• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 11:24
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 5821
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rodzic, nauczyciel – partnerzy czy intruzi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 listopada 2007, 15:27
Aktualizacja: 18:55
Autor: carioca
Fot. Agnieszka Gierus
O radach rodziców i ich wpływie na szkolną rzeczywistość rozmawiano w poniedziałek na konferencji zorganizowanej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Dyrektorzy szkół i placówek oświatowo–wychowawczych z Jeleniogórskiego dyskutowali o kompetencjach rad rodziców wraz z ich szefami i przedstawicielami. Wszystko pod hasłem: wspólnie znaczy lepiej.

Nauczyciele wiedzą o roszczeniowej postawie wielu rodziców, którzy nie uważają, aby oni sami również uczestniczyli w całym procesie edukacyjnym dzieci. Wielokrotnie zrzucają całą odpowiedzialność na barki pedagogów.
Przeciwwagą dla takiego schematu mają być rady rodziców.

– Podczas spotkania stwierdzono, że zależność zobowiązuje obie strony. Wymagając, aby szkoła traktowała rodziców jako partnerów nauczyciele idą w kierunku odrzucenia postawy rodziców – „zleceniodawców” oczekujących tylko usługi edukacyjnej na najwyższym poziomie w stosunku do swojego dziecka, odżegnujących się od jakiejkolwiek aktywności i pomocy w tym zakresie – podkreśla Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1, który udostępnił obradującym aulę.

Uczestnicy zauważyli, że takie partnerstwo rodziców z nauczycielami opłaca się. Rodzi identyfikację z klasą, szkołą. Z kolei za tym idzie informacja, gdzie rodzice mogą służyć pomocą w wielu sprawach, wobec których nauczyciel bywa bezradny.

W rozmowach kuluarowych dyrektorów pojawiły się także wątpliwości co do dalszego działania rad szkół, które często opiniują ważne decyzje związane z życiem szkoły. – Zmieniające się uwarunkowania prawne dotyczące tworzenia i działania rad rodziców pod znakiem zapytania stawiają ich funkcjonowanie – dodał Paweł Domagała.
Podczas konferencji zastanawiano się, czy rady rodziców podołają i w należytym stopniu wywiążą się z nałożonych na nie obowiązków i oczekiwań.

W konferencji uczestniczyła Stanisława Kos, wicekurator oświaty oraz Kinga Skiba–Kuna, starszy wizytator dolnośląskiego kuratorium.
Olga Jabłonko i Małgorzata Lubańska, konsultantki Dolnośląskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu, starały się zobrazować, ile korzyści może uzyskać społeczność szkolna przekazując część kompetencji Radzie Rodziców i właściwie rozwijającej się współpracy między szkołą i rodzicami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Patoll 21-11-2007 11:20
Cwaniacy Ci nauczyciele. Nie chce im się coraz bardziej i szukają kogoś kto zrobi za nich brudną robotę. Skandal
~ZENEK 21-11-2007 12:55
FAKTYCZNIE NAUCZYCIELE Z RACJI SWOJEGO WYKSZTAŁCENIA POWINNI WYKONYWAĆ BRUDNĄ ROBOTĘ???
~EBE 21-11-2007 14:19
Patolu ! Czy znasz poza sobą kogoś wobec którego stać by Cię było na dobre słowo ? Od pewnego czasu odwiedzam ten portal, czytuję komentarze , te twoje także. Zawsze wszystkich obrażasz, opluwasz, krytykujesz. I zawsze jest to bezsensowny bełkot. Bo cóż bowiem mogą oznaczać stwierdzenia: - Nie chce im się coraz bardziej... - Szukają kogoś, co zrobi za nich brudną robotę........ Jakby nie było , każdy nauczyciel coś sobą reprezentuje a większość napewwno nie zasługuje na publiczne obrazanie. A tobie napewno nikt nie dał pozwolenia na obrazanie kogokolwiek. Jeśli masz argumenty, to miej odwagę się podpisać z imienia i nazwiska. Myślę, jednak , że nie stać cię na taki ruch. A może wziąłbyś się do roboty i... przestał bełkotać na tym forum ! Pozdrawiam: EBE
~------------------ 21-11-2007 16:09
hahhah moje koleżanki i koledzy hahahhxD

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group