Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 6034
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rewitalizacja barokowego dziedzictwa dziejów na półmetku

Czwartek, 20 października 2011, 9:45
Aktualizacja: 9:59
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Rewitalizacja barokowego dziedzictwa dziejów na półmetku
Fot. RED
Od roku trwa remont połączony z przywróceniem blasku barokowym grobowcom na dawnym cmentarzu, aktualnie parku, przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Efekty są coraz bardziej widoczne. Do końca robót zostało jeszcze 12 miesięcy.

W założeniu teren dawnego cmentarza wraz z okalającymi go kaplicami nagrobnymi jeleniogórskich kupców z XVIII wieku ma być jedną z największych atrakcji turystycznych śródmieścia Jeleniej Góry. Rewitalizacja zabytków rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku.

Co zrobiono przez ten czas? Grobowce zostały oczyszczone z wieloletniego nalotu i brudu, ale w planach nie ma odbudowy tego, co przez lata zostało zniszczone, na przykład rekonstrukcji płaskorzeźb i innych zdobień. Usunięto też bohomazy, „radosną” twórczość wandali z przestrzeni minionego dwudziestolecia. Teren został także uzbrojony pod przyszły monitoring oraz system oświetlenia ledowego, który – po zapadnięciu zmroku – będzie dla tego zakątka dodatkową atrakcją.

Ciekawostką jest umieszczenie w jednej z kaplic barokowego epitafium rodziny Pohlów. Do 1996 roku zabytek znajdował się w bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wolności i był reliktem istniejącego tam niegdyś cmentarza św. Ducha. Epitafium zdemontowano jednak i złożono w częściach w jednym z grobowców przy Kościele Łaski. W ramach prac rewitalizacyjnych zostało odnowione i zmontowane w całość. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy do kaplicy, w której epitafium się znajduje, będzie można wejść.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na 31 października 2012 roku. Planowane jest urządzenie galerii obrazującej postęp prac z historią Świątyni Łaski i nekropolii. Wszystko to ukaże się w czterech językach. Wydana zostanie też albumowa wielojęzyczna monografia o jeleniogórskim zespole kaplic barokowych.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego” jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Wartość ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group