Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6994
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rondo z zielenią czy z granitowej kostki?

Czwartek, 1 lipca 2021, 11:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rondo z zielenią czy z granitowej kostki?
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Trwa budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Złotniczej, Świętojańskiej i Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze. Do naszej Redakcji zwróciła się mieszkanka, która ma nadzieję, że nie będzie to kolejny twór betonowo-granitowy.
Jelenia Góra zasługuje na więcej elementów architektury miejskiej oczyszczających powietrze. Ronda są doskonałym miejscem, ponieważ ta przestrzeń w innym przypadku jest bezużyteczna, a powierzchnia brukowa może tylko generować koszty sprzątania, nie przynosząc żadnych korzyści. Zieleń pozytywnie wpływa na jakość powietrza, oraz inne istotne z punktu widzenia dobrostanu społeczeństwa funkcje: filtruje zanieczyszczenia powietrza ze spalin samochodów, oczyszcza powietrze z pyłów podnoszonych przez jeżdżące po zabrudzonej powierzchni drogi samochody, zmniejsza nagrzewanie nawierzchni podczas upałów, a przez to ogranicza emisję szkodliwych substancji, które są wydzielane zarówno z nagrzewającego się asfaltu jak plastików w samochodach, ogranicza prędkości pojazdów, a co za tym idzie - zwiększa bezpieczeństwo na drodze, pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne mieszkańców, może nieco ograniczyć poziom hałasu dla okolicznych mieszkańców - przekonuje i apeluje pani Justyna (dane do wiadomości Redakcji).

Pierwotnie taki był plan - rondo miało być wykonane z kostki granitowej, która została odzyskana przy okazji remontów innych ulic. Prezydent jednak zmienił koncepcję i ma dobrą wiadomość dla naszej Czytelniczki.

To rondo miało być z kostki, ale chcę, żeby wszystkie ronda były budowane jako odkryte - zielone - opowiada Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który zapowiada jednocześnie, że są przymiarki do budowy kolejnego ronda nieco wyżej - u zbiegu ulic Złotniczej, Wincentego Pola i Drzymały.

Twoja reakcja na artykuł?

53
60%
Cieszy
4
4%
Hahaha
5
6%
Nudzi
3
3%
Smuci
9
10%
Złości
15
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group