Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 5846
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: "Retro" i osiemnaście innych lokali do wzięcia

Wtorek, 18 października 2011, 13:15
Aktualizacja: 18:40
Autor: artykuł sponsorowany
JELENIA GÓRA:
Fot. RED
Przed końcem października br., a dokładnie 27 października, dojdzie do serii przetargów na najem dziewiętnastu lokali użytkowych. Będą to lokale przeróżnej wielkości – zapowiada Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – od prawie 200 m kwadr, do niespełna 10 m kwadr. Wśród nich jeden z pewnością będzie budził emocje.

Do przetargu bowiem zgłoszony został lokal Retro przy Placu Ratuszowym. Restaurację opuścił bowiem prowadzący go od wielu lat poprzedni najemca. Retro należy do tych lokali, dla których postawiono twardy warunek – może być wynajęta tylko dla gastronomii.

– Mieszkańcy miasta – powiedział Hubert Papaj – zaniepokojeni są, że tak wiele przeróżnych lokali, od restauracji, przez punkty usługowe, po sklepy, szczególnie w centrum miasta, zaraz po sprzedaży zmienia branże i okazuje się, że tam, gdzie „od zawsze” był sklep, nagle pojawia się przedstawicielstwo banku, firmy ubezpieczeniowej, czy telefonii komórkowej. Chcemy temu zapobiegać. Zapowiadaliśmy już dawniej, że utworzymy z tej części lokali, które nie zostały sprzedane, trwałą rezerwę lokali do wynajmu na określone cele.

Nie może być bowiem tak, że partery budynków w całych ciągach ulic zajęte są przez biura czy placówki usługowe wspomnianych branż. Jeśli chcemy myśleć o ożywieniu centrum w miarę posiadanych jeszcze możliwości i przywrócenie atrakcyjności turystycznej tam, gdzie nie jest ona jeszcze skreślona przez sprzedaż – to takie działanie jest jedyną z możliwych opcji.

W przypadku sprzedaży bowiem Miasto traci natychmiast szansę jakiegokolwiek w pełni skuteczne oddziaływania. Nowy właściciel może w zasadzie – jeśli nie uchybia zapisom planu miejscowego – organizować w tym lokalu co tylko chce. Oczywiście, nie będzie tak, że w byłym sklepie powstanie zakład wytwórczy, który hałasem, czy zapachami będzie szkodził otoczeniu i mieszkańcom, ale czy powstanie tam przytulna kafejka, czy też zostaną wstawione biurka dla agentów, czy brokerów ubezpieczeń – to już sprawa właściciela.

W okresie prywatyzacji, na początku lat 90. nie zważano na konsekwencje sprzedaży lokali w centrum miasta, stąd doprowadzono do – często nieodwracalnych – skutków. Sklep spożywczy u zbiegu ulic 1 Maja/Górnej/Piłsudskiego, w części zajęty dawniej przez optyka i zegarmistrza już od dawna stał się siedzibą banków. Banków, bo po jednym przejęły to kolejne. Jedna z aptek przy ul. 1 Maja jest dziś siedzibą telefonii komórkowej. Lokal tuż przy „Jelonku”, który w latach 30 był renomowaną cukiernią, a potem aż do lat 70-tych – sklepem fotograficznym – jest również siedzibą banku.

– Sednem tego problemu jest fakt, że oferta finansowa banku na wtórnym rynku nieruchomości bywa bezkonkurencyjna i najłatwiejsza – mówi Hubert Papaj. – Dla sieci banków inwestowanie w wynajem, czy nawet wykup lokali w centrum różnych miast bywa elementem prestiżu i promocji, więc nawet jeśli nie osiągają takich obrotów, które pozwalają na rentowność finansową tego przedsięwzięcia, to i tak w globalnym znaczeniu to im się opłaca. W przypadku kogoś, kto chciałby zorganizować w takim sklepie, czy restauracji cukiernię, która z definicji musi liczyć się z sezonowością – rachunek ekonomiczny już nie jest taki prosty.

- Nie możemy ani też nie chcemy ingerować w rynek nieruchomości – konkluduje zastępca prezydenta, Hubert Papaj. – Uważamy jednak, że w tworzonych galeriach jest wystarczająco dużo miejsca i dla telefonii, i dla każdej innej sieci. Jelenia Góra jednak powinna zachować nastrój właściwy miastom, w których przejezdni i mieszkańcy winni mieć możliwość spaceru między cukierniami, kawiarniami i butikami, a nie między bankami, choć i one są ważne, jednak niekoniecznie na eksponowanych ciągach pieszych.
Zapraszamy do zainteresowania się przetargami.

Informacja o nich jest zamieszczona w BIP Urzędu Miejskiej w Jeleniej Górze. Przetargi odbędą się 27 października, ale dla zainteresowanych ważna jest informacja, że wadium, uprawniające do udziału w przetargach musi wpłynąć na konto ZGKiM najpóźniej do dnia 25 października. Nie ma bowiem możliwości, żeby ktoś pojawił się na przetargu z gotówką w ręce. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy UM w Jeleniej Górze pod nr tel. 75-64-28-218, 75-64-57-709 i 75-64-57-360, w zależności od położenia lokali.

artykuł sponsorowany

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group