Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2256
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rewitalizacja Parku Zdrojowego do kontroli

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 maja 2014, 8:21
Aktualizacja: Niedziela, 18 maja 2014, 15:33
Autor: Angela
Fot. Angela
Szereg nieprawidłowości przy rewitalizacji Parku Zdrojowego zarzuciła władzom miasta komisja rewizyjna Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Wnioski pokontrolne odczytał na wczorajszej sesji (13.05.) radny Janusz Wojtas, przewodniczący zespołu kontrolnego. – Miało być pięknie, ale obecnie park oceniany jest przede wszystkim negatywnie, usterki przysłoniły całą inwestycję – mówił radny. – Czy jest to wynik niegospodarności, czy złej roboty, muszą to ocenić specjaliści, przez których naszym zdaniem inwestycja powinna być skontrolowana – dodał J. Wojtas.

Główne zarzuty, które znalazły się w trzynastu wnioskach pokontrolnych komisji rewizyjnej, dotyczyły przede wszystkim: zniszczenia starego drenażu parku i niewybudowaniu nowego, niedziałającej kanalizacji deszczowej, pominięcia remontu muszli koncertowej, źle przygotowanego projektu, drogiego, nieefektownego ogrodzenia, wadliwej kostki na alejkach spacerowych, złej gospodarki drzewostanem, odbioru zieleni zimą czy imprezy otwierającej park po rewitalizacji bez mieszkańców i radnych.

Zdaniem radnych, inwestycja od samego początku była prowadzona bez nadzoru i z poważnymi błędami. Na początek wszystkich uchybień wskazywano wadliwy projekt przygotowany przez firmę z Warszawy, która – zdaniem radnych - nie rozumiała koncepcji rewitalizacji parku.

- Górnolotność, fantazja piszących projekt to świetny materiał koncepcyjno – filozoficzny dla artystów, filozofów oraz kryteriów oceny projektu, ale czy aby na pewno dla urody i uroku rzeczywistości? – pytał Janusz Wojtas.

O tym mówił również Miłosz Sajnog, który podkreślał, że już same założenia projektowe publikowane w mediach były przez mieszkańców oceniane negatywnie. - Jak to się stało, że spośród wielu wykonawców w całej Polsce wybrano akurat projektantkę z Warszawy, która nie rozumiała koncepcji rewitalizacji parku. Ponadto pani projektant nie znalazła w parku muszli koncertowej i trzeba było szukać dodatkowych pieniędzy na rewitalizację tego obiektu. Zapomniała też, że w muszli koncertowej są kable energetyczne, bo odbywają się tam koncerty, co też pociągnęło dodatkowe koszty. Kto akceptował odstępstwa od projektu? W projekcie była mowa, że teren dawnego amfiteatru ma być miejscem wyróżnionym, wokół drzew miały być białe ławki parkowe, a są zielone skute łańcuchem! Warto też podkreślić, że odbiory nasadzeń zaczęto w styczniu, więc odbierano zieleń, która była pod śniegiem – dodał radny klubu Razem dla Jeleniej Góry Miłosz Sajnog.

O jednym z największych błędów rewitalizacji mówił radny SLD Zbigniew Ładziński, który podkreślał, że projektant zapomniał najważniejszej rzeczy: drenażu. - Przed rewitalizacją był tam sprawny drenaż poniemiecki, który podczas rewitalizacji został zniszczony. A nikt nie pomyślał o budowie nowego, co pociągnęło za sobą ogromne konsekwencje, w tym zalany teren parku i zniszczenie nasadzonych tam roślin. Za to ktoś powinien odpowiadać. Drenaż powinien stanowić podstawę tego projektu – mówił radny Z. Ładziński.

- Temat braku drenażu w parku wałkowany jest od roku i do tej pory nie ma winnego – dodał przewodniczący rady Leszek Wrotniewski. - Nie wiemy czy park został źle zaprojektowany, czy źle wykonany. A teraz żeby założyć drenaż trzeba będzie ryć park od nowa – dodał przewodniczący.

Słów krytyki nie szczędził również radny Krzysztof Mróz. - To, co zostało zrobione w Parku Zdrojowym woła o pomstę do nieba i to przez duże wykrzykniki – mówił radny PiS. - Największą kompromitacją dla Urzędu Miasta jest to, że ktoś to odebrał. To kolejny przykład na to, jak łatwo szasta się publicznymi pieniędzmi. Miasto zachowuje się tak, jakby działało w interesie wykonawcy, a nie zamawiającego. Prezydent próbuje nas przekonywać, że powinniśmy się cieszyć z tego, że cokolwiek powstało, ale czy nie można było tego zrobić jak Pan Bóg przekazał? – dodał radny K. Mróz.

Ten wątek kontynuował również radny Rafał Szymański: - Nie można tak podchodzić do sprawy – mówił. - Doi pan, panie prezydencie, mieszkańców ile się da podwyższając opłaty jakie się da, a sam wspaniałomyślnie odstępuje od milionowych kar od wykonawcy, przedłuża czas realizacji – dodał.

- I podstawą do przesunięcia terminów umów i odstąpienia od kar umownych jest dla Miasta na przykład fakt, że w Polsce w okresie zimowym pojawiła się zima – dodał ironizując radny Ireneusz Łojek. - Ciekawe czy te same osoby, tak samo wydatkują swoje pieniądze. Odpowiedzialność za to wszystko spada na prezydenta, więc powinien on pilnować tego we własnym interesie – dodał radny PiS.

- Rozumiemy, że coś może się nie udać, ale pan jako prezydent - nie z partii oszalałych talibów - ale z partii obywatelskiej, powinien nas o wszystkim informować i wyciągać wnioski z poprzednich błędów i porażek. A z każdą kolejną inwestycją potwierdzają się te same zarzuty – dodał radny Oliwer Kubicki (PiS).

Józef Gajewski mówił o złym stanie starego drzewostanu, który zagraża spacerowiczom oraz marnej jakości nowej zieleni.

Józef Sarzyński (SLD) natomiast do wszystkich zarzutów dodał drogie ogrodzenie. - Te 30 procent kosztów na ogrodzenie, które wcale nie jest tak efektowne, jak miało być, moim zdaniem było działaniem niezasadnym i niegospodarnym. W całym tym zadaniu nie uzyskano więc tego, co było w założeniach rewitalizacji i co rada akceptowała. Te wady przesłoniły wszystkie pozytywy tej inwestycji. Pan musi, panie prezydencie, pamiętać o jednej zasadzie: jeśli coś ma pójść źle, to na pewno pójdzie źle. Trzeba być na to przygotowanym, a nie mieć naiwną nadzieję, że może jednak się uda – dodał radny Józef Sarzyński, który odniósł się również do drugiego zadania kontrolowanego przez komisję rewizyjną: rewitalizacji fontanny przy ul. Wolności, włączonej do zadania rewitalizacji parku – zdaniem radnych, niezgodnie z prawem. (o tym jednak przeczytacie Państwo w kolejnym artykule).

Prezydent Marcin Zawiła na zarzuty na sesji nie odpowiedział. Mówił, że odpowiedzi na wszystkie uwagi, które pojawiły się w protokole pokontrolnym, zostały przekazane komisji rewizyjnej na piśmie i w najbliższym czasie trafią do wszystkich radnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72) Dodaj komentarz

~DarthAsarath 14-05-2014 8:45
przed wyborami dowiemy się że każda inwestycja z pozoru zakończona jakimś tam sukcesem-jest katastrofą bo na pewno ktośtam jakośtam by zrobił lepiej taniej.
~ 14-05-2014 8:45
Żegnamy pana Marcina... Pa, pa!
~sed 14-05-2014 8:58
Tym bajzlem w wykonaniu Complexa powinno zająć się CBŚ..I TO JAK NAJSZYBCIEJ
~Gość portalu 14-05-2014 9:00
Witamy pana *aero... trzeba zacząć się bać???? Ile galerii pan zburzy??? Ile ścieżek rowerowych zaorze??? No i co pan jeszcze nie zrobi? ;)
~Katastrofa 14-05-2014 9:03
DarthAsarath napisał, że "przed wyborami dowiemy się że każda inwestycja z pozoru zakończona jakimś tam sukcesem-jest katastrofą..." Napisał nieprawdę, bo katastrofą nie są żadne inwestycje. Katastrofą jest pan M.Zawiła na stanowisku prezydenta miasta a te inwestycje nam to tylko ukazują.
~altus 14-05-2014 9:12
...wszystkie osoby zatwierdzające projekty do wykonania, biorące udział w nadzorze wykonywanych prac, odbierające wykonane prace, powinny być pociągnięte do odpowiedzialności materialnej tytułem nie dopełnienia obowiązków i z pewnością nie mam tu na myśli mandatu 200pln czy nie przyznania 13tej pensji a pokrycie kosztów doprowadzenia infrastruktury technicznej jak i zielonej do stanu właściwego dla tego typu instalacji!!!
~Karol 14-05-2014 9:17
W jednym chyba wszyscy się zgodzimy, że urząd/urzędnicy z Zawiłą na czele inaczej patrzy na wydawanie pieniędzy własnych a inaczej gdy wydają pieniądze publiczne.
~kalina671 14-05-2014 9:19
Park jest rzeczywiście katastrofą - do uwag dodajmy jeszcze ciągle niesprawne fontanny, nie podświetlone i niecki zarośnięte glonami. ( teraz, przyznam, oczyszczone, ale czy nowo wykonane fontanny powinny w takim tempie robić się zielone i ogrzybione??!!) Po deszczu w bajorach na trawnikach pływają kaczki, a drogocenna (!!!) roślinność gnije w wodzie. Żal patrzeć, tęsknię za starym parkiem i za Marysieńką!! Ona jakoś nie zarastała glonami i działała tyle lat.....
~specjalistyc 14-05-2014 9:23
firma ANTI z Wrocławia, która to robiła jako główny wykonawca dała ciała, ścigałbym ich ile można, upadłośc ogłosiła ich spółka córka ale oni jeszcze zipią. wszystko robione było najtaniej jak można miasto powinno kontrolować to w ciągu prac a nie tak o sobie wydać chyba 12 mln i stwierdzic kilka niedociagniec
~krzyk 14-05-2014 9:24
A gdzie oni wszyscy byli wcześniej. Już im się mózgi lasują.
~ad 14-05-2014 9:32
w takich historiach są 2 możliwości albo ktoś na stanowisku jest niekompetentnym urzędnikiem miasta i albo kasa poszła pod stołem
~altus 14-05-2014 9:43
...jak to jest możliwe że osoby pełniące funkcje projektowania, nadzoru realizacji prac, odbioru inwestycji, oprawy prawnej realizacji umów i gwarancji, żądają za swoją odpowiedzialną pracę wysokich wynagrodzeń a kiedy jest coś nie tak okazuje się że właściwie tej odpowiedzialności nie ma jak egzekwować bo... ...bo nie ma winnych???!!!! ...bo firma która realizowała projekt już nie istnieje, nadzór budowlany nie miał w swoich obowiązkach tego co akurat jest źle albo... albo ktoś może ponieść tylko odpowiedzialność polityczną ...kiedy kasjerka na kasie ma debet musi go pokryć z własnych środków, osoby dopuszczające się znacznych strat środków publicznych są świętymi krowami a nawet awansują!!!! ...pani Czernow wykończyła "anilux" biorąc za to wynagrodzenie i awansowała na posła RP????
~jelgor 14-05-2014 9:47
Nie wiem jak jest obecnie,ale kiedyś przy każdej inwestycji był inspektor nadzoru,który kontrolował przebieg prac pod względem zgodności z dokumentacją.
~SARBLE 14-05-2014 9:48
W Jeleniej jest tak pięknie, bo mamy samych fachowców ..........od wszystkiego :( a przede wszystkim od brania kasy ....... za nic :(
~GośćJG 14-05-2014 9:50
jak już ktoś słusznie wspomniał... Gdzie byli Ci wszyscy radni w trakcie realizacji projektu?
~ad 14-05-2014 9:52
człowiek odpowiedzialny za odbiór rewitalizacji powinien odpowiadać finansowo za ten wałek,ale oczywiście prokurator nic nie widzi,nic nie słyszy,jedna sitwa PO ............
~ 14-05-2014 9:53
Taki dzwon był wczoraj na Morcinka a tu cisza ? O klasę lepszy niż na Mickiewicza - a tam wrzało ...
~Lira 14-05-2014 10:09
Im bliżej wyborów, tym radni będą udawać mądrzejszych. W rzeczywistości przebierają tylko nóżkami, by zostać na kolejna kadencję i - jak to ujął niedorajda Szymański - łoić podatników na dietach. Co radny Szymański zrobił oprócz upuszczenia kliku litrów jadu? Gdzie był radny Gajewski jeszcze kilka miesięcy temu? Co przewodniczący Wrotniewski, mieszkaniec Dziwiszowa, zrobił dla Jeleniej Góry? A radny Miedziński, który łoi podatników pracując w Termach? Wszyscy jesteście mądrzy inaczej
~gluś 14-05-2014 10:11
projekt ktoś zatwierdzał, prace ktoś kontrolował, kolejne przelewy na konto wykonawcy ktoś zatwierdzał, gdzie oni są?
~Miki 14-05-2014 10:13
Od tych radnych bezradnych strzeż nas Boże. bardzo proszę jeleniogórzan o wskazanie jednej rzeczy, która im się podoba! Nic! Oni grają na prezydenta Papaj. Gdyby nie daj Bóg ~Papaj został prezydentem, pakuję walizki. dawny działacz Samoobrony i asystent poseł Sawickiej.
~Turoń 14-05-2014 10:14
Ludzie Papaj nie szczujcie! sami jesteście nieudacznikami. Zgadzam się z MIKi, ale to oni powinni wyjechać z miasta, a nie Ty!
~ad 14-05-2014 10:26
do mądrych inaczej-kto odbierał prace przy parku- radni czy służby p.Zawiły?
~Europejczyk 14-05-2014 10:32
To co ja wiem na temat naszych władz, to by wam włosy stanęły dęba ale nie napiszę, bo mi życie miłe.
~krzych 14-05-2014 10:41
można sobie wylewać żale tutaj a i tak nic się nie zmieni;/ i to najbardziej mnie frustruje
~ 14-05-2014 10:45
wybory sie zblizaja sesje rady sa transmitowane w internecie mamy pewne ze ci wszyscy genialni radni beda odgrywac swoj spektakl poniewaz znow chca sie dorwac do koryta, a gdzie byli jak inwestycje byly realizowane, radny ma bardzo duzo uprawnien moze wnioskowac o zwolanie nadzwyczajnej sesji moze zarzadac wgladu w dokumentacje itd. Proponuje zebysmy przed wyborami skontrolowali radnych.
~xxx 14-05-2014 10:46
Widzę już któryś raz z kolei że Marcin Z. nigdy nie odpowiada na przestawione zarzuty....
~niezależna 14-05-2014 11:17
... brawo dla LIRA - nic dodać, nic ująć...
~ 14-05-2014 11:21
A dlaczego nikt tu nie wspomina P.Czernow..?Za co ona wtedy odpowiadała? Czy nie za bruk? i gospodarkę ? UCIEKŁA do warszawki i już cisza? Ludzie pisali o niedociagnieciach ale nikt nic nie zrobił ani władze ,ani społecznicy ani prokuratura ani media...nikt kto moze cokolwiek zrobić. Wszyscy potem zwalają winę na społeczenstwo że nie reaguje i sprawa sie zmywa.Podobnie jest z płaceniem za parking szpitalny -teraz cichutko ale w czasie wyborów to ze wszech stron tu kazdy zjeżdza ...nawet Palikot i inni zupełnie nieznani sadzac ze tu głupcy z prowincji dadzą na nich głos (przykład p.Szmajdzińska).
~ab+ 14-05-2014 11:40
To że Zawiła zakończy kadencję w niesławie to pikuś ,dobrze by było aby zabrał z sobą ...,decudentów z ratusza.
~anitka 14-05-2014 12:12
wszystko to prawda ,kolejny raz Miasto daje"ciała",bo to nie tylko Pan Prezydent a reszta"dworu"albo musiała się zgadzać bo musi albo chce,żałosne....
~ad 14-05-2014 12:13
ktoś kiedyś stwierdził że Polakom trzeba zabrać demokrację,bo wybierają do rządzenia idiotów,którzy szkodzą i staczają państwo jak i nasze miasto coraz niżej
~--- 14-05-2014 12:14
Projektantem parku była P. Anna Śniegucka.
~do 09:00 14-05-2014 12:55
Gorzej ci synku? O czym ty piszesz?! Nawaliłeś się z rana?!
~18 sqandal 14-05-2014 13:00
..... a gdzie te radne byly jak park byl < naprawiany > teraz to już siódma woda po kisieli . Zapracowani byli ( te radni ) oj biedacy , teraz się mądrują choć może lepiej pózno niż wcale panowie radni bez-radni , cholera bierze czytając ten artykuł !
~głupi Jasio 14-05-2014 13:30
1.Obecna Rada Miasta jest w prawie niezmienionym składzie od poprzedniej kadencji, kiedy to ww. inwestycje projektowano, omawiano, prezentowano - skąd więc tak ogromne zdziwienie. Przecież już wtedy rodziły się wątpliwości, zdumienia, podejrzenia, niejasności i jakoś nikt nie oponował, nie żądał zmiany projektu, innego ogrodzenia, itp. 2. Dopóki w Radzie Miejskiej Jeleniej Góry będą w roli radnych mieszkańcy innych gmin, dopóty takie zdarzenia będą nadal.
~ 14-05-2014 13:33
Musztarda po obiedzie - Radni obudzili się z ręką w nocniku!
~pytacz 14-05-2014 13:36
Co na to Zofia Czernow?????
~rumcajs54 14-05-2014 13:38
Ten park to jedna wielka porażka. Są drzewa, które należało usunąć przed "rewitalizacją ", ławki ohydne, w s...zkowatym kolorze, zieleń - minus zero, brak konkretnej informacji, gdzie jest droga dla rowerów, a ogrodzenie wygląda mi jak z Castoramy. Nb. deptak na pl. Piastowskim też już kwalifikuje się do remontu (a przecież tak niedawno śpiewała tu na inaugurację Pani M. Rodowicz). Wydawać by się mogło, że to inwestycja na lata ale nie w Jeleniej Górze. KR Siedlęcin już czeka na zleconko, nieprawdaż ?
~Tom 14-05-2014 14:21
1 Zakaz jazdy rowerem w Parku !??????????? Troszke kostki a reszta w ok 80% zwirek czyt. bloto....
~ 14-05-2014 14:22
Oczywiście prezydent jest odpowiedzialny za nadzór całości, ale poszczególne wydziały za swoje działki i one jako takie powinny być wymiecione do zera z urzędników, którzy odbierają takie wykonawstwo, a i do tego biorą jeszcze za to kasę. To powinno być karane, kara za promocje braku, tandety lub kara za kłamstwo w wypadku term z 1% wody w wodzie:) Dziś synonim urzędnika, to łapa wyciągnięta po kasę i wydrenowany z inteligencji mózg zorientowany na przetrwanie na stanowisku. Mam nadzieje,że wraz z nowym rozdaniem wszyscy ci urzędnicy pożegnają się ze stanowiskami.
~ 14-05-2014 14:39
chyba tylko u nas wydarzają się takie numery, że pani projektant parku nie posiada odpowiednich uprawnień do projektowania; ogrodzenie paskudne - lepiej było by gdyby je ktoś odkupił i zabrał;
~ 14-05-2014 14:52
np. na złom:)
~ciepliccc 14-05-2014 15:54
ten cały "PAN" Wojtas to tez niezły kubuś pamiętam go z czasów kiedy był dyrektorem w sobieszowie i zawsze miał parcie do rządzenia ale on radnym :P co on może radzić hahahahahah i na czym sie zna ??????? winni za ten wodny park :) jest po stronie tych co sie podpisali pod odbiorem !!!! i to oni powinni ponieść konsekwencje
~szyszkojad 14-05-2014 16:13
Każdy urzędnik powinien zdawać co roku egzamin potwierdzający jego kompetencje i odpowiadać finansowo za swoje decyzje !!!! Bardzo szybko urzędy wyczyściły by się ze starych cwaniaków i ... którzy siedzą tam od kilkudziesięciu lat.......
~alexpand52 14-05-2014 16:29
Jasiu, masz rację. Jakby tak robili samochody to obaj byśmy siedzieli dawno w więzieniu.
~alleee 14-05-2014 16:51
radny Mróż kwitnie, coraz grubsze to nasze pislamskie słonko
~pytacz 14-05-2014 18:14
Dlaczego na tej sesji nie było Zofii Czernow- "wybitnej" znawczyni spraw i zdarzeń z poprzedniej kadencji???
~Do tekstu 14-05-2014 18:21
Wysłuchałem wczoraj sprawozdania komisji rewizyjnej z kontroli Parku Zdrojowego. Sama forma tekstu to jedna wielka kompromitacja autorów. Co można powiedzieć o takim sprawozdaniu, ktore jest zbiorem felietonów, relacji zdarzeń z historii Parku z ostatnich kilku lat, komentarzy i esejów? Chyba chodziło o to, by nikt z mieszkańców Jeleniej Góry nie zrozumiał o co w tym dziele chodzi. A przeciez czlonkowie Komisji niby reprezentuja nas mieszkańców. To dla kogo jest ten bełkot? Nie zazdroszcze urzędnikom. Jak Gajewski mógł mieć potem pretensje do odpowiedzi do odpowiedzi urzędników? A niby na co mieli odpowiadać? Dziękuj Bogu Gajewski, że wogóle odpowiedzieli.Funkcja przewodniczacego komisji rewizyjnej przerosła tego "trochę balneologa". Ogromna odpowiedzialnośc ciąży także na Wrotniewskim.
~CD Z 18.14 14-05-2014 18:31
Radny Wrotniewski powinien był przeczytać owe sprawozdanie i nie dopuścić do czytania w takiej formie. Pan przewodniczący Rady pewnie myślał tylko o sponiewieraniu naszego prezydenta a nie o swoich obowiazkach. Wrotniewski chyba juz sobie odpuścił w przyszłości radzenie w Radzie Miasta/ podziękujmy Panu Bogu/ i ma inne plany. Oby tylko nie zachciało mi sie być np zastępcą prezydenta po jesiennych wyborach do Rady?! Nasze piękne miasto może tego nie wytrzymać. A może lepiej Wrotniewski weź sie do solidnej pracy w JZO.
~Leszek 14-05-2014 18:33
Można biadolić, albo pomóc samym sobie. Częśc tej dyskusji nic nie wnosi. Warto przejrzeć dokumentację przetargowa. Sprawdzić czy prace dodatkowe zlecone zgodnie z Prawem Zam. Publicznych. Rewitalizacja -prace wykonane w parku objęte są na pewno gwarancją wynikającą z umowy. Trzeba ją do bólu wyegzkewować i część problemów zniknie. Po raz kolejny jasno wynika że osoba z Urzędu Miasta odpowiedzialna za inwestycje miejskie się nie sprawdza na stanowisku i nalęzy wyciągnąć konsekwencje. A ławki mają być takie jak w umowie. To jest na prawdę proste bez wymieniania nazwisk. I tak bez politykierstwa mozna polepszyć sobie byt. Trochę kompetencji bez emocji.
~ 14-05-2014 18:36
No tak p. Z.C. otrzymuje z Miasta J.G. 10.064 ZL. No niech się wypowie Ratusz w tej sprawie.
~Zemsta Rady 14-05-2014 19:23
Uważam, że wczorajsza, nader złośliwa debata to była zemsta za kompromitację komisji rewizyjnej i osobiście zamiejscowego Wrotniewskiego po kontroli Term. Kompromitację o tyle bolesną dla naszych niekompetentnych radnych, bo publiczną, na oczach mieszkańców Jeleniej Góry.
~Gość 14-05-2014 19:52
Obudzili sie nasi radni ,a jak pisali mieszkańcy ze spartolili robote w tym parku to jakie tu byly zgrzyty i mamlenie naszego Zawiły ,Zawiła do dymisji i do rozliczenia za Te niby termy i za cala rewitalizacje tego parku .
~dadek1 14-05-2014 19:59
niestety wszystko zawiera się w powiedzeniu: "da liekt der Hund begraben" . Odpowiedzialni to 1) projektant z zespołem 2) inwestor 3) nadzór inwestorski
~Leon . 14-05-2014 21:02
Tak czy owak Panie Zawiła czas ... zwijać . Miał być piekny basen z wodą termalną a mamy kamienną w basenie ....po co ? . Park też 5 X drożej wyszedł, niż było zakładane na początku .Ktoś kase wzioł za to, ale czy to warte tyle . Moi drodzy czas tą niezastąpioną i najmądrzejsza władze nauczycielską ,odsunąć od rządzenia Niech się zajmą nauczaniem dzieci albo niech siedzą na emeryturach .Już Piechowice miały niezastąpioną burmistrz Grabias-Baranowską znaną jako towarzyszka Zocha Zniszczyła Zuk Wode oddała w zarządzanie KSWiK swoim kolegom z partyjnym z SLD .
~Leszek 14-05-2014 21:43
Szanowni Państwo Radni, komisja rewizyjna powinna działać w oparciu o zasady kontroli instutucjonalnej czyli wskazania odstępstw od stanu prawidlowego, żadnych komentarzy, własnych a...liz czy ocen. Jeśli tak sie nie dzieje to znakiem, że regulanim prac komisji mowiąc delikatnie jest archaiczny. A co za ten idzie mamy Boże igrzyska. Trzeba też mieć na uwadze kompetencje członków komisji do ocen procesu budowlanego. Jeśli na wszytskim się znają, to ocenę pozostawiam czytającym. Nie chiałbym byc oceniany przez rolników, nauczycieli, bibliotekarzy,gazeciarzy - specjalistów w swoich dziedzinach, ale czy w tym zakresie? śmiem wątpić. Stąd też politka przez małe "p" zasłania realny obraz. Więcej kompetencji mniej emocji.
~Bogdan 14-05-2014 22:08
Zgodzę się z uwagami dotyczącymi nieprawidłowości jakie można zauważyć w parku. Jedno tylko jest tu tylko do podważenia. Ogrodzenie. Ogrodzenie nie było drogie, przeciwnie. Zostało wybrane w drodze przetargu za kwotę jaką nie można wykonać czegoś co będzie ładne i miało gwarancje żywotności. Miasto szukało oszczędności na każdym etapie rewitalizacji. A samo ogrodzenie można śmiało porównać do wytworów made by Castorama lub temu podobne instytucje. Zanim szanowny Pan Wojtas będzie chciał się wypowiadać, niech zapozna się z realnymi (czyt. racjonalnymi) cenami usług kowalstwa. Bo z mąki xxx (członka) nie ulepisz...
~Winię Tu 14-05-2014 22:49
Rzadko kiedy nasi radni są jednomyślni! W tym temacie są. Dokończcie dzieła i uwalcie kogo trzeba - w kupie raźniej. trzymam kciuki. Oby się udało. A potem weźcie się za "remont ul. Os. Robotnicze i spowalniacze". Tam widać wziątke gołym okiem: ktoś odebrał pracę mimo za wysokich "bumpów". Dlaczego? Bo były wysokie kary umowne za nie dokończenie prac w terminie. A teraz na wiosnę "naprawili to w ramach gwarancji". Howgh!
~znowu pytam 14-05-2014 23:26
A co w temacie tego "syfu" na terenie parku, jak posiadłosc po przedszkolu. Od lat remont /nieskończony/trawa niekoszona, liscie od lat gnijące, ogrodzenie z żywopłotem chylące się na chodnik od strony hotelu, itd. Nie razi to nikogo z władz i mieszkańców,kilka razy do roku swiętujących z wielką pompą przy Mieczach. Czy to następny temat pod dywan?. Nie ma na to sposobu /prawnego/, aby włascicieli zobowiązac do zrobienia porządku i zaiwestowania w utrzymanie terenu. Opinia kuracjuszy i turystów jest jednoznaczna:, najbrudniejsze i najbardziej zaniedbane uzdrowisko / w Polsce. Czy to nic nikomu nie mówi ?
~wyjście 14-05-2014 23:29
jest wyjście ,jest !. Ale trzeba chcieć !.
~inaczej... 14-05-2014 23:49
wszystkie inwestycje przeprowadzane w mieście nie są odpowiednio dozorowane. Za moment, będzie wielka chryja z budową ka...lizacji. Po co remontowano niedawno ulice w Sobieszowie, a dziś się je niszczy! przykładem niech będzie osławiona ulica Karkonoska :(
~!!!! 15-05-2014 0:46
Czy to prawda że WODNIK dopowietrza wodę tak bardzo że jest biała ale w efekcie wody jest mniej po odparowaniu bąbelkow,licznik liczy całość????
Dzidek 15-05-2014 7:42
Czego Wy wymagacie od radnych? Przykład z początku roku. Prokuratura wszczyna dochodzenie w sprawie fałszowania faktur (które nadal trwa..), a po czasie Radni uchwalają że skarga mieszkanki w sprawie tych faktur jest niezasadna, czyli już znają "wyrok" (lub sami wydali).
~ 15-05-2014 9:27
To już nie jest czerwona kotlina, to jest obecnie kotlina partaczy i złodziei.
~ 15-05-2014 11:25
Beznadziejna sprawa... Czy my niczego nie potrafimy zrobić "raz a dobrze"? Teraz Radni czepili się fontanny! Zamiast się czepiać po fakcie. lepiej kontrolować w czasie realizacji. to takie trudne?
~?:-))))) 15-05-2014 19:18
Park Zdrojowy ,sukces bez minusów. Patrz strona główna .77 wpisów.Zobacz te ostatnie.Pozdrawiam decydentów.Prokurator już pewnie zaciera ręce?Taka niegospodarność powinna zostać ukarana . Winni przyjęcia tej rewitalizacji są znani. Powinni ponieść konsekwencje ekonomiczne i prawne.Prywata przez duże P.Degradacja obiektu zabytkowego.Wycinka wiekowych drzew,poszukiwanie skarbów/czyli naruszenie stanowisk archeologicznych/,dokonały tego znane z imienia i nazwiska osoby,zniszczenie melioracji,drenażu,co stało się z rzeźbą fontanną Marysieńki?Chlubą Cieplic.Kto wykonał i bierze odpowiedzialność -za pseudo fontanny?Kto wykonał ze złych ,wadliwych materiałów ławeczki przed Muszlą Koncertową?Kto wykonał i kto zezwolił na koszmarne,cmentarne ogrodzenie ?kto wykonał,kto zezwolił,kto odebrał-koszmar!
~eco 15-05-2014 22:13
Głównego wykonawcy "rewitalizacji" Parku nie znajdzie nawet prokurtor o mentalności Pana Antoniego Specjalnej Troski M. Co prawda posuwa on sobie wypasionym harley'em, ale firma "ANTI" była już bankrutem w chwili przystąpienia do przetargu, tylko tzw. Komisja Przetargowa jeszcze o tym nie wiedziała. Było do wzięcia ponad 10 baniek unijnej dotacji. I wzięto. Winnych nie ma i nie będzie.
~normalny1 15-05-2014 22:16
Żegnamy pana Marcina,ale najpierw odda wszystkie zmarnowane pieniądze.Z własnej kieszeni.I zakaz piastowania wszelkiego wyższego stanowiska.
~Oby nigdy 17-05-2014 20:33
Myślę, że nie pojawi sie więcej we władzach naszego miasta trójka miłosników Protasiewicza-buteleczki: Papaj, Wrotniewski i Miedziński. Mnóstwo podejrzeń co do ich kompetencji, brak jakichkolwiek sukcesów. Wypomnę tu nieróbstwo i brak kompetencji w przygotowaniu miasta na nowa ustawe śmieciową u niejakiego Papaja, podejrzenie o nieuczciwość podczas wyborów samorzadowych u radnego Wrotniewskiego, głupiutkie pomysły radnego Miedzińskiego na parking na szczątkach zmarłych ludzi
~ 19-05-2014 23:34
Liście z jesieni nie sprzątnięte .Kto tam bierze za to kasę.
~Jola 2x25 21-05-2014 11:23
Tak sama sytuacja jest-była na ul.Goduszyńskiej; Ktoś partacko wykonał a Ktoś "wspaniale" po ciemaku odebrał-wykonawca zadowolony bo się Nikt nie czepiał i kasą się cieszył. Autostrada A4 zbudowana przez.....służyła...Wszyscy wiemy ile... a chodniczek (bo trudno go było nazwać chodnikiem) na Goduszyńskiej "służył" dwa,trzy lat ???
~Martwe dusze 21-05-2014 21:29
Chciałem jeszcze raz wspomnieć o ostanim posiedzeniu Rady Miasta. Proszę zwrócic na zachowanie radnych. Na poczatku posiedzenia prezydent miasta poinformował Rade o nagrodach, które otrzymało nasze piekne miasto za inwestycje: 1-miejsce za kapliczki przy kościele garnizonowym i wyróżnienie za Park Norweski. Jak została potraktowana przez 2/3 radnych owa wiadomość, z której dumny jest każdy lubiący nasze miasto mieszkaniec? Po odczytaniu tej informacji na sali obrad widać było w większości tylko ponuro zwieszone głowy naszych radnych lub obojetność. Żadnej żywej reakcji ze strony zamiejscowego przewodniczącego Wrotniewskiego. Pomyślałem: wybaczam przewodniczacemu boć to człek obcy, niewiele zainteresowany życiem naszego miasta albo ma chłopina braki w kindersztubie. Ale reszta radnych?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group