Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6556
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Rozkradają zabytkowy wiadukt w Kowarach

Poniedziałek, 22 grudnia 2014, 8:13
Aktualizacja: Wtorek, 23 grudnia 2014, 7:47
Autor: Mea
Kowary: Rozkradają zabytkowy wiadukt w Kowarach
Fot. Mea
– Ktoś kradnie żeliwne pręty z XIX–wiecznego ogrodzenia wiaduktu kolejowego znajdującego się nad ul. Wiejską – mówi Andrzej Weinke z Urzędu Miejskiego w Kowarach. O dewastacji zabytku przemysłowego kilka dni temu poinformowali Urząd Miasta mieszkańcy Kowar.

Wiadukt, będący również cennym zabytkiem inżynieryjnym, stoi nad linią kolejową Kowary - Kamienna Góra. Urzędnik sprawdził zgłoszenie, zrobił dokumentację skradzionej barierki i przesłał ją zarówno do PKP, które są właścicielem obiektu, jak i policji.

- Prawdopodobnie to osoby pozyskujące złom sukcesywnie rozkradają żeliwne barierki, co zagraża osobom, które spacerują po nieczynnym torowisku – twierdzi Andrzej Weinke.

Mieszkańcy oraz turyści, którzy zauważyliby osoby rozbierające barierkę, proszone są o zgłoszenie tego faktu na komisariat policji w Kowarach pod numerem telefonu 75 718 23 23 lub 75 718 23 24.

Most kolejowy nad Jedlicą i nad ulicą Wiejską zbudowany został w latach 1903-1905. Bryła mostu ma cztery przęsła o sklepieniach kolistych. Budowla wsparta jest na trzech filarach o przekroju prostokątnym i przyczółkach, osadzonych w ziemnych nasypach. Dwa przęsła środkowe służą komunikacji, a dwa skrajne przechodzą w mur oporowy nasypu. Most zbudowano ze starannie obrobionych ciosów granitowych, natomiast podniebienie sklepienia wykonano ze spoinowanych cegieł ceramicznych, zachowując obrzeża granitowe.

Materiał do budowy wiaduktu wydobywano w kamieniołomie, zlokalizowanym na zboczu Brzeźnika przy wjeździe do Kowar od strony Jeleniej Góry. Powierzchnia zewnętrzna mostu została wyposażona w dość bogaty detal architektoniczny, co „ożywia” tę budowlę. Elewacja posiada wydatny gzyms podporęczowy, odcinający arkady przęseł od ażurowej, stalowej balustrady. Nad filarami umieszczono nadwieszone kamienne balkoniki, wsparte na trzech promienistych, masywnych wspornikach. Na ścianie czołowej, w osiach filarów, umieszczono potrójne, przelotowe otwory sklepione pełnym łukiem, w rodzaju triforium, oparte na skośnych parapetach w kształcie litery V.

Ciekawostką jest, że pod zachodnim przęsłem mostu kolejowego znajduje się most nad rzeką Jedlicą, której lustro obniżone jest około 1,5 m poniżej poziomu drogi. Jest to więc most dwupoziomowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group