Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 2665
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozpoczęły się zapisy do jeleniogórskich podstawówek

Czwartek, 1 marca 2012, 13:52
Aktualizacja: Piątek, 2 marca 2012, 8:08
Autor: Es
JELENIA GÓRA: Rozpoczęły się zapisy do jeleniogórskich podstawówek
"Jedenastka" należy do najbardziej obleganych szkół w Jeleniej Górze.
Fot. RED
Dziś od wczesnych godzin porannych pierwsi rodzice stanęli przed Szkołą Podstawową nr 11, aby zapisać tam swoje dzieci. Do godz. 9.30 na listy trafiło aż 98 przyszłych pierwszoklasistów z rejonu szkoły, która może przyjąć 130 uczniów bez uruchomienia drugiej zmiany.

Jak wynika z danych statystycznych na około cztery tysiące dwieście dziewcząt i chłopców w jeleniogórskich placówkach oświaty przypada około pięciu tysięcy miejsc. Pozwala to na zapisywanie do poszczególnych szkół, które cieszą się renomą lub innymi względami wśród rodziców, także dzieci spoza tak zwanego rejonu.

W interesie uczniów lepiej jest organizować pracę poszczególnych placówek na jedną zmianę, co jednak nie jest łatwe w przypadku szkół najbardziej obleganych. Tak jest ze Szkołą Podstawową nr 11, gdzie praca na zmiany jest koniecznością ze względu na największą liczbę uczniów spośród jeleniogórskich podstawówek.

W innych szkołach było dziś spokojniej. W SP nr 10 rodzice zapisali 13 dzieci do klas I (na 104 planowane miejsca) i 19 dzieci do oddziałów „zerowych” (na 50 planowanych miejsc). Z kolei w Szkole Podstawowej nr 5 zapisano 13 przyszłych pierwszoklasistów z 27 mieszkających w rejonie. Dwadzieścioro pięcioro dzieci trafi tam do zerówki i jest prawdopodobne, że w tej właśnie placówce będzie kontynuowało naukę w pierwszych klasach.

Samorząd zamierza wkrótce opracować nową mapę rejonów. Ostatnia rejonizacja miała miejsce w 1999 r. Od tej pory nastąpiły w Jeleniej Górze wyraźne zmiany demograficzne. I nie chodzi tylko o to, że dzieci jest mniej, ale zdecydowanie zmieniła się ich liczba w poszczególnych kwartałach miasta. Nastąpiły także zmiany względem wieku. Tam, gdzie 10 – 12 lat temu było sporo dzieci w wieku szkół podstawowych, bo taka była struktura wiekowa mieszkańców, dziś przybyło gimnazjalistów i uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych. Tam z kolei, gdzie mieszkało więcej nastolatków, aktualnie zwiększyła się liczba dzieci w przedziale wiekowym właściwym podstawówkom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group