Sobota, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3433
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rowerowy zawrót głowy w Teatrze im. Norwida

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 30 października 2010, 18:26
Aktualizacja: Niedziela, 31 października 2010, 7:58
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Czterdzieści spośród z 1470 fotografii z rowerem w roli głównej można od dziś oglądać w Galerii Skene (hol Teatru im. Norwida). To plon polsko–czeskiego konkursu fotograficznego „Bikeshot Festiwal 2010”. Wygrał Zbyněk Cincibus z Jablonca nad Nisou.

Sporo gości odwiedziło wernisaż tej wystawy, będącej rezultatem konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Magna Silesia z Jeleniej Góry przy wsparciu Euroregionu Nysa, a także współudziale Czechów. „Rowerowe” zdjęcia podziwiali, między innymi, Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, poseł Marcin Zawiła oraz przewodniczący rady miasta w Szklarskiej Porębie Grzegorz Sokoliński.

Był także reżyser Jacek Zembrzuski, który do Teatru im. Norwida przyjechał, aby koordynować próby przed sztuką „Drugie zwarcie”. – Dla mnie rower to podstawa komunikacji. W Warszawie mieszkam w Wilanowie, do centrum jest stamtąd około 20 km. Trasę tę pokonuję codziennie, a czasem i częściej, na rowerze. W autobusie się gubię – przyznał reżyser. Marcin Zawiła opowiada, że w tym roku dostał rower w prezencie od żony, ale szybko mu jednoślad ukradli. – Szukałem na tych zdjęciach. Może komuś udało się go sfotografować? Ale nie znalazłem – żartował parlamentarzysta.

Janusz Jaremen, kurator wystawy oraz przedstawiciel Fundacji Magna Silesia, uściślił, że pojęcie „fotografia rowerowa” jest nieco na wyrost, bo fotografia to po prostu fotografia. Jednak – jak podkreślił – temat cyklizmu tworzy nowy nurt w całym tym zjawisku. Przekonali się o tym organizatorzy, którzy otrzymali prawie pół tysiąca prac! Najlepsza czterdziestka wisi w galerii, a wszystkie można oglądać na stronie www.bikeshot.pl

Za udział w konkursie i jego zorganizowanie podziękował Břestislav Jansa, przewodniczący jury, znany czeski fotografik specjalizujący się w fotografii krajobrazowej. Przyznał, że temat nie był mu szczególnie bliski i miał sporo obaw, które jednak rozwiały się, kiedy przyszło do oceniania prac.

Prezydent Marek Obrębalski zaznaczył, że taki konkurs to kolejne działania, które łączą sąsiadów po obu stronach granicy. Wspomniał także o innych aspektach współpracy czesko-polskiej, zwłaszcza międzyJelenią Górą a Turnovem. Marcin Zawiła uzmysłowił dużą rolę Euregionu Nysa, którego był prezydentem, a który długo przed akcesją Polski i Czech do Unii Europejskiej działał na rzecz współpracy między sąsiadami.

Głos zabrała też przedstawicielka gospodarza, kierowniczka literacka Teatru im. Norwida Urszula Liksztet. Powiedziała, że takie wykorzystanie przestrzeni teatralnego foyer bardzo tę placówkę wzbogaca. Zachęciła także, aby wystawa stała się impulsem dla wielu do zmiany stylu życia i jak najczęstszej jazdy na rowerze.

Zwyciężył Zbyněk Cincibus z Jablonca nad Nisou. Jury (B. Jansa, P. Płasko i M. Oliva-Soto) doceniło jego „malarską” pracę przedstawiającą pędzący rower z rowerzystą. Drugie miejsce przyznano „technicznej” fotografii Marcina Painty, a trzecie – śmiesznemu obrazkowi rodzajowemu Jacka Kaczmarczyka. Z uwagi na zasięg konkursu nie wszyscy laureaci dojechali. Pojawił się zdobywca pierwszego miejsca, który nagrodę odebrał z rąk Urszuli Liksztet. Wystawa jest czynna w Teatrze im. Norwida w godzinach otwarcia placówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Czeszka 30-10-2010 20:49
Turnovem :) <br><br> <i> děkuji! </i>
Piipi Jelonkowa 31-10-2010 1:24
~STRASZNAAA ..*sprawa z tym rowerem ! .. wkrótce będzie już samochód służbowy, bo Pan Zawiła będzie Prezydentem !
~g.niedzielny 31-10-2010 12:01
Dobry pomysł transgraniczny na przewalenie unijnej kasy :D Popieram! więcej takich pomysłów u nas! a tak przy okazji, kto to kasę przewala? szefostwo Jelonki? NJ czy ktoś zupełnie nowy ? :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group