Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2727
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Rocznica stanu wojennego

Wtorek, 14 grudnia 2004, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 stycznia 2006, 13:49
Autor: Radio BRW
13 grudnia 1981 roku wybucha stan wojenny. Ponad 100 działaczy Solidarności z byłego województwa wałbrzyskiego zostaje internowanych.

14 grudnia w kopalni Thorez zawiązuje się komitet strajkowy, przewodniczącym zostaje Zbigniew Senkowski. Górnicy postanowili strajkować do skutku. Domagali się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia kolegów z aresztu. Kordony milicji na Placu Grunwaldzkim odcinały protestujących od miasta. 15 grudnia oddział ZOMO pacyfikuje kopalnię. Rozpoczynają się aresztowania i przesłuchania. Wałbrzyski zakład, jako pierwszy rozpoczął strajk w województwie i jako ostatni go zakończył. W Wałbrzychu represje dotyczyły również nauczycieli. Głównie z I Liceum Ogólnokształcącego, uważanego za siedzibę reakcji. W sumie pracę straciło 14 pedagogów. Tak wyglądały wydarzenia grudniowe 23 lata temu.

W poniedziałek działacze Solidarności, władze oraz osoby represjonowane złożyły kwiaty pod tablicą Represjonowanych Żołnierzy – Górników. W uroczystości wziął udział marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group