W ramach konferencji omówione zostały efekty realizowanego w latach 2011-2012 projektu mającego na celu identyfikację i wprowadzenie do powszechnej świadomości roli wytworów kultury materialnej w turystyce, nowe metody badania ruchu turystycznego w Euroregionie Nysa, jak również tematy związane z rozwojem turystyki w regionie w najbliższej przyszłości. Wykłady i prelekcje prowadzono w języku polskim, i czeskim.
– Zebraliśmy się tutaj w międzynarodowym towarzystwie celem rozszerzenia oferty turystyki na polsko-czeskim pograniczu. Chodzi o to by turystyka w regionie nie kojarzyła się wyłącznie z górami czy zabytkami historii – o wykorzystanie obiektów poprzemysłowych, które obecnie cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów w Polsce i za granicą – mówi Grzegorz
Rychter, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, pomysłodawca konferencji.
– Atrakcje przemysłu i techniki Euroregionu Nysa to nowy produkt turystyczny, mający wielki wpływ na rozwój tej dziedziny w drugiej dekadzie XXI wieku. Czesi to wiedzą, my powinniśmy pójść ich śladem – dodaje.
Pod tym względem, uczestnicy konferencji byli zgodni: – Osiągnięcia Czechów w dziedzinie turystyki poprzemysłowej są imponujące. Ilość obiektów przywróconych przez nich do życia i to z jaką częstotliwością są one zwiedzane powinno wskazać nam drogę do rozwoju turystyki tu, w Jeleniej Górze i okolicy. Mamy mnóstwo postindustrialnych budynków, które właściwie zagospodarowane mogą przynieść krocie – podsumowuje Paweł Kucharski, właściciel Domu Gościnnego Villa Nova.