Piątek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4976
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Różny portfel władzy

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 22 maja 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Sprawdziliśmy oświadczenia majątkowe najważniejszych polityków w województwie. Kto jest najbogatszy na Dolnym Śląsku? Polityk SLD. Na jego koncie są miliony. A najbiedniejszy? Z Samoobrony. Żyje z diety radnego i renty. A na dodatek mieszka w domu zapisanym na żonę - informuje Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Radnym sejmiku województwa udało się zgromadzić większe majątki niż marszałkom, wojewodzie i prezydentom największych miast. To wśród nich są dolnośląscy politycy, którzy mają najwięcej.

Najbogatszy jest prof. Jan Rymarczyk z SLD, radny sejmiku wojewódzkiego. Ma firmę zajmującą się analizą ekonomiczną, wykłada na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i był m.in sekretarzem rady nadzorczej w KGHM-ie. Dorobił się prawie dwóch milionów w gotówce oraz około miliona złotych w akcjach dwunastu różnych firm i funduszy inwestycyjnych. To, że mam pieniądze, pozwala mi się skupić na pracy na uczelni i w sejmiku – mówi Rymarczyk.

Ale także najbiedniejszy dolnośląski polityk to radny wojewódzki. Chodzi o Wacława Berusa z Samoobrony. Jego dochód to renta i dieta radnego. Dom i 24-hektarowe gospodarstwo rolne są zapisane na jego żonę.

Niezwykle skromne jest także zeznanie podatkowe Andrzeja Pawluszka, wicemarszałka województwa. Oficjalnie jest jedynie właścicielem sześcioletniej skody octawii. Mieszkanie we Wrocławiu wynajmuje. Natomiast dom w rodzinnym Karpaczu należy do jego mamy.

Większość radnych wojewódzkich ma kilkuletnie samochody średniej klasy. Najczęściej są to renault (megane lub laguna), toyoty avensis lub ople (astra lub vectra). Co ciekawe, ani marszałek, ani prezydent Wrocławia nie mają aut. Miałem pięcioletniego opla astrę, którego sprzedałem. Nie był mi potrzebny, bo jeżdżę służbowym – tłumaczy Paweł Wróblewski, marszałek województwa. Samochód, volkswagena golfa, ma za to jego żona. Swojego auta nie ma też np. wicemarszałek województwa Szymon Pacyniak. Wybudowałem nowy dom. Żeby go skończyć, musiałem sprzedać stary dom i auto – wyjaśnia Pacyniak.

Prezydent stolicy Dolnego Śląska i marszałek województwa mówią dokładnie to samo: dorobili się, zanim zostali wybrani. Najzabawniejsze, że z roku na rok zarabiam coraz mniej. Kiedyś pracowałem w szpitalu, byłem biegłym sądowym. Potem miałem dietę radnego. A teraz zarabiam nieźle, tyle tylko że płacę większe podatki – mówi Paweł Wróblewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~majorka 13-04-2005 14:40
ooo.....wreszcie coś o ręcznej :) heh pamiętam jak tam kiedyś trenowałam :D tak na marginesie moze byście tutaj na Jelonce porobili zdjęcia w czasie meczy.... jestem przekonana ze duzo osób było by zainteresowanych zdjęciami....i jeszcze jedno fajnie że piszecie o ręcznej Biofaktorze ale moze moglibyscie dział piłka ręczna zmienic....dodac swieższe informacje.... :] pozdrawiam fanów Piłki ręcznej w Jeleniej Górze :D
~olcia 15-04-2005 19:59
dzisiaj w jeleniej górze: pińczów- biofactor - 17-32 oborniki wlkp. - gubin 18-18 tak więc: 1,biofactor 2 pkt 32-17 2,gubin 1 pkt 18-18 2,oborniki wlkp. 1 pkt 18-18 4,pińczów 0 pkt 17-32
~majorka 16-04-2005 9:10
gratuluje wygranego meczu :))) Biofactor dobry mecz rozegrał.... trzymam kciuki za dzisiejszy mecz...!!! :))) Olka dobrze broniłas :PPP pozdrowienia
~olcia 16-04-2005 15:21
hmm nei wiem kim jesteś:P ale dzięki:P poprostu rzucali we mnie:P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group