00
"Panie redaktorze nic nie dzieje się w mieście bez przypadku" Cały Malinowski, facet jest w czepku urodzony, pełna improwizacja i przypadek On nawet nie wie co mówi, brakuje mi tylko jego "turystyka jest przemysłem. "Karpacki Dyzma" lub jak mawia Jego pupilek Ryszard "Karpaczański Dyzma"
dolnoślązak 10-08-2009 14:23
Kotlina Jeleniogórska - to malownicza aglomeracja miejsko-wiejska wielkości Gdańska. Ileż tu rad, radnych, urzędów, urzędników. Efekty ich działań to przepiękna firma: w Piechowicach, malownicze hotele w Karpaczu. Na wzór Miedzianki pomyślnie rozwija się kopalnia w Karpnikach. Zabytkowa huta w Szklarskiej nadal przyciąga uwagę turystów. A Jelenia Góra to wspaniały hipermarket. Urzędnicy wybudują również sadzawkę o nazwie aqua- park. Jak strasznie blado wypadają nasi sąsiedzi po drugiej stronie Karkonoszy. Wyróżnia się tam jedynie Pec ze swoim wspaniałym wieżowcem z minionej epoki. Dolina Pałaców i Ogrodów, Rudawski Park Krajobrazowy, Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoski Park Narodowy, Uzdrowisko Cieplice - to chyba jakaś pomyłka ludzi w białych kołnierzykach.
dolnoślązak 27-08-2009 0:05
Urząd Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk w ex-PRL miał swoje szczególne miejsce. Pozdrawiam spadkobierców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group