Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7646
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Piłsudskiego (dawna 22 lipca)

Wtorek, 23 grudnia 2008, 20:06
Aktualizacja: 20:06
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Piłsudskiego (dawna 22 lipca)
Fot. TEJO
Nie mieli państwo żadnego kłopotu z odgadnięciem naszej dzisiejszej zgadywanki. Zdjęcie wykonane w roku 1992 przedstawia fragment ul. 22 lipca (jeszcze wtedy), a dziś – Piłsudskiego. Nagroda od wydawnictwa Plan trafia do Janusza Klimkowskiego. Gratulujemy!

Serdecznie dziękujemy już na wstępie za życzenia świąteczne, jakie Państwo byli mili nam wysłać odpowiadając na Fotozagadkę. A – zgodnie z tym, czego można było się spodziewać, odpowiedzi otrzymaliśmy mnóstwo! 99 procent – poprawnych.

– Na zamieszczonej fotografii widoczne są kamienice mieszczące się przy obecnej ul. Józefa Piłsudskiego. W kamienicy po lewej stronie fotografii powyżej odnowionej części są mieszkania ,natomiast w części parterowej był sklep Reebok (obecnie w likwidacji, wcześniej mieścił się tam sklep Kefirek prowadzący sprzedaż nabiału oraz art. Spożywczych) – pisze do nas Jerzy Musiał z Jeleniej Góry.

W głębi fotografii (a jest to przedłużenie ul. Piłsudskiego łączące właśnie tę ulicę z ul. 1 Maja) znajdują się kamienice po lewej stronie w chwili obecnej odnowione i nowo postawione).w głębi widoczny jest tez fragment budynku w którym mieści się hotel Europa. W kamienicy po prawej stronie miało kiedyś siedzibę biuro podróży "Gromada".

Nazwa ul.Józefa Piłsudskiego obowiązuje od 18.02.1993r miała też wcześniej pięć niemieckiech nazw: Hirtenstr, Schmiedebergerstr, Katholische Ring, Schutzen Gasse oraz Schutzenstr. no i oczywiście ulica ta po wojnie nazywała się Strzelecka od 27.07.1945 do 28.05.1948 kiedy to przemianowano ją na ul. 22 Lipca.

– To oczywiście słynne "Y" - wylot ul. Piłsudskiego do 1 Maja i Bankowej. Od zawsze zatłoczone i zapchane autami! Tak na dobrą sprawę jedyne co się zmienia w naszym mieście to... sklepy!!! Na zdjęciu widzę mięsny w miejscu, gdzie obecnie jest z ciuchami sportowymi :) Nic poza tym... budynek obskurny... Z Nowym Rokiem jednak przychodzą nowe nadzieje, że i ten zakątek wypięknieje... w końcu to same centrum miasta. Pozdrawiam i dziękuję za przypominanie tych miejsc, które jedne za drugim ulatują z pamięci – to miłe słowa Elżbiety Bojczuk.

To ulica Piłsudskiego na wysokości d. kuratorium oświaty (ob. jego wrocławskiej delegatury). Zdjęcie musi być z lat 90-tych, bo samochody już "po transformacji". Nie myslałem, że tak mało efektownie, mówiąc oględnie, wyglądało to miejsce jeszcze tak niedawno – napisał Jan Owczarek.
I na koniec odpowiedź pana Piotra Jurczyka. – Na zdjęciu widoczny jest fragment ul. Piłsudskiego, dawnej 22 lipca tuż obok dawnego samoobsługowego sklepu Kefirek z nabiałem. Pamiętam, że prawej strony tam gdzie jest obecnie sklep z odzieżą dla pań był warzywniak a w nim także łakocie.

Piszącemu te słowa chyba na zawsze wbił się w pamięć obraz megakolejki do sklepu Kefirek, w której trzeba było stać po solone masło w kryzysie roku 1982, w stanie wojennym. Aby kupić „urąbany” kawałek smarowidła (około 250 g), trzeba było czekać co najmniej półtorej godziny… Dziś po tamtych czasach pozostały tylko wspomnienia. Kefirek zniknął z mapy miasta po 1989 roku ustępując miejsca sklepowi mięsnemu, który widoczny jest na fotografii. Wyburzone w poprzednich latach kamienice zabudowano stosunkowo niedawno temu estetycznymi plombami.

Laureata, Janusza Klimkowskiego, zapraszamy po odbiór nagrody, paczki od Wydawnictwa Plan, od 29 grudnia w godz. 12 – 16 do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 12. Raz jeszcze gratulujemy, a państwa zapraszamy na kolejny odcinek naszej zabawy za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group