Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 3224
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rotarianie z DKMS szukają dawców szpiku

Niedziela, 15 października 2017, 8:03
Aktualizacja: 8:47
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rotarianie z DKMS szukają dawców szpiku
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę i niedzielę (14–15.10) w Galerii Sudeckiej odbywa się Dzień Dawcy Szpiku, który z Fundacją DKMS organizuje Rotary Club Jelenia Góra. Do akcji przyłączyły się aktywnie koszykarki klubu MKS MOS Karkonosze oraz studenci KPSW.

Wspólna akcja rotarian z DKMS odbywa się po raz pierwszy jednocześnie w 14 miastach w Polsce. Lokalni przedsiębiorcy, którzy słyną ze szczodrego serca dzięki wspieraniu i organizowaniu wszelkiego typu akcji charytatywnych - postanowili wesprzeć ideę rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Organizatorzy przyznali, że pozytywnie zaskoczyło ich duże zainteresowanie i zapowiadają kontynuację współpracy z DKMS.

- Zapraszamy jeszcze w niedzielę od godz. 10:00 do 18:00 wszystkich, którzy chcieliby zostać bohaterem i uratować komuś życie - podkreślił Marek Fursewicz z Rotary Club Jelenia Góra.

Osoby, które decydowały się na rejestrację przyznawały, że nic ich to nie kosztuje, a mogą uratować komuś życie, a miejsce przeprowadzenia akcji też jest dobre, bowiem przy okazji zakupów mogą zrobić coś szczytnego. - Niedawno leżałem w szpitalu i tak wtedy pomyślałem, że warto pomóc, jeśli się uda. Badanie nie sprawia żadnego bólu - podkreślili Krzysztof i Malwina, którzy na zakupy do Galerii Sudeckiej przyjechali z Kowar.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza Dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 151 985 (stan na wrzesień 2017 r.) potencjalnych Dawców szpiku, a już ponad 4 459 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Więcej informacji: www.dkms.pl, www.rotary.org.pl, www.rotaract.org.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group