Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7967
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rewitalizacja barokowego dziedzictwa dziejów na półmetku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 października 2011, 9:45
Aktualizacja: 9:59
Autor: RED
Fot. RED
Od roku trwa remont połączony z przywróceniem blasku barokowym grobowcom na dawnym cmentarzu, aktualnie parku, przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Efekty są coraz bardziej widoczne. Do końca robót zostało jeszcze 12 miesięcy.

W założeniu teren dawnego cmentarza wraz z okalającymi go kaplicami nagrobnymi jeleniogórskich kupców z XVIII wieku ma być jedną z największych atrakcji turystycznych śródmieścia Jeleniej Góry. Rewitalizacja zabytków rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku.

Co zrobiono przez ten czas? Grobowce zostały oczyszczone z wieloletniego nalotu i brudu, ale w planach nie ma odbudowy tego, co przez lata zostało zniszczone, na przykład rekonstrukcji płaskorzeźb i innych zdobień. Usunięto też bohomazy, „radosną” twórczość wandali z przestrzeni minionego dwudziestolecia. Teren został także uzbrojony pod przyszły monitoring oraz system oświetlenia ledowego, który – po zapadnięciu zmroku – będzie dla tego zakątka dodatkową atrakcją.

Ciekawostką jest umieszczenie w jednej z kaplic barokowego epitafium rodziny Pohlów. Do 1996 roku zabytek znajdował się w bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wolności i był reliktem istniejącego tam niegdyś cmentarza św. Ducha. Epitafium zdemontowano jednak i złożono w częściach w jednym z grobowców przy Kościele Łaski. W ramach prac rewitalizacyjnych zostało odnowione i zmontowane w całość. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy do kaplicy, w której epitafium się znajduje, będzie można wejść.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na 31 października 2012 roku. Planowane jest urządzenie galerii obrazującej postęp prac z historią Świątyni Łaski i nekropolii. Wszystko to ukaże się w czterech językach. Wydana zostanie też albumowa wielojęzyczna monografia o jeleniogórskim zespole kaplic barokowych.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego” jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Wartość ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~taa 20-10-2011 10:53
Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego.
~Grześ 20-10-2011 11:58
Rok temu w komentarzu do informacji o remoncie kaplic i przystosowania do zwiedzania terenu pocmentarnego o którym mowa jest powyżej pisałem o pewnym fakcie. Otóż utworzono park, ale nie ekshumowano grobów które gęsto pokrywały cały teren cmentarza. Zrównano je z taranem, wywieziono nagrobki, nie oznaczono miejsc po mogiłach.Moje obawy sie potwierdziły i bez wątpienia alejki i trawniki sa na grobach. Wydaje mi się stosowne i konieczne aby informacja o tym była również wielkimi literami napisana w czterech językach aby wszyscy wiedzieli jak potraktowane zostały szczatki ludzkie w cywilizowanym kraju w centrum europy. Pozdrawiam decydentów i życzę pogodnych snów o spacerach w tym parku.
Piipi Jelonkowa 21-10-2011 0:13
.. jest prawdą,że wartośc projektu to ponad 4 miliony złotych ! .. *ale KTO zapłaci za nowe więźby dachowe kaplic grobowych i .. czerwoną dachówkę ??
~smyk 21-10-2011 0:31
Co zrobiono przez ten rok bardzo mało a jeżeli już to niedbale i żle. Po pierwsze firma która wykonuje tynki i prace budowlane robi to byle jak tynki zostały skute ale nie wszędzie nie zabezpieczono tych murów lepikiem od ziemi,wszystkie tylne ściany są przechylone,co z nowymi daszkami nad kaplicami .Jest to jakaś marna firma gdzie nikt nie pracuje dłużej niżmiesiąc kręcą się tam raptem 2 3 osoby.To samo można powiedzieć o firmie która pracuje przy odnawianiu samych elementów dekoracyjnych tak powolnych i byle jak pracujących ludzi dawno nie widziałem.Musieli by zobaczyc jak to się robi na zachodzie. Przecież dwie pierwsze parę lat temu odnowiono w ciągu 2 tygodni jednak można.Gdzie są instytucje które prace te nadzorują jes to ponad 4 miliony zł.Myślę że upomni się o te fundusze unia.
~Koja II 21-10-2011 10:23
Wystarczy aby podano na portalu Jelonki kto pisał wniosek o pieniądze, podawał zakres prac, wykonanie itp - i wszystko będzie wiadomo!!!!
~kris59 2-12-2011 10:49
Panie Smyk w 2 tygodnie to nie konserwacja. Proszę nie pisać bzdur . Są wymogi przerw technologicznych, których nie wolno skrócić bo w efekcie można doprowadzić do zniszczenia kamienia. Bardzo proszę o podanie kontaktu do siebie - chętnie wytłumaczę podstawowe zasady konserwacji żeby w przyszłości nie pisał pan o czymś na czym się nie zna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group