Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6388
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rodzice wygrali batalię z ratuszem, dzieci pójdą do „dwójki”

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 15 maja 2012, 9:55
Aktualizacja: Środa, 16 maja 2012, 7:47
Autor: bc
Fot. Angela
Rodzice przyszłych pierwszoklasistów, skreślonych z listy przyjętych do Szkoły Podstawowej nr 2, napisali list do prezydenta Marcina Zawiły z prośbą o weryfikację decyzji wydziału edukacji w tej sprawie. – Uważamy, że wykreślenie dzieci z listy już przyjętych uczniów jest pogwałceniem konstytucyjnego prawa wolności wyboru. Niesprawiedliwym jest to, że odrzucono tylko dzieci z jednego rejonu. W wielu przypadkach zaistniała sytuacja spowoduje rozdzielenie rodzeństwa do różnych szkół oraz wymusza konieczność przemeldowania dziecka – czytamy m.in. w tym piśmie.

O co chodzi? O to, że dyrektorka SP nr 2, bez zgody miejskich władz oświatowych, podjęła decyzję o utworzenie w
swojej szkole dodatkowego, czwartego oddziału klas pierwszych. Po tym jak już odbył się tam nabór pierwszaków na nowy rok szkolny, dyrektor tej placówki otrzymała polecenie przekazania listy dzieci z rejonu Szkoły Podstawowej nr 7 do tamtej placówki. Wśród rodziców z obwodu "siódemki", którzy zapisali dzieci do "dwójki" zawrzało. - Moja starsza córka chodzi do SP2, dlaczego syna mam teraz zapisywać do SP7? - mówił nam w piątek pan, Irek, jeden z rodziców, którzy podpisali się pod listem do prezydenta Marcina Zawiły.

Dyrektor SP 2 Elżbieta Rzemińska powiedziała nam, że wcześniej nie zgłaszała utworzenia dodatkowej klasy władzom oświatowym, dopiero po przeprowadzeniu rekrutacji poinformowała o tym naczelnika wydziału oświaty Pawła Domagałę. Wtedy dowiedziała się, że nie ma na to przyzwolenia. Pisaliśmy o tym 30.04 w artykule "Wojna z "systemem" o pierwszaków". Paweł Domagała wyjaśniał, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty, w szkołach podstawowych i gimnazjach obowiązuje rejonizacja, co ma pozwolić na uniknięcie przepełnionych klas i szkół. Jeśli natomiast szkoła dysponuje wolnymi miejscami, może wówczas przyjąć dzieci spoza rejonu. Musi mieć jednak zgodę władz miasta, a takiej zgody dyrekcja „dwójki” od nas nie dostała. Rodzice nie przyjęli tej decyzji do wiadomości i napisali list do prezydenta miasta.

W piątek wieczorem otrzymaliśmy wiadomość od rodziców, że jednak ich dzieci pójdą do SP 2. W sobotę dyrektor E. Rzemińska powiedziała nam, że otrzymała wiadomość od naczelnika P. Domagały, że prezydent wyraził zgodę na utworzenie dodatkowej klasy pierwszej. - Bardzo się cieszę - podkreślała.

- Już wcześniej rozważaliśmy taką ewentualność, bo do tej szkoły rodzice chcą posyłać dzieci nie tylko z obwodu SP 7, ale także innych rejonów miasta, a placówka, zdaniem dyrektora, ma warunki by dodatkowy oddział otworzyć – mówił naczelnik Paweł Domagała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~extra 15-05-2012 11:00
Ot oblicze P. Prezydenta A poźniej marudzi, ze szkoły przepełnione, a w sp7 puchy.... tak się ładnie u nas bajki opowiada i płacze, ze wyniki nauczania marne w Dolnoslaskim.Zamiast klasę przesunąć do sp7 (300m dalej) i zapewnić etaty nauczycielom..
~brawka 15-05-2012 11:04
To jednak w Jeleniej Górze szkoły są dla uczniów, a władze miasta np. prezydent respektują prawa Rodziców. Gdyby tak w Kowarach burmistrz działał zgodnie z oczekiwaniami Rodziców, a urzędnicy byli dla ludzi, a nie odwrotnie. Trochę się rozmarzyłem, bo przecież w Kowarach jedyne co jest nieuchronne to chwila, gdy ktoś ostatni zgasi światło. Dzieci szkolne już wyjeżdżają, a teraz jeszcze przedszkolaki.....
~max 15-05-2012 11:48
do extra,,,, widocznie 2 ma lepsza renome ,polska to wolny kraj ,kazdy ma prawo zapisac dziecko do szkoly wg swojego uznania lepszej ,,,ot wszystko na temat
~ 15-05-2012 12:37
Miałem okazję chodzić do SP nr 2 w latach 1990 - 1998 i muszę powiedzieć, że poziom nauki był bardzo wysoki, jak na tamte lata, a kadra nauczycielska oraz pedagog na czele z dyrektorem byli naprawdę wspaniałymi ludźmi. Życzę tego każdemu, kto ma swoje dziecko w okolicy SP nr 2, żeby zapisywał tam swoje pociechy, ponieważ naprawdę warto je tam zapisywać.
~sqandal4 15-05-2012 14:00
czegoś tu nie rozumiem od kiedy to rodzice decydują ile ma być klas w danej szkole . Zawiła załatwił bo go to nic nie kosztowało , jakie to samutne
~ 15-05-2012 16:35
A ja polecam szkole podstawowa nr 1, tuz obok szkoly pods. nr 2.To samo miejsce ale lepsza szkola.Chodzilam tam i sobie chwale.W szkole sredniej (Norwid w Cieplicach) okazalo sie ze jestem w pierwszej piatce ucznow ktorzy nauczyli sie czegokolwiek z podstawowki.Dla mnie byl to szok bo nie uwazalam siebie za tak zdolna i wyuczona osobe.A tu sie okazalo: "Nauka nie idzie w las tylko w nas!!!"
~ 15-05-2012 17:26
o dzieki ci prezydencie
~ups 15-05-2012 18:18
do Entuzjasty Sp 1 masz przedawnione informacje, full czasu to jest gimnazjum nr 1, więc możesz sobie polecać, ale Absolwentom SP 2
~ups 15-05-2012 18:23
do extra a czy to wina SP 2, że SP 7 świeci puchami? Dziś szkoła walczy o ucznia, a rodzice posyłają ich tam, gdzie uważają za stosowne. Może SP 7 powinna bardziej się postarać? A co to znaczy kasę przesunąć do SP 7? Za każdym dzieckiem idzie kasa, bez względu na to, do jakiej szkoły idzie, bo jest objęty obowiązkiem nauczania, to popatrz jaką kaaaasę ma SP 11...
~s. 15-05-2012 19:23
Pięknie, mali ludzie nauczą się alfabetu. W SP 7 nie potrafią tego.
~ 15-05-2012 19:37
ha ha ha a co wy macie do tej 7,super szkoła i alfabet tez tam znają.po co te głupie komentarze!!!!
~ 15-05-2012 19:51
Ciekawe jak ,,siódemka,, ma sobie naprawić renomę, skoro rodzice nie chcą posyłać do niej dzieci. Moje dziecko tam chodzi i jest jednym z najlepszych uczniów. Klasy są nieliczne i pani może poświęcić dużo czasu każdemu dziecku. Jest dużo kółek zainteresowań już od pierwszej klasy. Teraz mają powstać klasy pierwsze z rozszerzonym językiem angielskim. Komfort nauki jest taki jak w szkole prywatnej bo klasy nie są przepełnione.
~małami 15-05-2012 19:51
nie bardzo się orientuję kto teraz w szkole 7 pełni rolę dyrektora , ale wiem jedno gdyby władzę w swoje ręce wzięła Pani Kapelarz to jestem więcej niż pewna że ta szkoła wreszcie by się podniosła ze wszystkim do góry bo Pani Rybak jest za słaba by temu sprostać za bardzo pobłaża każdemu
~ 15-05-2012 20:04
SIÓDEMKA TO BARDZO DOBRA SZKOŁA,MÓJ SYN TAM CHODZI I JEST BARDZO DOBRYM UCZNIEM.KLASY SA NIE LICZNE I DZIĘKI TEMU NAUCZYCIEL MOŻE POŚWIĘCIĆ WIĘCEJ CZASU KAŻDEMU DZIECKU.CÓRKA DWA LATA TEMU SKOŃCZYŁA TĘ SZKOŁĘ I DOSTAŁA SIĘ DO DOBREGO GIMNAZJUM I DALEJ SOBIE ŚWIETNIE RADZI.POZDROWIENIA DLA CAŁEGO GRONA PEDAGOGICZNEGO:)
~wszędzie to 15-05-2012 21:08
samo!Dajcie spokój!Wszędzie tego samego z podobnych albo takich samych książek uczą,zależy jak w okolicy jest dużo biednych rodzin,to przeważnie i poziom się kurczy ,a jak dużo bogatszych trafia to się robią elitarne i poziom wyższy ,a niby jedna Polska,a tak jak we wszystkim...coraz większa przepaść i ,,demokracja".Trzymam kciuki i za siódemkę,i za dwójkę.
~(obserwator) 15-05-2012 23:08
No super Pan Prezydent wyraził zgodę-to w ramach rehabilitacji za próby zamknięcia MDK, wygaszenie Gim 2 i połączenie Zespołu Szkół w Sobieszowie i z Zespołem Szkół na ul.Leśnej.Niech mieszkańcom się zdaje, że jednak nie jest taki zły.Rodzicom natomiast się dziwię SP 2 to zaczyna przypominać kombinat tak jak na początku SP 11-klasy liczne, efekty będą coraz niższe.W SP 5, SP 7-klasy małe, nauczyciel ma czas dla każdego-to szkoły, przytulne, a uczeń nie jest anonimowy jak w molochu,ale każdy ma wybór.
~kazix: 16-05-2012 7:16
przez takie zachowanie rodzicow ze szkola sp 7 to zla szkola i ze nauczyciele nie umieja uczyc w tej szkole sa pustki. spojzmy prawdzie w oczy kazda szkola jest dobra kazda ma ten sam poziom nauczania tylko rodzice wymyslaja nie stworzone historie przez ktore dzieci z sop 7 s wysmiewanw przez sp 2. gdyby rodzice pomysleli tak troszke zrozumieli by ze pchanie sie do sp2 pogorsza sytuacje. ta szkola jest przepelniona nauczyciele nie maja czasu dla uczniow. ale niech rodzice mysla jak chca.
~sol 16-05-2012 8:15
nie wiecie co mówicie, moje dziecko chodziło do 2 z racji rejonu i szkoda gadać co tam się wyrabia, są tam nauczyciele którzy mają bardzo kiepskie i olewające podejście do ucznia - ale ci co napisali petycje są wyszczekani bo ich własne ego przerosło ich rozum, ale przyjdzie czas to się nauczą pokory, współczuje p. dyrektor i nauczycielom/wychowawcom którzy będą musieli się z tymi rodzicami użerać - bo jak nie zrobią tego co im rodzice każą to pójdą na skargę a pan naczelniki pan prezydent oczywiście opieprzy dyrekcje i nauczycieli i powie chcieliście to macie
~ 16-05-2012 9:44
Współczuję dzieciom w dwójce, klasy będą liczne na maxa. W 7 beda miały dzieciaki komfort, bo nauczyciel z kazdym uczniem bedzie mial okazję pracować, sprawdzic jego prace na lekcji, zachecic do wypowiedzi mniej aktywnych. Wiem co mówię, miałam dzieci w dwóch róznych podstawówkach.
~ups 16-05-2012 16:42
Ludzie, dajcie spokój, dlaczego nie zarzucacie komuś, że kupuje jogurt Danone, a nie Jogobellę. Każdy w wolnym kraju ma drogę wyboru, co kupi na obiad, jakim szamponem umyje włosy i jakim papierem toaletowym się podetrze. Rodzicom nie tyle chodziło o SP 2, co udowodnienie, że Oni zdecydują o losie dzieci i ich edukacji, a nie jakiś urzędas, nawet w osobie samego prezydenta. A jak dzieciak będzie miał i chciał się uczyć - to będzie odnosił sukcesy, bez względu czy uczęszcza do 2, 7, czy innej szkółki. Zaś w każdej są nauczyciele super i olewusy, bo wszędzie są ludzie i tzw. taborety, więc nie uogólniajmy, bo i jedna, i druga szkoła są dobre, mając też wady i zalety.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group