Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 8837
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olszyna: Renowacja stropu w olszyńskim kościele

Poniedziałek, 8 marca 2021, 7:04
Autor: WAC
Olszyna: Renowacja stropu w olszyńskim kościele
Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/J. Kowalski
Od trzech lat trwają żmudne prace przy konserwacji manierystycznego, drewnianego stropu polichromowanego z kościoła filialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynie. Zadanie dofinansowywane było przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018 i 2020 r.) i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (2019 r.).

Strop, który nakrywa całą nawę kościoła, podzielony jest na 100 regularnie rozmieszczonych kasetonów, o wymiarach około 120 x 80 cm każdy. Malatura wykonana jest temperą na gruncie kredowo- klejowym. W polach kasetonów umieszczono naprzemiennie przedstawienia figuralne i ornamentalne na białym tle z zaznaczoną linearnie czarną ramką. 16 kompozycji figuralnych przedstawia: Chrystusa Salvator Mundi, 12 Apostołów, Ewangelistów oraz Anioła Pokoju z inskrypcją datującą powstanie stropu: „Im Jahr 1614”. Pozostałe 84 pola kasetonów wypełnione są wzorem ornamentalnym. Dekoracja stropu pochodzi z czasów, gdy kościół służył gminie protestanckiej.

Zniszczenia stropu spowodowane były nieszczelnościami w pokryciu dachowym, w wyniku czego destrukcji uległa jego konstrukcja oraz warstwa malarska (zacieki, kolonie grzybów, odspojenia od podłoża warstwy zaprawy kredowo- klejowej, pudrowanie się i osypywanie warstwy malarskiej). W wielu miejscach na stropie widoczne były zacieki i zaplamienia impregnatami, którym nasączano strop od strony odwrocia. W rezultacie strop groził zawaleniem się.

Nowy proboszcz przeprowadził w 2017 r. remont dachu, położono nowe pokrycie z dachówki ceramicznej - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - W 2018 roku wykonano niezbędne prace konserwatorskie stropu od strony strychu. Zdjęto podłogę strychową nad stropem i usunięto warstwę izolacji termicznej z trocin wymieszanych z wapnem. Wymieniono belki murłaty, a stare legary wzmocniono nowymi belkami. Całą konstrukcję stropu od odwrocia zaimpregnowano preparatem biobójczym. Następnie drewno impregnowano żywicą konsolidującą, wzmacniając jego techniczną wytrzymałość. Założono nową izolację termiczną z wełny mineralnej. Wymieniono podłogę, kładąc nowe deski, zabezpieczone preparatem biobójczym. Konserwację techniczną i estetyczną stropu od strony lica rozpoczęto w 2019 roku. Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni z kurzu i niezwiązanych z podłożem zabrudzeń, w pierwszej kolejności przeprowadzono dezynfekcję i konsolidację niepolichromowanych listew profilowanych dzielących kasetony. Listwy przyścienne ze względu na bardzo zły stan zachowania częściowo wymieniono na nowe. Następnie podklejono zagrożone partie polichromii i zaprawy kredowo- klejowej do drewnianego podłoża. Uzupełniono drobne ubytki drewna kitem trocinowo- żywicznym oraz ubytki cienkiej warstwy zaprawy, po czym powierzchnię opracowano plastycznie. Ubytki warstwy malarskiej uzupełniano punktując scalająco. Podobnie scalono przetarcia malatury. Dotychczas pełnej konserwacji poddano 46 pól kasetonowych stropu.
.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
2
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
326
Tak, to odpowiedzialna praca
17%
Dostają trochę za dużo
22%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group