Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8224
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Recepta na 100 lat

Niedziela, 22 listopada 2009, 9:17
Aktualizacja: 11:12
Autor: KIKA
REGION: Recepta na 100 lat
Fot. KIKA
Pani Alina Jachimczyk z Piechowic obchodziła 21 listopada swoje setne urodziny. Jest najstarszą mieszkanką miasta. Na wyjątkową uroczystość przybyła rodzina, przedstawiciele magistratu oraz grono oddanych znajomych. Podczas wznoszonych toastów śpiewano – Niech żyje nam 200 lat!

Szczęśliwa Jubilatka doczekała się 5 dzieci, 7 wnucząt, 9 prawnucząt i praprawnuczki Kingi. Przez całe życie pani Alina kierowała się życzliwością oraz dobrocią wobec innych ludzi. Nigdy nie kłóciła się z sąsiadami, a jej dom był zawsze otwarty dla gości. – Oprócz znakomitej nalewki czy przysłowiowego kielicha, babcia nie nadużywała alkoholu. Nie paliła papierosów – opowiada wnuczka Ewelina Beck.

Pani Alina jeszcze 10 lat temu czynnie pomagała w domowych obowiązkach swoim najbliższym. Dopiero ok. 95 roku życia trochę podupadła na zdrowiu i to ona wymaga teraz stałej opieki. Jubilatka pamięta o wydarzeniach sprzed wielu lat, a często zapomina o tym co działo się wczoraj czy tydzień temu.

Uwielbia słodycze i gdy ma dobry humor, śpiewa po rosyjsku. Są i takie dni, kiedy nie odzywa się wcale. Starszą panią opiekuje się na co dzień, mieszkająca z nią córka Teresa Beck. Mąż pani Teresy, Waldemar jest niepełnosprawny i porusza się na wózku inwalidzkim. – Często tu zaglądam i podziwiam tę rodzinę, która radzi sobie ze wszystkimi przeciwnościami z uśmiechem – mówi burmistrz Piechowic Zofia Grabias-Baranowska.

Życiowa droga Aliny Jachimczyk rozpoczęła się od narodzin w 1909 r. w Wielkich Solecznikach na Litwie. W 1940 r. całą rodzinę wywieziono na Syberię do północnego Kazachstanu. Witold, przyszły mąż Aliny, pracował w tej samej kopalni złota, co jej rodzice. W ten sposób się poznali i w 1943 r. urodził im się pierwszy syn Antoni. Po powrocie na Ukrainę małżonkowie postanowili osiedlić się w Polsce. Od tej pory ich nowym domem był Niedów koło Zawidowa, gdzie Witold Jachimczyk został radnym, a później pierwszym w historii sołtysem. Na świat przychodziły ich kolejne dzieci. W 1959 r. postanowiono zalać wieś i okoliczne tereny, aby móc utworzyć tam zbiornik wodny. Wszyscy mieszkańcy musieli się wyprowadzić. Ojciec wybrał Piechowice. Ich nowy dom znajdował się przy ul. 1 Maja, gdzie pani Alina mieszka do dziś. Jej młodszy o 9 lat mąż zmarł w 1989 r.

Na uroczystości setnych urodzin burmistrz, zastępca burmistrza i sekretarz Piechowic podarowali Jubilatce list gratulacyjny, kosz kwiatów i okazjonalny tort. Zebrani goście przyjechali z całej Polski (Gdynia, Gdańsk) oraz Europy (Londyn). Pani Alina, nazywana przez wnuczęta „Aniołem Pokoju”, cierpliwie pozowała do zdjęć i przyjmowała urodzinowe życzenia na następne 100 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1120
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group