Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 7219
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Romantyczna ruina jak z filmów grozy

Poniedziałek, 30 stycznia 2012, 8:26
Aktualizacja: 8:31
Autor: Agrafka
REGION: Romantyczna ruina jak z filmów grozy
Fot. Archiwum
Znalazł się chętny na remont usytuowanego przy drodze w Staniszowie zrujnowanego i wypalonego domu, w którym w XIX wieku siostry zakonne prowadziły ośrodek opiekuńczy.

Wiele wskazuje na to, że budynek ufundowany był z inicjatywy księcia Henryka von Reuss. Pełnił niegdyś funkcję ośrodka opiekuńczego należącego do sióstr zakonnych. Legenda głosi, że przy domu znajduje się grób przełożonej sióstr opiekujących się tym domem, która chciała, by ją pochowano w jego pobliżu.

Obiekt wykazuje cechy architektury neoromantycznej, nawiązującej do gotyku, do angielskich zamków. Otoczony jest także pięknym, choć zaniedbanym parkiem. Ale może w tym cała jego uroda, że gdzieś spod źdźbeł traw można dostrzec schodki wykute w skale. Nie brakuje także grot skalnych i malowniczych alei. Teren ten - niewielki w porównaniu do dużego parku przypałacowego znajdującego się przy Pałacu Staniszów - przypomina angielskie parki krajobrazowe.

Przy zrujnowanym budynku trwają prace remontowe, jednak przywrócenie całości do stanu sprzed zniszczeń wymaga sporych nakładów finansowych. Na razie więc były ośrodek stanowi romantyczną ruinę pobudzającą wyobraźnię…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group